Na kraji se bude jednat o integraci cizinců
- 30. 11. 2010 16:46
- Rozvoj
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra, Centrum na podporu integrace cizinců a Liberecký kraj pořádají 2. prosince od 9.30 hodin v sídle Libereckého kraje, U Jezu, multimediální sál, v Liberci konferenci nazvanou „ Integrace cizinců v Libereckém kraji a její lokální specifika“.
V úvodu promluví člen Rady LK pro sociální věci Pavel Petráček (ČSSD), který převzal nad celou akcí záštitu.Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí.
Předběžný rozvrh konference:
9:00 - 9:30 | prezence účastníků
|
9:30 – 10:00 | úvodní slovo:
Pavel Petráček (člen Rady LK resortu sociálních věcí)
Mgr. Miloslav Koudelný(ředitel Správy uprchlických zařízení MV)
|
10:00 – 11:15 | 1. přednáškový blok:
Irena Jelínková (pracovnice zahraniční zaměstnanosti oddělení trhu práce Úřadu práce v České Lípě): „Zaměstnávání cizinců ze třetích zemí – Žijí mezi námi a pracují mezi námi“
Ing. Michaela Hernychová (vedoucí oddělení živnostenský úřad odboru správního a živnostenského Magistrátu města Liberec): „Živnostenské podnikání s ohledem na zahraniční fyzické osoby“
Ing. Zdenka Tchelidzeová (vedoucí oddělení evidence plátců a služeb klientům Krajské pobočky VZP pro Liberecký kraj): „Zdravotní pojištění cizinců v ČR“
|
11:15 - 11:45 | coffee break |
11:45 - 13:00 | 2. přednáškový blok:
Alena Bartoníčková (zástupce ředitele pro Sociální informační centrum Komunitního střediska KONTAKT Liberec, p.o.): „Práce s cizinci prostřednictví Sociálního informačního centra“
Mgr. Ludmila Bobysudová(zástupkyně ředitele a vedoucí sociálního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, o.s.): „Aktuální problémy cizinců řešené v rámci právního a sociálního poradenství OPU“
Mgr. Blanka Konvalinková (ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, p.o.): „Prolínání kultur“
|
13:00 - 13:45 | coffee break |
13:45 – 15:00 | 3. přednáškový blok:
Mgr. Svatava Škodová Ph.D. (Katedra českého jazyka a literatury, Fakulta přírodně humanitní a pedagogická, Technické univerzity v Liberci)„Inovace vzdělávání v oboru čeština jako druhý jazyk na TUL“
Mgr. Hana Schambergerová (koordinátorka CPIV - Centra podpory inkluzivního vzdělávání, Most): „Práce s dětmi cizinců“
|
Informace o projektech Center na podporu integrace cizinců (CPIC)
Charakteristika projektů
Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR (SUZ) otevřela 1. července 2009 pro veřejnost Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) v Moravskoslezském, Pardubickém, Plzeňském a ve Zlínském kraji, 30. dubna 2010 v Karlovarském, Libereckém, Jihočeském a Olomouckém kraji. CPIC byla zřízena v rámci projektů spolufinancovaných z Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí. Dále jsou jinými organizacemi provozována obdobná centra v Ústeckém a Jihomoravském kraji.
Cílovou skupinou CPIC jsou cizinci z tzv. třetích zemí, kteří na území ČR pobývají v rámci dlouhodobého nebo trvalého pobytu. Cílem projektů je vytvořit prostor pro dlouhodobou a koncepční podporu integrace cizinců. CPIC by měla být iniciátorem, organizátorem i realizátorem aktivit podporujících sociální, právní, jazykové a kulturní postavení cizinců v uvedených regionech. Úkolem každého CPIC je zajistit vytvoření a činnost regionálních poradních platforem, které řeší aktuální problémy cizinců. V každém kraji CPIC spolupracuje zejména s krajskými a obecními úřady, cizineckou policií, státní a městskou policií, úřady práce, finančními úřady, živnostenskými úřady a dalšími subjekty. Cílem je vytvořit prostor pro lepší výměnu informací a podávání podnětů na přijímání opatření, reagujících na aktuální poptávku v otázkách integrace cizinců.
Poskytované služby
Veškeré níže uvedené služby jsou nabízeny ve všech CPIC otevřených v roce 2009, v CPIC zřizovaných v roce 2010 budou jednotlivé služby postupně zaváděny; aktuální nabídka včetně časového rozvrhu je k dispozici na internetových stránkách v rámci záložek jednotlivých regionálních CPIC.
Působnost každého CPIC se neomezuje jen na krajské město, ale snaží se svými aktivitami pokrýt území celého kraje.
Všechny služby jsou poskytovány zdarma.
Poradenská a informační činnost: je poskytována v krajském sídle CPIC a dále během terénní práce. Tématy poradenské a informační činnosti jsou zejména oblasti náležitostí pro pobyt, sociální pomoci a dávek, zdravotní péče a zdravotního pojištění, bydlení, vzdělávání a školství atd.
Kurzy českého jazyka: rozsah obtížnosti kurzů začíná u úplných začátečníků a končí úrovní, přibližně odpovídající zkoušce A1 Evropského referenčního rámce jazyků. Kurzy jsou organizovány jako základní nebo intenzivní, případně specificky zaměřené na nezletilé cizince. Základní kurzy jsou koncipovány jako nízkoprahové, je možné je navštívit i jednorázově, bez předchozího přihlášení. U intenzivních kurzů na sebe jednotlivé lekce navazují a počet míst v kurzu je omezen na 15.
Právní poradenství: je realizováno prostřednictvím smluvně zajištěných partnerů. Právní poradenství je úzce propojeno s poradenskou a informační činností poskytovanou pracovníky CPIC, obvykle je u složitějších případů klientovi doporučena konzultace s právníkem.
Sociokulturní kurzy: poskytují cizincům znalosti a dovednosti nutné pro seznámení s podmínkami života v České republice, pomáhají jim orientovat se zejména v sociálním, zdravotním a vzdělávacím systému. Jsou organizována pravidelná setkání s odborníky na danou problematiku, kteří cizincům poskytnou odpovídající úroveň jimi požadovaných informací.
Provoz internetového pracoviště a knihovny: každé CPIC je vybaveno třemi počítači, přístupnými cizincům během otevíracích hodin. Součástí každého CPIC je i knihovna, kde si klienti mohou zapůjčit noviny a knihy v anglickém, francouzském, ruském, ukrajinském a vietnamském jazyce.
Centrum na podporu integrace cizinců
Petra Sovová, Dis., vedoucí CPIC Liberec
Hanychovská 622, Liberec Čs. Armády 1578,
tel.: 482 313 064 e-mail: icliberec@suz.cz
www.integracnicentra.cz