Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Návrh Libereckého kraje na zvýšení podílu z DPH pro obce prošel ve sněmovně do druhého čtení

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 02. 03. 2017 11:22
  • Sociální

Sdílet článek

Návrh Libereckého kraje na zvýšení podílu na dani z přidané hodnoty v rámci rozpočtového určení daní pro města a obce včera projednávala Poslanecká sněmovna. Zákonodárnou iniciativu, která navrhuje navýšení podílu DPH z 21,4 % na 23,58 % s platností od roku 2018, na schůzi osobně obhajoval hejtman Martin Půta. Návrh novely zákona pustila sněmovna do druhého čtení, když ho podpořilo 118 poslanců napříč politickým spektrem.

„Považuji za úspěch, že poslanci náš návrh pustili do druhého čtení. Jeho prosazení by znamenalo finanční přínos pro obce v Libereckém kraji v celkové výši cca 320 mil. Kč ročně,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Změna rozpočtového určení daní je podle něj cesta, jak do obcí dostat peníze na financování základních služeb každého občana. „Zvýšené daňové příjmy znamenají třeba opravený chodník na sídlišti nebo vybudování dětského hřiště,“ dodává hejtman. Například pro statutární město Liberec by navýšení znamenalo 12,5 mil. Kč ročně, pro město Hrádek nad Nisou 870 tisíc Kč, město Zákupy 330 tisíc Kč, město Hejnice 320 tisíc Kč nebo obec Studenec by posílením příjmů získala ročně 225 tisíc Kč navíc.

Za loňský rok mohly obecní rozpočty v České republice dostat cca 7,5 mil. Kč, na jednoho občana je to na daňových příjmech ročně 700 Kč. „Podle mého názoru se jedná o nejlepší způsob podpory venkova, protože tyto peníze se dostanou do všech obcí, i těch nejmenších,“ říká Martin Půta.

Podíl u obcí a krajů byl snížen s účinností od 1. ledna 2012 v souvislosti se zahájením druhého pilíře důchodové reformy. V roce 2015 byl druhý pilíř důchodové reformy zrušen, ale navrácení podílu DPH se dotklo jen vyšších územních samosprávných celků, tedy krajů, nikoliv obcí.

„Účinnost navrhujeme od 1. ledna 2018, což je dostatečná doba pro přípravu státního rozpočtu na rok 2018, který by měl zvýšení podílu z DPH již odrážet,“ uzavírá Půta.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky