Městské divadlo Turnov slaví již 140. narozeniny!
- 05. 09. 2014 12:14
- Zastupitelstvo
(Zpráva z Města Turnov) Turnov je městem plným bohatých a dlouhodobých tradic. Možná proto nikoho nepřekvapí, že místní divadlo slaví již tak významné jubileum. Kdo z jeho návštěvníků ale ví, že tento stánek múz vznikl jako teprve třetí kamenné divadlo v Čechách¨ před 140 lety?
Toto vynikající jubileum si Městské divadlo Turnov připomene v pátek 12. září od 19 hodin na slavnostním večeru, kde mimo jiné zazní i projev z otevření divadla v roce 1874 nebo krátké pásmo pěveckého sboru Antonín Dvořák, který před 140 lety při zahájení provozu také účinkoval. Na závěr večera představí své divadelní umění nejmladší turnovská ochotnická generace v inscenaci Bert a Naďa. Na oslavy divadla je zvána široká veřejnost! Liberecký kraj zastoupí náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová a radní Ivana Hujerová.
Vstup je zdarma, míst je však jen 310, proto pořadatelé prosí návštěvníky, aby si své vstupenky vyzvednuli raději dříve na recepci KC Střelnice v Markově ulici.
Zřejmě první stálý divadelní sál v Turnově zařídili místní ochotníci již roku 1822, kdy zakoupili dva sály v patře domu rodiny Kotlerovy č. p. 2, zvaného U Zlatého jednorožce. O rok později už zde fungovalo divadlo a stojí za zmínku, že mezi jinými zde coby režisér divadelní společnosti F. Zöllnera účinkoval na začátku léta roku 1854 i samotný J. K. Tyl.
Skutečné divadlo však vzniklo až mnohem později. To když se o padesát let později začal v Hluboké ulici stavět nový dům pro záložnu, požádali turnovští ochotníci její předsednictvo, aby pamatovalo i na ně a postavilo divadlo. A světe div se: Osvícené předsednictvo záložny žádost vyslyšelo!
Budova divadla byla stavěna jako zmenšená kopie Prozatímního divadla v Praze. Hlediště nového záloženského divadla mělo v přízemí 100 míst k sezení a za nimi byla místa pro asi 40 stojících diváků. Vstup na balkon i galerii byl po točitém schodišti, které dosud vede až pod střechu divadla. Na balkoně byly po pravé straně lóže pro představitele města a dalších pět pro městskou honoraci. Byla zde i jedna místnost pro čtené zkoušky a pro konání výborových schůzí. Na levé straně byla jedna lóže pro divadelní ochotníky. Na galerii byla místa jen k sezení. Před jevištěm bylo ve snížené části orchestřiště pro asi 30 hudebníků. Hlediště bylo vytápěno dvěma velkými kamny a osvětlení bylo vyřešeno pomocí petrolejových lamp.
Ihned po otevření divadla začaly zajíždět do Turnova různé české divadelní společnosti, které plně využívaly možnosti hrát ve výjimečně komfortním prostředí, kterého se jim v jiných městech nedostávalo. První tři měsíce roku 1875 zde například účinkovala divadelní společnost J. E. Kramueleho s operou Prodaná nevěsta. Bylo to necelých pět let po jejím prvním definitivním provedení v Královském zemském divadle v Praze. Záznamy dále potvrzují, že v turnovském divadle účinkoval s několika společnostmi i Eduard Vojan, poprvé na konci 80. let 19. století jako pětadvacetiletý…
Od té doby uteklo hodně vody a Městské divadlo by mohlo vyprávět mnoho zajímavých příběhů – o válečné sbírce na jeho opravu Turnov sobě, o začátcích slavných divadelních a filmových tvůrců (namátkou zmiňme režiséra Jaroslava Dudka nebo herce Václava Knopa), o hostování těch nejvýraznějších divadelních osobností, jež české divadlo pamatuje (za všechny např. Karel Höger)…
Při příležitosti oslav vydává Kulturní centrum Turnov také malou publikaci o historii divadla a oslavy doplní též výstava plakátů z významných okamžiků jeho historie, kterou připravuje ve spolupráci s Muzeem Českého ráje.