Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Mocca, Kitl, Lipo i Detoa. Za slavnými značkami Libereckého kraje
- 10. 06. 2022 12:17
- Cestovní ruch
- Rozvoj
Tradiční výroba, řemeslná zručnost a výtvarné dovednosti mají na severu Čech dlouhodobou tradici. Skláři, textiláci, výrobci šperků, české bižuterie, výrobci potravin a další mistři řemesel svým věhlasem už dávno přesáhli hranice Libereckého kraje. Stačí se jen pozorně dívat – na něco, co vytvořily místní zlaté české ručičky lze narazit téměř kdekoli.
„Globální ekonomika způsobila mimo jiné, že majitelé firem jsou často z jiného konce světa a nejsou s městem či regionem nijak spojeni. Není neobvyklé, že sám majitel na místě, kde má továrnu, nikdy nebyl. Firma vyrábí tam, kde jsou nejlepší ekonomické podmínky. Ve vlastně ještě relativně nedávné historii bývali majitelé firem a jejich firmy a značky pevně spojené s konkrétním místem. I proto můžeme dnes mluvit o slavných značkách našeho regionu. Naštěstí u nás dodnes některé z nich a další vznikly po roce 89. A stále vznikají,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Barevné bonbonky ve tvaru cihličky, čočky nebo kroužku – to je Lipo. Ryze česká rodinná firma, nesoucí dnes jméno Mocca, působí v Liberci již od roku 1928. Společnost Kitl pocházející z Jablonce nad Nisou se zabývá výrobou ovocných a bylinných sirupů, medovin a medicinálních vín. Inspirací pro vznik firmy byl slavný lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, který pocházel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš.
Dalším známým jménem je Detoa v Albrechticích v Jizerských horách. Je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček nejen v České republice, ale i v Evropě. Výroba dodnes probíhá klasickým způsobem s velkým podílem ruční práce. K nejstarším a také nejoblíbenějším hračkám patří mačkací figurky, které si kupují i dospělí jako suvenýry. V areálu také mohou návštěvníci projít prohlídkovou trasu, na níž lze vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.
Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic nad Nisou, je autorem legendárního automobilu Volkswagen 1200, zvaného Brouk. Dům, kde se narodil, sloužil současně i jako provozovna klempířské dílny Ferdinandova otce Antona Porsche. Dnes si tu lze prohlédnout interaktivní expozice, které seznámí nejen se životem Ferdinanda Porsche, ale také zapojí do poznávání světa techniky, technologií, bohaté historie i budoucnosti mobility.
Liberecký kraj v posledních letech propaguje značku Křišťálové údolí. Během staletí tu totiž rostla sklárna za sklárnou. Díky vášni pro sklo a krásu ze severu Čech proudila do světa první hotová bižuterie, pověstný český křišťál, skleněné perle a křišťálové lustry. A jinak tomu není ani v dnešní době. Největší sklářskou firmou a předním světovým výrobcem skla je Preciosa, pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla a světelné instalace. Další ze světoznámých značek je Lasvit, jehož název v sobě spojuje lásku a světlo. Za touto značkou najdeme českého designéra a výrobce zakázkových světelných instalací, skla pro architekturu, dekorativního a užitého skla, a také kolekcí svítidel. Lasvit je inspirací pro celý svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma v Česku, v srdci Lužických hor. Právě tam, v Novém Boru, má od roku 2019 společnost své sídlo. Velkosériovou výrobu kvalitního skla dodává do celého světa společnost Crystalex. V kraji je i spousta menších podniků, jejichž značky nesou také skvělou kvalitu.
Kávoví fajnšmekři zajisté znají kávu Nordbeans. Firmu v roce 2015 založili bratři Martin a Karel Kozlovi. Společnými silami praží výběrovou kávu. Zakládají si na jejím původu, pročež sami pravidelně navštěvují pěstitelské země, kávové farmy a také zpracovatelské závody. Jejich dalším projektem je také liberecké bistro DOK.
Kdo se chce seznámit s dalšími známými značkami našeho kraje, nechť zavítá na sociální sítě REGION LIBEREC nebo turistický portál www.liberecky-kraj.cz.
Další aktuality
Pohodu mezi svátky zajistí hrady, zámky i galerie. Můžete i vystoupat na Ještěd
- 20. 12. 2024
- Cestovní ruch