Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Na Kristýně se jednalo o spolupráci škol v Euroregionu Nisa
- 24. 01. 2007 00:00
- Rozvoj
[id:4715|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Dát školákům a studentům Liberecka a polské Bogatynie větší šanci na úspěch ve spojené Evropě chtějí pedagogové a politici z obou regionů. K tomu by jim měly dopomáhat nové formy spolupráce, které hledali při tradičním přátelském setkání na Kristýně.
Na pracovním obědě se sešlo deset Poláků a patnáct zástupců české strany. Většinu polské skupiny tvořili ředitelé škol, kteří se mohli pochlubit pravidelnou výměnou žáků, ale i pracovním setkáváním učitelů z Liberce a Hrádku nad Nisou. Místostarosta Hrádku n. N Josef Horinka a později ještě starosta Martin Půta přivítali přítomné a nabídli jménem města i jménem svým pomoc při česko-polské spolupráci ve vzdělávání.
“Hranice mezi státy se pomalu vytrácejí, rozšiřuje se pracovní trh na celou Evropu, zvyšují se možnosti dalšího studia v zahraničí. Proto je důležité, aby se naše děti naučily běžně pohybovat v druhých zemích. A to se nám na naší základní škole daří. Máme pravidelnou výměnu žáků se školou v Hrádku, v Liberci a v Žitavě,” uvedla ředitelka základní školy z Bogatynie Irena Komarnická. Jedna z cest, jak získat peníze na rozšiřování spolupráce, jsou dotace z Evropské unie. “V současnosti se pracuje na dvou česko-polských projektech a šance na využití peněz z Bruselu je reálná,” uvedl projektový manažer z Centra vzdělanosti Libereckého kraje Alfons Rokoš.
Nejdál ze středních škol je polská Střední škola energetická a ekonomická z Bogatynie, která loni týden hostila studenty z liberecké Střední školy dopravní a stavební. “Byla to reciproční akce a studenti si výrazně rozšířili svoje obzory. Kde by se naši budoucí dopravní dispečeři mohli více přesvědčit o významu koordinace různých dopravních systémů, než v rozsáhlém povrchovém dole, jenž nepřetržitě zásobuje uhlím elektrárenský gigant Turow,” uvedl jeden z přínosů učitel Jiří Týř.
Maria Seifertová z libereckého Úřadu práce si z proběhlého jednání zase nejvíce slibuje vypracování společné prognózy potřeby pracovních profesí v regionu pro příští léta. “Podobná vize je velmi potřebná, neboť nedostatek kvalifikovaných pracovníků je už dnes evidentní a potřeby nových firem nestačí pokrývat ani Poláci dojíždějící za prací do Libereckého okresu.” upozornila Seifertová.
Vladimír Cvrček , manažer Centra vzdělanosti Libereckého kraje (CVLK), ocenil možnosti spolupráce CVLK s polskou stranou.
„Oceňuji zahájení spolupráce českých a polských středních škol. Neměli bychom přitom zapomínat ani na Lužické Srby, nejmenší slovanský národ žijící v okolí německého Budyšína. Například v Radiboru (Radworu) mají Lužičtí Srbové zájem o výuku češtiny,“ upozornil Vladimír Cvrček.
Předseda školského výboru zastupitelstva Libereckého kraje Karel Kapoun se zmínil o optimalizaci středních škol a úloze CVLK.
„Vítám také vznikající spolupráci středních škol Euroregionu Nisa,“ podotkl.
Chrastavský starosta Michael Canov uvedl, že základní škola v Chrastavě dosud nemá pravidelnou spolupráci s partnerskou polskou školou:
„To se pokusíme do budoucna rozhodně změnit,“ přislíbil. Jeho názor podpořil i jeho zástupce Milostav Pilař.
Zdislav Wielgus, učitel z bogatyňské Střední školy energetické a ekonomické, seznámil přítomné o již probíhající spolupráci jeho školy s žitavskými středními školami.
„Jde zejména o spolupráci v oblasti energetiky a ekologie. V těchto oblastech je prostor i pro pokračování loni zahájené spolupráce s libereckou Střední školou stavební a dopravní,“ vysvětlil.
Ředitel téže školy Jerzy Zajac vyjádřil zájem na pokračování loni uskutečněných studijních výměn žáků partnerských škol.
Místostarosta Bogatyně Jerzy Stachyra ocenil, že česko-polská spolupráce ve vzdělávání již běží na úrovni základních i středních škol. Ředitelka porajowské základní školy Renata Mikolajow hovořila o projektech spolupráce školy se ZŠ Donín. Učitelka hrádecké ZŠ Lidická Věra Týřová navázala na Irenu Komarnickou a upozornila na bohatou náplň mezinárodní spolupráce ZŠ Lidická s polskou německou školou v rámci projektu EU Sokrates. Tři roky se žáci a učitelé těchto škol téměř každý měsíc vzájemně setkávají.
„Vznikla osobní přátelství učitelů i dětí a nyní tento projekt zatím nemá jasné pokračování. Vydařily se krátkodobé projekty Kufr her, v jehož rámci vznikl trojjazyčný slovník doprovozený obrázky, a projekt Ekologická výchova v pohraničí,“ řekla.
Bogatyňský učitel Adam Balcar a ředitelka jeho školy Maria Jasinská hovořili o již probíhající spolupráci bogatyňské Střední školy služeb se školami z Dolního Podluží a Žitavy „Máme velký zájem o navázání dalších kontaktů a spolupráce s českou stranou,“ ujistil.
Vedoucí katedry geografie Technické univerzity Liberec Václav Poštolka uvedl konkrétní možnosti spolupráce TUL s polskou stranou:
„Je možné společné speciální studium studentů tří zemí v rámci Univerzity NISA. K němu je potřebná znalost angličtiny. Na katedře geografie se zavádí studium tzv. aplikované geografie. Je to velká příležitost pro spolupráci lektorů tří zemí CZ-DE-PL. Záležitosti organizační a dopravní přitom ponese jeho katedra. V roce 2008 se v Liberci uskuteční mezinárodní geografická konference. Její součástí bude setkání učitelů geografie Zš a SŠ v Liberci. Zvláště vítáni budou samozřejmě učitelé z ER Nisa, uvedl vedoucí katedry.
Publicista a Josef Růžička se s přítomnými podělil o zážitek ze své jarní návštěvy týdenního pobytu studentů liberecké Střední školy stavební a dopravní u kolegů z bogatyňské Střední školy energetické a ekonomické.
„Chválím poznávací přínos energetických a ekologických exkurzí, bohatost společenského programu a přátelskou atmosféru během výměnného studijního pobytu spřátelených škol,“ zdůraznil Růžička.
Ředitel Odboru školství libereckého Krajského úřadu Robert Gamba, který na setkání přijel z Liberce na svém jízdním kole, připomněl, že přeshraniční spolupráci se dobře věnuje internetový školský portál NISA. Zmínil se, že je na něm zveřejněna i struktura školských soustav zemí Trojzemí Nisa.
„V těchto soustavách jsou terminologické i věcné odlišnosti, které je potřebné znát. Pedagogové tří zemí mají však i společné profesní problémy a zájmy. Jde například o otázku, jak organizovat výuku a hodnotit děti nebo o problém, jak ve školách reagovat na měnící se potřeby trhu práce. Hranice se otvírají a musíme proto i tyto problémy řešit společně. To se už částečně děje v pracovní skupině ER Nisa a tady je další velký prostor pro přeshraniční spolupráci učitelů ZŠ a SŠ,“ konstatoval Robert Gamba..
Ředitel liberecké Střední školy stavební a dopravní Tomáš Princ seznámil přítomné s mezinárodními aktivitami své školy vedenými v rámci projektů EU Sokrates a Leonardo která vede nejen k přeshraniční spolupráci žáků a jejich učitelů, ale i ke spolupráci stavebních firem a má za to u projektu Leonardo pečeť kvality.
Organizátor novoročního setkání Jiří Týř poděkoval v závěru přítomným za účast na setkání a náměty na česko-polskou spolupráci. Zmínil potřebu organizovat další přeshraniční setkávání učitelů, ze kterých pak vyplyne setkávání žáků
„Je to námět pro posílení další spolupráce středních škol se samosprávami, profesními organizacemi a pracovní skupinou Euroregionu Nisa pro školství.S některými upřesněnými náměty seznámím školský výbor Libereckého kraje a navrhnu možnost jednoho výjezdního zasedání výboru na CVLK, kde by některé náměty mohly být případně i součástí prezentace CVLK,“ uzavřel s tím, že k dispozici je trojjazyčný vzdělávací portál http://www.neisse-nisa-nysa.info/.
Start příští hvězdicové jízdy na kole na další setkání na Kristýně je na české straně bude pravděpodobně v sobotu 12. ledna 2008 v 9:30 od budovy Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci.