Na vodě jezděte jen na zelenou. Zachráníte ryby i mihule
- 03. 06. 2020 10:18
- Magazín
- Životní prostředí
Sucho je neradostným fenoménem dnešní doby. Klesají hladiny podzemních vod, potoků i řek. A právě nedostatek vody v říčních tocích ve spojitosti se stále rostoucí oblibou vodáctví představuje problém pro živočichy, kteří v řekách a na jejich březích žijí.
Vodní turisté mají výrazný zájem především o splouvání Ploučnice či Jizery. „Když je však nízký stav vody, dřou na některých místech lodě o dno, případně je přes mělčiny vodáci přetahují. Tím ale nevědomky ubližují rybám, jejich plůdku, mihulím, vodnímu hmyzu i rostlinám,“ uvedla Irena Waldhauserová, odborná pracovnice ochrany přírody z oddělení ochrany přírody odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.
Často dochází k poškození stanoviště vzácných a ze zákona chráněných druhů, jakými jsou vranka obecná, střevle potoční, lipan podhorní či mihule potoční, která je dokonce kriticky ohrožená. „Ploučnice je navíc v celém splouvaném úseku chráněná jako evropsky významná lokalita, Jizera jen v některých částech, ale to ji na přírodní zajímavosti rozhodně neubírá,“ doplnila Waldhauserová.
Jediným řešením je jezdit na vodu, když je jí dost, a považovat dno a břehy řeky až na nutné případy za tabu – nezastavovat u břehů každou chvíli, nenarážet do nich, nehrabat pádlem do dna, nedrhnout na mělčinách a podobně.
„Nechceme vodáky omezovat. Byli bychom však rádi, kdyby vyráželi na řeky, jen když je vody dostatek. Jednak budou mít z plavby lepší zážitek a také tím neohrozí vodní živočichy,“ řekl Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Aktuální údaje o stavu se lze dozvědět například na webu raft.cz, který přebírá informace od Českého hydrometeorologického ústavu a správců vodních toků. K nim připojuje ikonu semaforu, jehož barva informuje o tom, jak jsou dané úseky sjízdné. „Jezdit na zelenou by mělo být jedním z hlavních pravidel nejen letošního léta,“ uzavřel radní Löffelmann.