Maďarský básník Miklós Radnóti má na textilní průmyslovce novou pamětní desku
- 11. 11. 2014 08:56
- Školství
Velvyslanectví Maďarska v Praze na Svaz Maďaru žijících v českých zemích ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou Liberec uspořádaly 8. listopadu slavnostní odhalení pamětní desky na budově, Střední průmyslové školy textilní (Tyršova 1) v Liberci.
U příležitosti 70. výročí tragického úmrtí maďarského básníka Miklóse Radnótiho se
Slavnostního aktu se zúčastnili maďarský velvyslanec. v ČR Tibor Petö, radní pro školství Alena Losová, náměstek primátorky Jiří Šolc a další hosté.
Podle ředitele školy Petra Luksche maďarský básník Miklós Radnóti, rodným jménem Miklós Glatter (1909–1944), studoval v letech 1927–28 na liberecké Vyšší tkalcovské škole, předchůdkyni dnešní průmyslovky. Nová pamětní deska, instalovaná u příležitosti sedmdesátého výročí jeho úmrtí, nahradila původní desku z roku 1972. Vedle stručné dvojjazyčné textové připomínky obsahuje také grafický náčrt podoby básníka, jehož autorem je maďarský malíř Miklós Márvány.
„Byl bych rád, kdyby si studenti každý den, když vstupují do školy, při pohledu na pamětní desku připomněli tragický osud našeho básníka,“ řekl mimo jiné velvyslanec Maďarska v Praze Tibor Pető.
Krajská radní Alena Losová připomněla památku básníka přednesem jeho veršů z básně V TVÉM OBJETÍ:
Miklós Radnóti
V tvém objetí se kolébám
tak tiše.
V mém objetí se kolébáš
tak tiše.
V tvém objetí jsem děcko zas,
nevzlykám.
V mém objetí jsi děcko
a já jen naslouchám.
V objetí pevně sevřeš mě,
když strach mám.
V objetí sevřu tě a strach
je tentam.
V Liberci začal psát tehdy osmnáctiletý student Miklós Radnóti své první verše. Užíval si naplno studentského života, poznával město, a sblížil se tu s německou dělnicí Klementinou Tschiedelovou. Jeho vysvědčení z textilní školy je dosud dochováno ve Státním okresním archívu v Liberci.
Pro svůj židovský původ byl Miklós Radnóti za druhé světové války pronásledován, uvězněn a poslán do pracovního tábora v Srbsku. V listopadu 1944 jej na pochodu smrti u vesničky Abda nacisté zastřelili. Posmrtně byly v kapse jeho kabátu nalezeny poslední básně, které napsal na zlověstném pochodu. V nich předpovídal vlastní smrt – podobně jako český básník židovského původu Jiří Orten, jehož život vyhasl nešťastnou náhodou pod koly německé sanitky v roce 1941. Miklós Radnóti bývá proto i pro podobnost osudu někdy literárními teoretiky nazýván „maďarským Ortenem“. Jeho dílo je obžalobou nelidskosti fašismu a symbolem vítězství ducha nad smrtí a brutalitou.
Po odhalení pamětní desky se v sobotu v Krajské vědecké knihovně uskutečnil kulturní večer, věnovaný maďarskému básníkovi. V jeho průběhu byla pokřtěna pro tuto příležitost sestavená Radnótiho dvojjazyčná básnická sbírka, která obsahuje také básně, napsané v Liberci. Česky totiž dosud vyšel jen výbor jeho básní A přece se vrátím. Současně se v knihovně uskutečnila vernisáž výstavy o Radnótim z děl Zsuzsy Lőrincz, výtvarnice z jižního Slovenska. Výstava grafik a instalací bude k vidění do 15. listopadu ve výstavním prostoru v druhém patře knihovny.
Celý sobotní program připravilo s pomocí dotace Velvyslanectví Maďarska v Praze a Svaz Maďarů, žijících v českých zemích.
Dny otevřených dveří na ŠPŠT textilní v Liberci začínají v listopadu
Dny otevřených dveří na škole pokračují 6. prosince 2014, 24. ledna 2015 a 21. února 2015.
V sobotu je škola otevřena od 9.00 do 12.00 hodin.
Středeční dny otevřených dveří: 19. listopadu 2014, 8. ledna 2015 a 5. února 2015.
Ve středu můžete školu navštívit mezi 12.00 a 17.00 hodin.