Neformální vzdělávání pomáhá objevit svět vědy a techniky
- 10. 06. 2024 16:31
- Rozvoj
Objevovat svět vědy a techniky pomáhá neformální vzdělávání v Libereckém kraji, které napomáhá rozvoji mladých talentů. Pomocí kroužků a dalších aktivit i mimo zdi škol si děti rozvíjí dovednosti potřebné k budoucímu uplatnění.
Analytické, kritické a logické myšlení, objevování i komunikační dovednosti – to všechno lze najít u poskytovatelů STEM aktivit v Libereckém kraji. Nabídka je široká. V roce 2023 nabízeli přes 500 aktivit.
„Každý držitel Nobelovy ceny i většina řadových vědců a výzkumníků v zahraničí vám během svého vyprávění o dětství poví, jak s rodiči chodili do muzeí, planetárií a science center. Tyto instituce totiž rozvíjejí zájem o vědu a pomáhají v lidech zažehnout, a hlavně udržet plamínek zájmu o přírodní vědy a techniku,“ vysvětlil Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání libereckého science centra iQLANDIA, a dodává: „Podobně, jako se ligový fotbalista nestal úspěšným ve svém oboru pouze tím, že hrál fotbal v hodinách tělesné výchovy, tak nemůžeme čekat, že pouze navštěvování přírodovědných předmětů připraví kvalitní vědce.“
Analýza neformálního vzdělávání
Prostředí neformálního vzdělávání v oblasti STEM - přírodní vědy (Science), technika (Technology), technologie (Engineering) a matematika (Mathematics) v roce 2023 zmapoval tým SALKu z Libereckého kraje a Agentury regionálního rozvoje. Do mapování se podařilo zahrnout data od 36 poskytovatelů neformálního vzdělávání, kteří vytvářejí 518 aktivit pro školy a veřejnost. Nanotechnologie, ochrana přírody, chemie, astronomie – oblasti, které hýbou světem, jsou populární i u mladých. V kraji existuje celá řada organizací, které se neformálním vzděláváním zabývají.
Mezi nejčastější témata patří biologie, zoologie, ekologie a robotika. Na své si ale přijdou i mladí paleontologové a archeologové, což dokazují data z roku 2023. „Na Datovém portálu Libereckého kraje nabízíme uživatelům kromě dat i tematické analýzy. Ta o neformálním vzdělávání přinesla nadějné výstupy i výzvy pro další zlepšení. Máme zájem udržet mladé lidi v našem kraji, a proto je důležité jim od dětství nabízet příležitosti k rozvoji,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Kdo aktivity nabízí?
Schéma uvádí hlavní organizace, které se do analýzy zapojily. Pro školy připravují převážně jednodenní aktivity. U veřejnosti vedou kroužky. Pro děti a mládež jsou zajímavé i školní pobyty v přírodě anebo tematické letní tábory. Aktivity se odlišují i obsahem. Technika je tu převážně ve formě kroužků, přírodověda jednoznačně vede v nabídce pro školy.
„Posláním ekologických výukových programů je doplnit a rozšířit školní výuku o environmentální rozměr. Naším cílem je podporovat a rozvíjet zodpovědnější chování lidí vůči všemu živému i neživému, tradicím, přírodě, krajině i planetě. Realizujeme ekologické výukové programy pro školní kolektivy, pořádáme odborné semináře, exkurze a tvořivé dílny pro různé cílové skupiny,“ popsal Aleš Kočí, vedoucí SEV DIVIZNA Liberec. „Komunikujeme také s dalšími organizacemi a metodicky podporujeme začleňování environmentální výchovy do školních programů.“
Výzvy a příležitosti
Poskytovatelé neformálního vzdělávání STEM potvrzují, že zájem dětí a mládeže roste. Bývá obrovský a vyplácí se sledovat webové stránky a sociální sítě organizací nebo se přihlásit k odběru jejich newsletteru. Některé programy mizí v řádu hodin. Jedná se o aktivity pro školní kolektivy i tematické letní tábory.
Jednou z velkých výzev dalšího rozvoje aktivit je financování často ruku v ruce s personálními kapacitami lektorů. Naopak příležitosti lze nalézt ve spolupráci s firmami, školami i zahraničními partnery. Bližší informace lze nalézt v Analýze neformálního vzdělávání v Libereckém kraji v oblasti STEM.