Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na legislativní změny v oblasti péče o děti do 3 let je Liberecký kraj připraven, zájemců o náhradní rodinnou péči je stále málo

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 25. 11. 2024 16:18
  • Sociální

Sdílet článek

Dětské centrum Liberec – významné sociálně-zdravotní zařízení v regionu, které jako jediné v regionu pečuje o děti do tří let – se na legislativní změny již úspěšně připravilo. Významný dopad na provoz zařízení totiž měl mít návrh zákona, který s účinností od 1. ledna 2025 znamená zákaz umísťování dětí mladších 3 let do ústavních zařízení. Nicméně k dnešnímu dni není v centru žádné takové dítě – všechny našly své náhradní rodiny, případně byly umístěny do dětských domovů či domovů pro osoby se zdravotním postižením.

„Je potřeba zdůraznit, že Dětské centrum Liberec se na legislativní změny již dávno připravilo, a to počínaje rokem 2020. Vznikl plán pro transformaci Dětského centra Liberec, který schválila krajská rada v září roku 2022. Počet dětí v dětském domově se postupně přirozeně snižoval díky zřízení institutu přechodné péče, kdy ji začali zajišťovat přechodní pěstouni,“ uvedla Anna Provazníková, radní pro resort sociálních věcí. „Chtěla bych poděkovat paní ředitelce Jindřišce Korečkové, která vše zavčas zvládla zajistit.“ 

„V rámci postupného snižování kapacit pobytové péče pro děti do tří let se centrum zaměřilo na rozšiřování služeb pro rodiny a děti v regionu. Byla zřízena dětská skupina pro nejmenší děti, denní stacionář pro děti se zdravotním znevýhodněním a terénní i pobytová služba sociální rehabilitace, která pomáhá rodičům zlepšovat a upevňovat jejich rodičovské kompetence,“ doplnila Jindřiška Korečková, ředitelka Dětského centra Liberec. 

Liberecký kraj je v systému náhradní rodinné péče dlouhodobě aktivní, i přesto je počet zájemců dlouhodobě nízký. V roce 2023 nalezlo náhradní rodinu celkem 67 dětí. Z toho 18 dětem bylo Krajským úřadem Libereckého kraje zprostředkováno osvojení a 15 dětem pěstounská péče. Do pěstounské péče na přechodnou dobu bylo v roce 2023 svěřeno 34 dětí z Libereckého kraje. Počet žadatelů o náhradní rodinnou péči byl 55. V kraji je také zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

„Co se týká roku letošního, počet dětí zprostředkovaných do pěstounské péče je 17, osvojených jich bylo 10, do pěstounské péče na přechodnou dobu pak 42. Počet žadatelů v roce 2024 až doposud je 44,“ doplnila radní Provazníková.

S cílem zvýšit zájem veřejnosti o náhradní rodičovství funguje od roku 2015 celokrajská kampaň MÍT DOMOV A RODINU: „Samozřejmost, nebo vzácnost?“. Pořadatelé kampaně, kam patří Krajský úřad Libereckého kraje a organizace věnující se doprovázení pěstounských rodin, se zaměřují například na osvětu prostřednictvím každoročního konání Týdne náhradního rodičovství. Během něj veřejnosti nabízí volně přístupné akce, jakou jsou besedy s odborníky a náhradními rodiči, výstavy fotografií pěstounů nebo videoprojekce s tematikou náhradního rodičovství. Mezi další aktivity patří také vyvracení mýtů a předsudků o problematice a seznamování veřejnosti se skutečnými příběhy náhradních rodin.

Zájemci o jakoukoli formu náhradní rodičovské péče si podávají žádost na místně příslušném obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Odborníci z krajského úřadu dbají na to, aby tam žádost zpracovali bez většího prodlení. „Zpravidla již do jednoho měsíce se uskuteční první konzultace i návštěva pracovnice v domácnosti,“ upřesnila radní Provazníková.

Od doručení žádosti na Krajský úřad Libereckého kraje (KÚ LK) se ve většině případech daří ukončit řízení v horizontu významně kratším, než je jeden rok, tzn. žadatelé jsou zařazeni do evidence zpravidla do třičtvrtě roku od prvního jednání na KÚ LK.

„Řízení ve věci žádosti se významně zkrátilo díky změně, která spojila všechny formy náhradní rodičovské péče – tedy osvojení, pěstounské péče i pěstounské péče na přechodnou dobu – dohromady. Žadatelé tak díky tomu nemusí čekat dlouhou dobu na termín zahájení konkrétního kurzu přípravy, do kterého jsou zařazeni. Ve spolupráci s poradnou pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy garantujeme pět příprav ročně, které dobře pokrývají obvyklý počet žádostí v našem kraji,“ doplnila Anna Provazníková. 

Na krajském oddělení sociální práce se uskutečňují pravidelná a častá kolegia ke zprostředkování náhradní rodinné péče. Dochází k předběžnému vytipování konkrétních dětí ke konkrétním žadatelům o dlouhodobou pěstounskou péči již v době, kdy procházejí tito žadatelé odborným posouzením. Pokud žadatelé nemají příliš úzkou představu o charakteristikách přijatého dítěte, dočkají se faktického vytipování k dítěti v krátkém časovém horizontu od zařazení.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky