Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lidé se dozvěděli, jak ještě mohou zvířata uzdravovat lidi

Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

  • 25. 05. 2018 00:00
  • Sociální

Sdílet článek

Už řadu let se nevyužívají jako terapeutičtí pomocníci pro postižené děti nebo seniory jenom psi. Jako terapeuti pro zlepšování fyzické i psychické kondice lidí se osvědčila i jiná zvířata, například morčata nebo holubi. O rozšiřování ZOO – terapie v sociální práci se více informací dozvěděli ve čtvrtek 24. května návštěvníci semináře na Krajském úřadě Libereckého kraje. Záštitu nad celodenním seminářem, nazvaným Zvíře v sociálních službách, převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho náměstek pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Jak za pořadatele uvedla ředitelka organizace ELVA HELP z.s. Andrea Tvrdá, právě proto, že se k terapeutické práci používají i jiná zvířata, než jenom psi, nazývá se tento způsob pomoci ZOO – terapií. Roste nejen počet klientů, zejména rodin s dětmi postiženými autismem, ale také zájem o vzdělávání v této oblasti. Organizace ELVA HELP získala akreditaci pro vzdělávání v roce 2017 a od té doby věnuje hodně energie také školením.

„Učíme lidi správnému zacházení se zvířecími pomocníky. Pořádáme školení pro celé rodiny. Měli jsme dokonce případ, že si pacient s třetím stupněm roztroušené sklerózy dokázal svého pejska vycvičit sám,“ podotkla Andrea Tvrdá.

Semináře se zúčastnili vedle studentů oborů sociální péče také zástupci organizací, které se věnují ZOO – terapii. Ti přijeli i ze vzdálenějších míst republiky, například z Teplic, Prahy nebo jižních Čech. V programu zazněly také příspěvky o tom, jak správně pečovat o pohybový aparát zvířat – terapeutů, anebo o využití nepříliš známé Caviaterapie, což je léčba za pomoci kontaktu klienta s morčetem. O terapeutických účincích morčat mluvila Ivana Lencová z Domova důchodců Rokytnice nad Jizerou. Jedním z témat byla úloha dobrovolníků v ZOO – terapii.

„Pes už jenom svou přítomností dokáže vyvolat u lidí dobrou náladu. Právě na pravidelném kontaktu s živými zvířaty, který dokáže řešit řadu psychických, citových, sociálně integračních, ale i fyzických problémů, je založena canisterapie. Ve světě vznikla v 50. letech minulého století. U nás nastal její rozvoj až po roce 1990,“ zdůraznil náměstek Pavel Svoboda. „Canisterapie vychází z toho, že pes a člověk jsou nejspíš jediní dva tvorové, kteří jsou schopní intenzivní mezidruhové lásky. Neboť, jak víme, všechna zvířata mají vrozenou schopnost rozumět pouze těm zvukovým a pohybovým signálům, které vydávají jejich nejblíže příbuzné druhy. Ale psi se dokážou vžít do citových projevů člověka. To je v živočišném světě naprosto ojedinělé,“ doplnil.

V Libereckém kraji působí canisterapeutický tým už od roku 1997. O tři roky později se Krajská nemocnice Liberec stala zřejmě první nemocnicí v republice, která tento tým začala využívat pro své pacienty. Organizace ELVA HELP, jež se věnuje ZOO – terapii mnoho let, je od roku 2007 platným poskytovatelem sociálních služeb Libereckého kraje, který tak přispívá na její činnost.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky