Lidé se dozvěděli, jak ještě mohou zvířata uzdravovat lidi
- 25. 05. 2018 00:00
- Sociální
Už řadu let se nevyužívají jako terapeutičtí pomocníci pro postižené děti nebo seniory jenom psi. Jako terapeuti pro zlepšování fyzické i psychické kondice lidí se osvědčila i jiná zvířata, například morčata nebo holubi. O rozšiřování ZOO – terapie v sociální práci se více informací dozvěděli ve čtvrtek 24. května návštěvníci semináře na Krajském úřadě Libereckého kraje. Záštitu nad celodenním seminářem, nazvaným Zvíře v sociálních službách, převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho náměstek pro sociální oblast Pavel Svoboda.
Jak za pořadatele uvedla ředitelka organizace ELVA HELP z.s. Andrea Tvrdá, právě proto, že se k terapeutické práci používají i jiná zvířata, než jenom psi, nazývá se tento způsob pomoci ZOO – terapií. Roste nejen počet klientů, zejména rodin s dětmi postiženými autismem, ale také zájem o vzdělávání v této oblasti. Organizace ELVA HELP získala akreditaci pro vzdělávání v roce 2017 a od té doby věnuje hodně energie také školením.
„Učíme lidi správnému zacházení se zvířecími pomocníky. Pořádáme školení pro celé rodiny. Měli jsme dokonce případ, že si pacient s třetím stupněm roztroušené sklerózy dokázal svého pejska vycvičit sám,“ podotkla Andrea Tvrdá.
Semináře se zúčastnili vedle studentů oborů sociální péče také zástupci organizací, které se věnují ZOO – terapii. Ti přijeli i ze vzdálenějších míst republiky, například z Teplic, Prahy nebo jižních Čech. V programu zazněly také příspěvky o tom, jak správně pečovat o pohybový aparát zvířat – terapeutů, anebo o využití nepříliš známé Caviaterapie, což je léčba za pomoci kontaktu klienta s morčetem. O terapeutických účincích morčat mluvila Ivana Lencová z Domova důchodců Rokytnice nad Jizerou. Jedním z témat byla úloha dobrovolníků v ZOO – terapii.
„Pes už jenom svou přítomností dokáže vyvolat u lidí dobrou náladu. Právě na pravidelném kontaktu s živými zvířaty, který dokáže řešit řadu psychických, citových, sociálně integračních, ale i fyzických problémů, je založena canisterapie. Ve světě vznikla v 50. letech minulého století. U nás nastal její rozvoj až po roce 1990,“ zdůraznil náměstek Pavel Svoboda. „Canisterapie vychází z toho, že pes a člověk jsou nejspíš jediní dva tvorové, kteří jsou schopní intenzivní mezidruhové lásky. Neboť, jak víme, všechna zvířata mají vrozenou schopnost rozumět pouze těm zvukovým a pohybovým signálům, které vydávají jejich nejblíže příbuzné druhy. Ale psi se dokážou vžít do citových projevů člověka. To je v živočišném světě naprosto ojedinělé,“ doplnil.
V Libereckém kraji působí canisterapeutický tým už od roku 1997. O tři roky později se Krajská nemocnice Liberec stala zřejmě první nemocnicí v republice, která tento tým začala využívat pro své pacienty. Organizace ELVA HELP, jež se věnuje ZOO – terapii mnoho let, je od roku 2007 platným poskytovatelem sociálních služeb Libereckého kraje, který tak přispívá na její činnost.