Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Na kraji se jednalo o bezpečnosti a snížení kriminality v česko – sasko – polském příhraničí

Mgr. Langer Jiří

  • 12. 02. 2014 17:21
  • Rozvoj

Sdílet článek

Člen Saského zemského sněmu Stephan Meyer jednal včera v sídle Krajského úřadu LK v Liberci s hejtmanem LK Martinem Půtou a krajskou radní pro evropské projekty Ivanou Hujerovou o bezpečnosti na česko-polsko-saských hranicích.

Dalším tématem byl rozvoj přeshraniční podpory Cíl-3 v období 2014-2020, program Sasko – ČR, a spolupráce v rámci Euroregionu Nisa.

Jednání se zúčastnili JUDr. Ivan Bernátek, okresní státní zástupce, Ing. Jaroslav Zámečník, CSc., tajemník Euroregionu Nisa, JUDr. Jiří Němec, vedoucí správního odboru KÚ LK, a Rudolf Broulík, vedoucí oddělení krizového řízení KÚ LK.

Podle poslance Sasko nyní nejvíce trápí krádeže aut a pašovaní drog do Německa a s tím související trestná činnost na obou stranách hranic, ale i v Polsku.

„Jde nyní o boj státní policie a státních zástupců proti mezinárodním gangům. V druhé rovině je nutné přijmout preventivní opatření,“ zdůraznil poslanec.

Podle hejtmana jde o uzavřený kruh – materiál, převážně léky, nakupují vietnamští výrobci z Polska, v Čechách pervitin „uvaří“ v objektech patřících Čechům, a poté distribuují drogu k odběratelům – německým občanům.

„Je například nutné omezit prodej léků s efedrinem v Polsku bez předpisu alespoň tak, jak je to u nás,“ řekl Martin Půta.

JUDr. Ivan Bernátek poukázal na vývoj trestných činů v příhraničí, konkrétně v okrese Liberec. „Volný pohyb osob umožnil krádeže aut v Německu, jejich „úpravu“ v Česku a vývoz přes Polsko dále na Východ. Bohužel, nový výrok Ústavního soudu ČR ztěžuje polici například prohlédnutí podezřelého automobilu, kradeného nebo ve kterém se třeba vozí drogy, takže jej lze prohledat až po nařízení soudu. To ohromně zdržuje získání důkazu a usvědčení pachatele,“ řekl mimo jiné okresní státní zástupce a připomněl, že v poslední době se stále více rozmáchá pašování cigaret a převoz drog vlakem.

Zdůraznil však také, že s německými občany většinou problémy nejsou, za poslední dva roky bylo souzeno pět lidí, daleko více je u nás stíháno polských a vietnamských občanů.

Novými trestnými činy je pašování cigaret z Polska, převádění cizích osob z Asie a krádeže zemědělských strojů.

„Na Frýdlantsku zmizely tři traktory a bagr. Jeden traktor jsme objevili až v Maďarsku, kam putoval na kamionu přes Polsko a Slovensko. Už je zase doma díky navigaci,“ přiblížil Bernátek s tím, že v současnosti je na každém státním zastupitelství jmenován jeden ze zástupců pro styk s cizinou a dobře spolupracují například s kolegy v  Görlitz a krajští zástupci zase se svými protějšky v Drážďanech a Chemnitz, což zlepšuje výsledky šetření na obou stranách.

 Stephan Meyer ocenil dobrou mezistátní spolupráci policie, celníků a státních zástupců, zdůraznil však, že je třeba harmonizovat a zjednodušovat právní předpisy a zákony, přestože je nutné zachovávat suverenitu států.

„Je nutné urychlit přípravná řízení a následné rozsudky, aby co nejdříve následoval trest. To pak pachatele nejvíce bolí,“ vypočítal poslanec s tím, že v tomto ohledu je třeba se obrátit na politiky a přesvědčovat je, že právních úprav je třeba.

Jiří Němec doplnil, že je třeba stíhat pachatele i za přestupky, vloni jich obce řešily u cizinců 128, většinou za rychlou jízdu nebo řízení bez platného řidičského oprávnění.

Hejtman a poslanec se v závěru shodli, že by ještě v letošním roce měla být uspořádána konference o bezpečnosti a kriminalitě v Euroregionu Nisa, která by navázala na úspěšnou konferenci v roce 2012. 

„Opět by šlo o výměnu dosavadních zkušeností a zejména o možnostech další spolupráce při snižování kriminality mezi policií, státními zastupitelstvy, celníky, ale i politiky všech třech států,“ navrhl hejtman s tím, že důležité by bylo i řešení problémů týkajících se prevence trestné činnosti a přestupků.

V další části setkání hovořili účastníci o přeshraničních projektech Cíl 3, u nichž je nutné se připravit na nové plánovací období 2014 – 2020, a o potřebě rekonstruovat polskou část železniční trati z Hrádku n. N. do Žitavy.

Na závěr návštěvy se Stephan Meyer zapsal do Pamětní knihy LK.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky