Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Mezinárodní den archeologie přinese broušení kamenných seker

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 10. 10. 2022 14:15
  • Kultura
  • Rozvoj

Sdílet článek

Co obnáší opracování kamene broušením a kolik času je na to třeba? Jak se s kamennou sekerou pracuje? Výrobu pravěkých nástrojů a jejich využití si bude možné vyzkoušet v sobotu 15. října od 11 do 16 hodin v Muzeu Českého ráje v Turnově. Akce se koná v rámci Mezinárodního dne archeologie, který připadá vždy na třetí říjnovou sobotu.

„Právě autentický zážitek může zájemcům přinést představu, jak těžké bylo pro pravěkého člověka vyrobit si nástroje potřebné pro obstarání potravy či k jiné práci. Kolik času a úsilí to vyžadovalo,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Lidé v neolitu před 7500 lety potřebovali vyrábět kamenné broušené nástroje na práci se dřevem. K tomu jim dobře posloužila surovina získávaná těžbou z nedalekých Jizerských hor. Archeologové nazývají tento kámen metabazit.

„Těžební areál z mladší doby kamenné na Jistebsku zkoumají turnovští archeologové už od roku 2002. Sekery vyrobené z místního metabazitu zásobovaly takřka celou tehdejší Evropu. Díky kamenným sekerám mohli lidé v minulosti kácet velké stromy, stavět dlouhé domy a dlabat lodi zvané monoxyly,“ doplnil Jan Prostředník, ředitel muzea a archeolog.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky