Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na Kristýně se jednalo o spolupráci škol v Euroregionu Nisa

Mgr. Langer Jiří

  • 24. 01. 2007 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

[id:4715|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Dát školákům a studentům Liberecka a polské Bogatynie větší šanci na úspěch ve spojené Evropě chtějí pedagogové a politici z obou regionů. K tomu by jim měly dopomáhat nové formy spolupráce, které hledali při tradičním přátelském setkání na Kristýně.

Na pracovním obědě se sešlo deset Poláků a patnáct zástupců české strany. Většinu polské skupiny tvořili ředitelé škol, kteří se mohli pochlubit pravidelnou výměnou žáků, ale i pracovním setkáváním učitelů z Liberce a Hrádku nad Nisou. Místostarosta Hrádku n. N  Josef  Horinka a později ještě starosta Martin Půta přivítali přítomné a nabídli jménem města i jménem svým pomoc při česko-polské spolupráci ve vzdělávání.

“Hranice mezi státy se pomalu vytrácejí, rozšiřuje se pracovní trh na celou Evropu, zvyšují se možnosti dalšího studia v zahraničí. Proto je důležité, aby se naše děti naučily běžně pohybovat v druhých zemích. A to se nám na naší základní škole daří. Máme pravidelnou výměnu žáků se školou v Hrádku, v Liberci a v Žitavě,” uvedla ředitelka základní školy z Bogatynie Irena Komarnická. Jedna z cest, jak získat peníze na rozšiřování spolupráce, jsou dotace z Evropské unie. “V současnosti se pracuje na dvou česko-polských projektech a šance na využití peněz z Bruselu je reálná,” uvedl projektový manažer z Centra vzdělanosti Libereckého kraje Alfons Rokoš.

Nejdál ze středních škol je polská Střední škola energetická a ekonomická z Bogatynie, která loni týden hostila studenty z liberecké Střední školy dopravní a stavební. “Byla to reciproční akce a studenti si výrazně rozšířili svoje obzory. Kde by se naši budoucí dopravní dispečeři mohli více přesvědčit o významu koordinace různých dopravních systémů, než v rozsáhlém povrchovém dole, jenž nepřetržitě zásobuje uhlím elektrárenský gigant Turow,” uvedl jeden z přínosů učitel Jiří Týř.

Maria Seifertová z libereckého Úřadu práce si z proběhlého jednání zase nejvíce slibuje vypracování společné prognózy potřeby pracovních profesí v regionu pro příští léta. “Podobná vize je velmi potřebná, neboť nedostatek kvalifikovaných pracovníků je už dnes evidentní a potřeby nových firem nestačí pokrývat ani Poláci dojíždějící za prací do Libereckého okresu.” upozornila Seifertová.

Vladimír Cvrček , manažer Centra vzdělanosti Libereckého kraje (CVLK), ocenil možnosti spolupráce CVLK s polskou stranou.

Oceňuji zahájení spolupráce českých a polských středních škol. Neměli bychom přitom zapomínat ani na Lužické Srby, nejmenší slovanský národ žijící v okolí německého Budyšína. Například v Radiboru (Radworu) mají Lužičtí Srbové zájem o výuku češtiny,“ upozornil Vladimír Cvrček.

Předseda školského výboru zastupitelstva Libereckého kraje Karel Kapoun se zmínil o optimalizaci středních škol a úloze CVLK.

„Vítám také vznikající spolupráci středních škol Euroregionu Nisa,“ podotkl.

Chrastavský starosta Michael Canov uvedl, že základní škola v Chrastavě dosud nemá pravidelnou spolupráci s partnerskou polskou školou:

To se pokusíme do budoucna rozhodně změnit,“ přislíbil. Jeho názor podpořil i jeho zástupce Milostav Pilař.

Zdislav Wielgus, učitel z bogatyňské Střední školy energetické a ekonomické, seznámil přítomné o již probíhající spolupráci jeho školy s žitavskými středními školami.

Jde zejména o spolupráci v oblasti energetiky a ekologie. V těchto oblastech je prostor i pro pokračování loni zahájené spolupráce s libereckou Střední školou stavební a dopravní,“ vysvětlil.

Ředitel téže školy Jerzy Zajac vyjádřil zájem na pokračování loni uskutečněných studijních výměn žáků partnerských škol.

Místostarosta Bogatyně  Jerzy Stachyra ocenil, že česko-polská spolupráce ve vzdělávání již běží na úrovni základních i středních škol. Ředitelka porajowské  základní školy Renata Mikolajow hovořila o projektech spolupráce školy se ZŠ Donín. Učitelka hrádecké ZŠ Lidická Věra Týřová navázala na Irenu Komarnickou a upozornila na bohatou náplň mezinárodní spolupráce ZŠ Lidická s polskou německou školou v rámci projektu EU Sokrates. Tři roky se žáci a učitelé těchto škol téměř každý měsíc vzájemně setkávají.

„Vznikla osobní přátelství učitelů i dětí a nyní tento projekt zatím nemá jasné pokračování. Vydařily se  krátkodobé projekty Kufr her, v jehož rámci vznikl trojjazyčný slovník doprovozený obrázky, a  projekt Ekologická výchova v pohraničí,“ řekla.

Bogatyňský učitel Adam Balcar  a ředitelka jeho školy Maria Jasinská hovořili o již probíhající spolupráci bogatyňské Střední školy služeb se školami z Dolního Podluží a Žitavy „Máme velký zájem o navázání dalších kontaktů a spolupráce s českou stranou,“ ujistil.

Vedoucí katedry geografie Technické univerzity Liberec Václav Poštolka uvedl konkrétní možnosti spolupráce TUL s polskou stranou:

„Je  možné společné speciální studium studentů tří zemí v rámci Univerzity NISA. K němu je potřebná znalost angličtiny. Na katedře geografie se zavádí studium tzv. aplikované geografie. Je to velká příležitost pro spolupráci lektorů tří zemí CZ-DE-PL. Záležitosti organizační a dopravní přitom ponese jeho katedra.  V roce 2008 se v Liberci uskuteční mezinárodní geografická konference. Její součástí bude setkání učitelů geografie Zš a SŠ v Liberci. Zvláště vítáni budou samozřejmě učitelé z ER Nisa, uvedl vedoucí katedry.

Publicista a Josef Růžička se s přítomnými podělil o zážitek ze své jarní návštěvy týdenního pobytu studentů liberecké Střední školy stavební a dopravní u kolegů z bogatyňské Střední školy energetické a ekonomické.

Chválím poznávací přínos energetických a ekologických exkurzí, bohatost společenského programu a přátelskou atmosféru během výměnného studijního pobytu spřátelených škol,“ zdůraznil Růžička.

Ředitel Odboru školství libereckého Krajského úřadu Robert Gamba, který na setkání přijel z Liberce na svém jízdním kole,  připomněl, že přeshraniční spolupráci se dobře věnuje internetový školský portál NISA. Zmínil se, že je na něm zveřejněna i struktura školských soustav zemí Trojzemí Nisa.

V těchto soustavách jsou terminologické i věcné odlišnosti, které je potřebné znát. Pedagogové tří zemí mají však i společné profesní problémy a zájmy. Jde například o otázku, jak organizovat výuku a hodnotit děti nebo o problém, jak ve školách reagovat na měnící se potřeby trhu práce. Hranice se otvírají a musíme proto i tyto problémy řešit společně. To se už částečně děje v pracovní skupině ER Nisa a tady je další velký prostor pro přeshraniční spolupráci učitelů ZŠ a SŠ,“ konstatoval Robert Gamba..

 

Ředitel liberecké Střední školy stavební a dopravní Tomáš Princ seznámil přítomné s mezinárodními aktivitami své školy vedenými v rámci projektů EU Sokrates a Leonardo která vede nejen k přeshraniční spolupráci žáků a jejich učitelů, ale i ke spolupráci stavebních firem a má za to u projektu Leonardo pečeť kvality.

Organizátor novoročního setkání Jiří Týř  poděkoval v závěru přítomným za účast na setkání a náměty na česko-polskou spolupráci. Zmínil potřebu organizovat další přeshraniční setkávání učitelů, ze  kterých pak vyplyne setkávání žáků

Je to námět pro posílení další spolupráce středních škol se samosprávami, profesními organizacemi a pracovní skupinou Euroregionu Nisa pro školství.S  některými upřesněnými náměty seznámím školský výbor Libereckého kraje a navrhnu možnost jednoho výjezdního zasedání výboru na CVLK, kde by některé náměty mohly být případně i součástí prezentace CVLK,“ uzavřel s tím, že k dispozici je trojjazyčný vzdělávací portál http://www.neisse-nisa-nysa.info/.

 

Start příští hvězdicové jízdy na kole na další setkání na  Kristýně je na české straně bude pravděpodobně v sobotu 12. ledna 2008 v 9:30 od budovy Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky