Náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová pozvala na Komisi pro cestovní ruch AKČR ministra pro místní rozvoj
- 28. 01. 2011 12:23
- Rozvoj
Poprvé v roli předsedkyně Komise pro cestovní ruch (KCR) Rady Asociace krajů České republiky přivítala náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerová na jejím zasedání v Brně ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského.
Vedle radních a vedoucích odborů cestovního ruchu jednotlivých krajů se jednání zúčastnili také Michal Janeba, náměstek ministra pro místní rozvoj a cestovní ruch, Jitka Fatková, ředitelka Odboru cestovního ruchu MMR ČR, Václav Stárek, president Asociace hotelů a restaurací ČR, Rostislav Vondruška, ředitel CzechTourism, Miroslava Přibylová, MBA, vedoucí oddělení řízení rozvoje kraje Odboru regionálního rozvoje, Tomáš Kupec, pracovník oddělení správních agend Kanceláře, Kancelář AKČR, Tomáš Čihák, ředitel Vysočina Tourism a další.
Nová předsedkyně KCR Lidie Vajnerová na začátku předala slovo ministru Kamilu Jankovskému, který ve svém vystoupení informoval o novinkách na Ministerstvu pro místní rozvoj a o Zákoně o cestovním ruchu.
„Samotné prosazení Zákona o cestovním ruchu nebude úplně jednoduché z důvodu nastavených pravidel, tzn. finanční nároky na jeho realizaci. Ve Sněmovně byl ale vytvořen Podvýbor pro CR, který usnadňuje prosazování změn,“ řekl ministr.
V další části hovořil o výhradách k systému hotelových služeb, když prakticky neexistuje rating hotelů a jejich služeb. Jeho ministerstvo chce vytvořit v národním systému kvality projekt, který by udával rating a monitoring jednotlivých hotelových zařízení.
„V hotelových službách je džungle, každý si přiděluje hvězdičky, jak chce,“ řekl Kamil Jankovský s tím, že ale došlo ke shodě s Asociací cestovních kanceláří a Asociací hotelů a restaurací a první kroky budou nastartovány ve velice krátké době.
„ Je nutné hodnotit kvalitu hotelů a restaurací na místě, nikoli od stolu,“ zdůraznil.
Systém organizace cestovního ruchu a zejména prezentace regionů je podle něj velmi zajímavý v Rakousku.
„Z hlediska incomingu jsou pro nás nejdůležitější okolní partneři. Rakouský systém prezentace regionů je dělaný jinak než u nás. Pro naše podmínky by bylo dobré ho dopilovat a překlopit pro naše podmínky. V České republice totiž stále v nabídkách dominuje Praha, Karlovy Vary, apod., a jiné oblasti příliš zmiňovány nejsou. Rakousko se ale snaží o prezentaci všech regionů. Proto je nutná spolupráce MMR s kraji, aby se začalo pracovat na jednotné prezentaci regionů,“ pokračoval ministr.
V rámci Národního programu cestovního ruchu bude podle jeho vyjádření vyhlášena výzva, která se bude týkat především drobných infrastrukturních úprav týkajících se zařízení CR, vč. bezbariérových přístupů, tzv. cestovní ruch pro všechny. Jinak řečeno – je třeba regionální lokality zpřístupnit.
„Podpora DCR by měla být zřetelná a soustředěná na incoming a okolní země. Přestože je CR významným zaměstnavatelským odvětvím, neustále není vnímán veřejností ani státními orgány dostatečně,“ připomněl Kamil Jankovský, který poté informoval o přípravách Stavebního zákona, Zákona o veřejných zakázkách, politice bydlení a také o připravovaných operačních programech po roce 2013.
„Předpokládám, že bude existovat 5 – 6 koordinovaných operačních programů, nyní jich je přes dvacet,“ poznamenal ministr s tím, že očekává pro ČR 450 – 500 miliard Eur.
V další části jednání se představili se svými příspěvky hosté a s novinkami v oblasti cestovního ruchu v jednotlivých krajíc seznámili přítomné radní a vedoucí odborů.
Další zasedání Komise CR Rady AKČR se uskuteční v březnu v Královéhradeckém kraji.