Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Likvidace zbytku nelegálního odpadu z Bulovky začne zřejmě ještě letos
- 19. 05. 2015 08:14
- Životní prostředí
Ještě v tomto roce může začít likvidace druhé části nelegálních odpadů z lokality Arnoltice – Bulovka. Liberecký kraj žádá na jeho odstranění peníze ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), z prostředků Národního programu životního prostředí pro rok 2015. Výzva je přímo zaměřená na řešení problematiky nelegálních a rizikových skladů odpadů.
„Přípravě žádosti o dotace jsme se intenzivně věnovali a projednali ji se všemi dotčenými institucemi, které vnímají naléhavost řešení této lokality. Likvidaci odpadu na Bulovce považujeme za naši prioritu,“ zdůraznil Josef Jadrný, který žádost osobně na SFŽP podal. Zda se podaří dotaci získat, bude jasně jasné již za několik dnů.
Aktuálně zbývá v lokalitě Arnoltice – Bulovka zhruba 4,5 tisíce tun odpadu, převážně komunálního, ale ve větším množství jsou v halách i ve volném prostoru nahromaděny textilie či auto plachty. „Druhá etapa likvidace přijde na 8 – 10 milionů korun. Ze SFŽP bychom rádi získali 80% potřebné částky, zbývajících 20% zaplatí Liberecký kraj, tedy přibližně 2 miliony korun. Valná většina odpadů skončí na skládkách, zhruba třetina bude energeticky využita,“ vysvětlil Josef Jadrný.
Za optimálních podmínek by už v létě kraj vyhlásil výběrové řízení na zpracovatele likvidace, na přelomu let 2015 – 16 by došlo k její vlastní realizaci. Odvezením a zničením zbývajících odpadů bude uzavřena kapitola jednoho z nejvážnějších nejen ekologických problémů v kraji.
První část odpadů v areálu Arnoltice – Bulovka byla zlikvidovaná na začátku letošního roku. V rámci I. etapy sanačních prací bylo odvezeno 4 499 tun odpadu, z toho 976 tun textilu a 3 523 tun plastů. Likvidace celkem přišla na 320 tisíc Euro, tedy téměř 9 milionů korun. O organizaci celé akce se postarala německá agentura SAA (Sonderabfalagentur Baden-Württenberg GmbH), kterou pověřilo Ministerstvo životního prostředí spolkové země Bádenska – Württenberska. Většina odpadu totiž byla nelegálně do České republiky a konkrétně Arnoltic dovezena ze Spolkové republiky Německo, a tak se po vzájemných dohodách o jeho likvidaci i financování postarala sousední země. Agentura také zorganizovala výběrová řízení na nakládku a odvoz odpadu i jeho využití ve spalovně. O financování i likvidaci druhé části se postará výhradně Liberecký kraj.
Uvolněné a vyčištěné prostory, které jsou v soukromém majetku, jejich vlastník využívá jako sklad uhlí a pronajímá je dalším zájemcům. „Peníze vynaložené na likvidaci se budou i nadále vymáhat po původních majitelích, kteří navezení nelegálních odpadů dopustili. Ovšem ti jsou neznámo kde,“ dodal Josef Jadrný.
Skládka nelegálního odpadu v Bulovce je jedinou, jejíž likvidaci Liberecký kraj financuje. Přihlásil se k tomu po předchozí dohodě s Českou inspekcí životního prostředí a díky možnost čerpání financí ze státních fondů vyčleněných právě na takového likvidace. V roce 2006 také uzavřel dohodu se sousedním Německem, které přistoupilo na zaplacení a odvezení významné části odpadů, neboť většina z nich pochází právě ze sousedního státu. „V republice je podobných míst s nelegálními odpady celá řada. V Libereckém kraji byla dříve skládka ještě v Sosnové a 11 tisíc tun odpadu je v Ralsku,“ doplnil Josef Jadrný.
Další aktuality
Tradiční předvánoční setkání starostů měst a obcí s radou kraje se zabývalo aktuálními tématy
- 05. 12. 2024
- Cestovní ruch
- Doprava
- Dotace a granty
- Ekonomika
- Kultura
- Majetek a investice
- Rozvoj
- Sociální
- Školství
- Zdravotnictví
- Životní prostředí