Na ZŠ a MŠ v Dlouhém Mostě umějí spojit historii s budoucností
- 12. 01. 2010 14:40
- Rozvoj
Od předvánočního adventního času do minulého pátku se konala v Základní škole a Mateřská škole Dlouhý Most na Liberecku výstava Historie školy u příležitosti 220. výročí postavení první zděné přízemní dvoutřídní školy v obci (vedle fary). Na derniéru výstavy se na pozvání ředitelky školy Ivy Poršové přišla podívat i náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová, která tu sice do školy nechodila, zato tu však již nějakou dobu žije.
„Samozřejmě se zajímám, jak se žije v obci, kam jsem se přestěhovala. Shlédla jsem tuto mimořádnou výstavu, kdy se celá chodba v suterénu proměnila ve starou třídu. A byla jsem nadšená,“ řekla náměstkyně, která si společně s ředitelkou a dobově ustrojeným školníkem prohlédla celou školičku.
„První myšlenka na uspořádání této výstavy vznikla na počátku letošního školního roku, když se mi do ruky dostal třídní výkaz z roku 1919. Škola má svou historii a mě napadlo připomenout ji každému, kdo si chce zavzpomínat. Na půdě jsme posbírali staré lavice, učebnice, katedru i fungující harmonium. Našly se i staré školní pomůcky, například vycpaní ptáci, výukové obrazy i násadková pera, která si návštěvníci mohli vyzkoušet namáčením do pravého inkoustu. Někteří si i zahráli na harmonium lidové písničky podle připravených historických not,“ líčila vznik a průběh výstavy, kam za tři neděle konání dorazilo na prohlídku několik stovek bývalých i současných žáků a učitelů, rodičů a příznivců školy, ředitelka.
Hlavním tahákem výstavy však byly fotografie, vysvědčení, kroniky a další dokumenty mapující dlouhou historii školy.
„Výstavu navštívili učitelé a bývalí ředitelé školy, třeba Zdeněk Novotný (ředitel), Marta Zahradníková, učitelka i ředitelka,Vědunka Loudová, která tu učila od roku 1951, Jarmila Racková a další. Doufáme, že se nám tento malý dárek povedl a potěšil naše bývalé kolegy, žáky a rodiče,“ poznamenala Iva Poršová,. která se nyní chystá s kolegy na zápis prvňáčků, jenž se uskuteční ve středu 27. ledna od 13 do 17 hodin.
Prvňáčci budou 13. ledna předčítat předškolákům
Lidie Vajnerová se zajímala i o současnost a budoucnost Základní školy a Mateřská školy, která má v současné době 36 žáků ve třech třídách. Dozvěděla se, že škola nejprve pořádá pro děti, které se chystají v letošním roce k zápisu do 1. ročníku, a pro jejich rodiče, tradiční čtení pro předškoláky. „Akce je rozdělena do tří etap. Nejprve žáci 1. třídy předvedou dětem výuku s tím, že se předškoláci mohou do hodiny aktivně zapojit. V druhé části je připravené čtení pro malé děti, kdy letošní prvňáci sami zapojí své kamarády ze školky do výuky čtení a po přestávce všechny žáky školy čeká beseda nad knihami s knihovnicí z místní knihovny Beátou Ceéovou. Ta má pro děti kromě zajímavých knih připraveno i plno her a rébusů,“ zve domácí i přespolní děti ředitelka školy Iva Poršová.
Zápis do 1. třídy se koná v Dlouhém Mostě 27. ledna
Zápis do 1. třídy se pak koná 27. ledna 2010 v budově školy od 13 do 17 hodin v budově základní školy.
„Nabízíme budoucím prvňákům nové vybavení školních tříd, práci v počítačové učebně, práci s novou interaktivní tabulí, výuku anglického jazyka již v 1. ročníku formou nepovinného předmětu, školní družinu s prodlouženou dobou pobytu do 16.45 hodin,jednou týdně nápravu SPU, množství zájmových kroužků – hudební sboreček, výtvarný kroužek, dramatický kroužek Dráček, sportovní hry, florbalový kroužek, počítačový kroužek a další. Pitný režim je zajištěn pro žáčky o celý den, vydávají se i společné svačiny, a tak odpadá starost s přípravou doma. Výborně funguje vlastní kuchyň, samozřejmostí je každoroční pobyt ve škole v přírodě s milými a chápajícími učitelkami a vychovatelkami v družině, nechybí návštěva kulturních akcí v Liberci i jiných místech,“ vypočítala namátkou ředitelka s tím, že školu netrápí šikana ani další nešvary velkých škol, neboť tu panuje klidné rodinné prostředí bez zbytečného křiku,“ zdůraznila ředitelka.
Náměstkyně hejtmana přislíbila škole podporu při pořádání přehlídky školních dramatických souborů z malých ZŠ na vesnicích, kterou se chystá ZŠ Dlouhý Most letos poprvé uspořádat
Ze starých pramenů…
První školní budova v Dlouhém Mostě stála na místě dnešní fary. Byla dřevěná, roubená. V roce 1787 byla rozebrána a prodána do Doubí, kde byla opět sestavena k obytným účelům. Na místě dřevěné školy byla tentýž rok postavena dodnes stojící fara. Zároveň byla během 24 týdnů v těsném sousedství vybudována nová, zděná, přízemní dvoutřídní škola včetně bytu pro učitele.
Přesné datum zahájení školního vyučování v Dlouhém Mostě není zaznamenáno. Vzhledem k tomu, že až do roku 1864 byli prvními učiteli čtyři generace Hübnerů lze předpokládat, že se tak stalo koncem 17. století. První učitel Johann Heinrich Hübner se dožil 92 let. Jeho syn Johann Franz 93 let, vnuk Ignác 84 let. Posledním z Hübnerů byl Dominik, který zemřel po 47 letech učitelské služby v roce 1864.
V té době už od roku 1852 působil na škole jako pomocný učitel Johann Wondraček, který pak v roce 1867 byl jmenován ředitelem školy.Do školské obce náležely také mimo Dlouhého Mostu Šimonovice, Javorník a později i Jeřmanice, Minkovice a část Vesce.
Škola svými omezenými prostorami už nestačila počtu žáků – v roce 1870 měla 490 žáků. Proto byla zbourána a vzápětí se na jejím místě 24.května 1875 začala stavět nová, dnešní škola. Ta byla již 23. listopadu téhož roku slavnostně předána svému účelu. Stavba stála 15 225 zlatých a 32 krejcarů. Byla financována subvencemi Zemského výboru, půjčkami a s přispěním knížete Kamila Rohana a c.k. okresní školní rady.
1. ledna 1879 byla otevřena jednotřídní škola v Šimonovicích, čímž ubylo zdejší škole 36 žáků. Další jednotřídka pro 36 žáků byla otevřena v lednu 1896 v Javorníku.
Až do roku 1870 začínal školní rok v Dlouhém Mostě koncem května, popřípadě v polovině června nebo začátkem července. Prázdniny byly pravidelně od 1. do 15. října a od 1. do 15. ledna. Počínaje rokem 1870 začínal školní rok 1. května a končil 30. dubna. Prázdniny trvaly šest neděl a byly rozděleny na srpen a leden. Teprve v roce 1880 byl stanoven pro městské i venkovské školy jednotný školní rok, který začínal 16. září a končil 2. srpna. K další úpravě školního roku došlo opět již v roce 1884. Pro všechny byl stanoven počátek školního roku na den 1. září a konec 15. červenec. Prázdniny byly tedy od 16. července do 31. srpna.
Rodiče platily za každé dítě roční školné 3 zlaté a 12 krejcarů, od roku 1878 2 zlaté a 8 krejcarů, obec přispívala ročním paušálem 531 zlatých a běžně na školu přispívaly i místní kulturní spolky, zejména místní ochotnické divadlo.
V roce 1913 byla ke školní budově přistavěna tělocvična za 13 850 korun. V období 1. světové války byl velký nedostatek učitelů, takže se musely spojovat dvě třídy dohromady. V roce 1921 byly třídy vybaveny elektrickým proudem. Obě budovy prošly v létě 1923 rozsáhlou rekonstrukcí Od roku 1909 byla v Dlouhém Mostě mateřská škola. Původně v čp. 98 a od roku 1922 přímo ve školní budově. Za 50 let od založení v roce 1875 do roku 1925 prošlo novou školou 16 000 dětí.
Před 2. světovou válkou byla škola německá. Většina obyvatel v Dlouhém Mostě byla německé národnosti. Česká menšina nechtěla, aby jejich děti podlehly germanizaci. O zřízení menšinové školy usiloval barvíř Václav Koláš. Přivezl z Jaroměře českého učitele. Učilo se v malé hospodské usedlosti.
V roce 1945 bylo do školy zapsáno 43 žáků, kteří se učili ve dvou třídách. V roce 1947 místní školu navštěvovalo již 73 dětí. Ředitelem školy byl Miroslav Vokáč, který zde působil až do roku 1965.
školní rok 1948 – 1949
Školní rok začíná až 15. září, protože se v Liberci a okolí vyskytlo několik případů dětské obrny.
Ředitelem školy je Miroslav Vokáč a druhou třídu vyučuje Anna Paarová.
V roce 1948 byla na žádost rodičů javornických dětí zřízena samostatná národní škola v Javorníku.
Do školy v Dlouhém Mostě přichází učitel Jaroslav Zlámal.
školní rok 1949 – 1950
První třídu opět vyučuje pan Miroslav Vokáč - 34 žáků. Druhou třídu vyučuje pan Jaroslav Zlámal – 38 žáků. Dívčím ručním pracím vyučuje Anna Paarová, učitelka domácích nauk.
školní rok 1950 – 1951
Ředitelem je i nadále pan Miroslav Vokáč, ale na školu přichází nový učitel Josef Riedl. Ten byl ředitelem národní školy v Kunraticích u Vratislavic. Školu navštěvovalo 85 žáků.
školní rok 1951 – 1952
Děti byly rozděleny do tří tříd. V první třídě bylo 20 dětí, vyučoval pan Miroslav Vokáč. Ve druhé třídě bylo 36 dětí, které vyučoval učitel Jan Plíšek a ve třetí třídě bylo 32 dětí, které vyučovala učitelka Vědunka Loudová – Ouhrabková.
školní rok 1952 – 1953
V první třídě vyučuje Miroslav Vokáč, v únoru nastupuje na školu Marta Nováková a stále zde působí Vědunka Loudová. Školu navštěvuje rovných 100 dětí.
školní léta 1954 – 1958
V této době zůstává složení pedagogického sboru na škole stejné. Na škole stále učí Marta Nováková - provdaná Zahradníková, Vědunka Loudová a Miroslav Vokáč.
školní rok 1958 – 1959
Složení v učitelském kolektivu zůstává stejné. V první třídě vyučuje 1. a 2. ročník Marta Zahradníková. Ve druhé třídě vyučuje 4. ročník Vědunka Loudová a ve třetí třídě vyučuje 3. a 5. ročník ředitel M. Vokáč.
školní rok 1959 – 1960
Nácvik na spartakiádu se konal i ve škole v Dlouhém Mostě. Nácvik žákyň řídila V. Loudová.
školní rok 1960 - 61
Školu navštěvuje 77 žáků, pedagogický sbor se nemění. Od tohoto školního roku dostávalo každé dítě zdarma učební pomůcky a učebnice. Jaro bylo poznamenáno epidemií osypek a angíny. V průměru denně chybělo v jedné třídě 6 – 7 dětí.
školní rok 1961 – 1962
Škola zůstává trojtřídní. Nastává změna v učitelském sboru. Vědunku Loudovou vystřídala Marie Popovičová.
školní rok 1962 – 1963
Škola je trojtřídní. První třídu vyučuje M. Zahradníková, druhou třídu M. Vokáč a třetí ročník přebírá Zd. Novotný. Celkem je zapsáno 70 dětí.
školní rok 1963 – 1964
ve škole je 69 dětí ve třech třídách. Pedagogický sbor se nemění.
školní rok 1964 - 1965
Tímto rokem se škola stává dvojtřídní. Mnoho dětí postupně odcházelo do Vesce a přicházelo málo žáků k zápisu. Ubývání dětí způsobilo i změnu v organizaci školy. Zůstává M. Vokáč a M. Zahradníková. Zdeněk Novotný byl ustanoven na školu v Liberci. V tomto roce školu navštěvuje 54 dětí.
školní rok 1965 – 1966
K 1. říjnu 1965 dochází ke změně ve vedení školy. Dosavadní ředitel školy Miroslav Vokáč odchází do důchodu a na školu je jmenován nový ředitel, bývalý učitel zdejší školy, pan Zdeněk Novotný.
K 18. říjnu odchází na vlastní žádost Marta Zahradníková. Přichází nová učitelka Hana Košíčková, která přešla ze ZDŠ Jeřmanice. V lednu se provdala a změnila jméno na Menšíková.
školní rok 1966 – 1967
Do školy chodí celkem 42 dětí. Učitelský sbor je nezměněn.
školní rok 1968 – 1969
Škola je i nadále dvojtřídní. 1. a 2. ročník vyučuje Hana Menšíková a 3., 4. a 5. ročník Zdeněk Novotný.
Školní rok 1971 – 1972
Do školy dochází 44 dětí. Kromě ředitele Zd. Novotného ve škole působí učitelka Eva Rulcová a jedno oddělení školní družiny vede Hana Macková.
školní rok 1973 – 74
Školní rok 1973/74 byl zahájen v budově ZDŠ Jeřmanice, kam byla přeložena výuka pro generální opravu školní budovy. Vedoucí vychovatelkou byla Hana Hrušková. MNV Dl.Most uvolnil předsálí kina pro provoz školní družiny.
školní rok 1974 – 75
Školní rok byl zahájen ještě v Jeřmanicích, budova byla stále v opravě. Ředitelem školy byl nadále Zd. Novotný. Nastoupila učitelka Jarmila Racková a vychovatelkou byla Hana Hrušková, která odešla v průběhu roku na mateřskou dovolenou. Místo ní nastupuje Marie Štěpánková. Kuchařkou je Vlasta Mizerová a uklízečkou J. Sasková. 3. února 1975 byla slavnostně zahájena školní výuka ZDŠ a MŠ v adaptované škole v Dlouhém Mostě.
školní rok 1975 – 1976
Do školy chodí 53 dětí. Škola je i nadále dvojtřídní s jedním oddělením školní družiny. Novou vychovatelkou ve školní družině je Ivana Horová.
školní rok 1976 – 77
Do dvojtřídní školy nastoupilo 60 žáků. Pedagogický sbor zůstává nezměněn až do školního roku 1978 – 79.
školní rok 1978 – 79
Škola byla vzhledem k přibývajícímu počtu žáků rozšířena na trojtřídní s jedním oddělením školní družiny. Na školu na rok nastupuje učitel Vl. Menček.
školní rok 1979 – 80
Škola je opět dvojtřídní a na konci šk. roku měla 44 žáků.
školní rok 1980 - 81
Ředitelkou školy se stává Marta Zahradníková, která zde již 13 roků vyučovala. Ve školní družině nastoupila jako vedoucí vychovatelka Vladimíra Šulcová a po ní Jasna Mrázová. Učitelkou je stále Jarmila Mrázová.
školní rok 1981 - 82
Ve škole je 48 dětí. Ve školní družině byl zaveden ranní provoz a vedoucí vychovatelkou se stává Hana Lišková – Vykoukalová
školní rok 1982 - 83
Ve školní družině bylo přihlášeno 55 žáků, proto bylo otevřeno druhé oddělení. Druhou vychovatelkou se stává p. Pardeková.
Školní rok 1984 - 1985
Marta Zahradníková odchází do důchodu a novou ředitelkou školy se stává Jiřina Palkovičová. Učitelkou zůstává J. Racková a přichází Marcela Klouzková. Školní družina má dvě oddělení, která vedou p. Jindrová a p. Vykoukalová. Odchází školnice Sasková a na její místo nastupuje Stanislav Havlan.
7. května 1985 byla škole slavnostně předána do užívání nově zrekonstruovaná školní družina a tělocvična.
Od roku 1986 až po současnost…
Do roku 1993 působí na škole stejný kolektiv. Ředitelkou školy je J.Palkovičová, učitelkou J.Racková. Ve školní družině jsou ve dvou oddělení H. Vykoukalová a p. Dušková. V roce 1994 – 95 má škola 35 žáků. Učí je J. Palkovičová a Jana Čílová. Změna nastává v roce 1995 – 96, kdy ve školce pracují p. učitelky H. Sudová a L. Kunderová. Ve škole učí žáky p. Pospíšilová. Na školu přichází nová vedoucí stravování Lenka Hastrdlová, která zde působí dosud. Ve šk. roce 1996 -97 nastupuje do školy nová p. učitelka Marie Portychová, škola je stále dvojtřídní a má 38 žáků. V mateřské škole nemocnou p. uč. Sudovou zastupuje p. Lišková a p. Kunderovou p. učitelka Pěničková. V MŠ je 19 dětí a je organizována jako jednotřídní. V roce 1997 – 1998 se opět mění uč. sbor, přichází nový pan učitel Jaroslav Plašil, jelikož škola se mění na trojtřídní a má celkem 49 žáků. Ve šk. roce 1998 – 99 nastávají změny v mateřské škole. Působí zde p. Tesařová, Jonášová a Hlaváčová a je otevřeno druhé oddělení. V dalším šk. roce , tj. 1999 – 2000 odchází p. uč. Portychová do důchodu a na její místo přichází p. uč. Vogričová. Ze školky odchází p. Hlaváčová. V roce 2000 – 2001 za J.Plašila nastupuje p. uč. Jitka Frolíková, která zde působí dosud. V dalším školním roce byla mateřská škola jednotřídní s počtem 27 dětí a základní škola trojtřídní se 43 žáky. V roce 2002 přichází do mateřské školy p. E.Kublová, která střídá p. Jonášovou. Ve šk. roce 2003 – 2004 odchází do důchodu p. uč. Vogričová a nastupuje p. uč. Petra Šámalová. Škola se potýká s nízkým počtem žáků na škole a je nucena požádat o výjimku MŠMT. Ve šk. roce 2004 – 2005 má škola celkem 40 žáků. Tento rok je poznamenaný tragédií na škole, zahynula p. uč. Šámalová. V dalším šk. roce 2005 – 2006 nastupuje na školu p. uč. Iva Poršová, škola má 40 žáků. Ve šk. roce 2007 – 2008 škola zvýšila kapacitu v mateřské škole. Až po letošní rok je kapacita ve školce 37 dětí a je plně naplněna. P. uč. Tesařová v r. 2007 odešla do důchodu a působí zde dvě nové p. učitelky – Simona Felcmanová a Jana Falková. V červenci 2009 odchází do důchodu p. uč. Kublová z MŠ a na její místo přichází p. uč. Ludmila Řepková. Do důchodu odchází také ředitelka školy Jiřina Palkovičová a na její pozici nastupuje v letošním školním roce Iva Poršová. Do školy přichází nová učitelka Jana Tučková. V současné době má škola 12 zaměstnanců. Mimo pedagogických pracovníků je zde ještě pan Krupka jako školník, paní Kotková, Kyksová a Hastrdlová se starají o školní kuchyň a paní Stanková uklízí mateřskou školu.