Muzeum získalo unikátní fotografie z archivu podnikatelské rodiny Ginzkeyů
- 18. 09. 2020 16:22
- Sociální
Exkluzivní soubor fotografií z archivu podnikatelské rodiny Ginzkeyů z Vratislavic obohatil v těchto dnech sbírky Severočeského muzea v Liberci. 356 fotografií zakoupilo muzeum od sběratele za 40 tisíc korun, a to díky finanční dotaci Statutárního města Liberec a Libereckého kraje.
Historické fotografie z přelomu 19. a 20. století zachycují např. interiéry rodinného sídla Ginzkeyů ve Vratislavicích, které zanikly po devastujícím požáru v roce 1948, nebo výstavbu areálu rodinné továrny na koberce, později Bytexu. Fotoarchiv po znárodnění továrny v roce 1945 z velké části zmizel a do dnešních dnů bylo veřejně známé jen torzo ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. „Jedná se o mimořádný historický pramen, který chce muzeum po základním ošetření skleněných negativů digitalizovat a volně zpřístupnit veřejnosti,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek.
Shodou okolností se aktuálně muzeu podařilo s podporou Libereckého kraje získat na příští tři roky grant Evropské unie na digitalizaci a restaurování sbírkových předmětů v objemu 47 milionů korun.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stručně o rodině Ginzkey
Podnikatelský úspěch rodiny začal u Ignaze Ginzkeye (1819–1876), rodáka z Vratislavic nad Nisou, v jehož díle pokračovali jeho tři synové Ignaz ml., Willy a Alfred. Kromě běžné produkce firma dodávala luxusní koberce na slavné adresy do celého světa. Členové rodiny Ginzkeyů se vedle podnikání věnovali podpoře kultury a hráli též významnou roli v počátcích Severočeského muzea. Muzeum dodnes ve svých sbírkách uchovává např. originální návrh Alfonse Muchy pro Ginzkeyův koberec na Světovou výstavu v Paříži roku 1900, Ginzkeyovy koberce z původního vybavení muzejní budovy z roku 1898 nebo středověké textilie ze soukromého muzea rodiny Ginzkey.