Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Měření prachu v okolí dolu Turów pokračují. V loňském roce nedošlo k překročení limitů

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 19. 01. 2023 14:11
  • Turów
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou.

„V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Informace o vlivu dolu Turów na kvalitu ovzduší v České republice budou nově rozšířena také o data z nové měřicí stanice, která začala fungovat v prosinci loňského roku. Polsko zprovoznilo také dvě nové měřicí stanice, které budou sledovat vliv dolu Turów na polské straně, a to v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou. Jedná se o stanice Dzialozsyn2 a Jasna Góra. 

(Více informací zde: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/locality/pollution_locality/active_region_2846_CZ.html). Data z těchto měřících stanic by již měla splňovat požadavky evropské legislativy a měřící stanice by tak měly poskytovat využitelné a přesnější informace.

Výsledky měření za rok 2022 jsou v přílohách.

  • Polská analýza opatření proti prašnosti CZ (.docx)
    2 MB
    19. 01. 2023 14:13
  • Polské měření PM10 CZ komentář (.pdf)
    134 kB
    19. 01. 2023 14:13

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky