Místní akční skupiny LK mají získat necelé 2 miliony korun návratné finanční výpomoci

Daníčková Blanka

• 03. 06. 2015 10:55
  • Magazín

Zastupitelstvo kraje bude na svém zasedání dne 23. 6. rozhodovat o poskytnutí návratných finančních výpomocí Místním akčním skupinám (MAS) Libereckého kraje v úhrnné výši 1.800.000 Kč, na předfinancování provozních nákladů v letech 2015 – 2023. Návrh projednala Rada kraje na svém úterním zasedání.

Youtube video

V současné době MAS připravují integrované rozvojové strategie, které umožní žadatelům z venkovských oblastí čerpat dotační prostředky po zahájení Programu rozvoje venkova, Integrovaného regionálního operačního programu a Operačního programu zaměstnanost. Zahájení programů je zpožděno a MAS, které jsou na ně svými provozními rozpočty vázány, se ocitly v situaci, kdy sice v budoucnu budou moci vykázat čerpání už od 1. 1. 2014, ale v současné době nemají z čeho čerpat. Finanční zdroje na krytí těchto návratných finančních výpomocí byly určeny z přebytku hospodářského výsledku kraje roku 2014.

Zástupci Národní sítě MAS ČR LK zpracovaly klíč k přerozdělení částky 1.800.000 Kč mezi 8 Místních akčních skupin, které projevily zájem o poskytnutí návratné finanční výpomoci ze strany Libereckého kraje. Mezi 6 MAS se sídlem v Libereckém kraji se rozdělilo jako fixní část 600.000 Kč, 1.200.000 Kč se rozdělilo podle počtu obcí jednotlivým 8 MAS na území Libereckého kraje.

Seznam MAS, mezi které byly rozděleny finanční prostředky:

Název

Výše poskytnuté návratné finanční výpomoci v Kč

MAS Achát z.s.

MAS LAG Podralsko z.s.

MAS "Přiďte pobejt!", z.s.

MAS Frýdlantsko, z. s.

Místní akční skupina Podještědí, z. s.

Rozvoj Tanvaldska z.s.

MAS Brána do Českého ráje, z.s.

OPS pro Český ráj