Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lidé a hvězdy sochaře Bílka v Lázních

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 12. 10. 2018 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Oblastní galerie Liberec vystavuje v říjnu a listopadu sochy turnovského rodáka Michaela Bílka. Autor, který většinu života prožil v Ústí nad Labem je ve sbírce liberecké galerie zastoupen skvělým autoportrétem Hvězdář a v Liberci byste našli jeho dvě venkovní realizace - Holubici pod vysokoškolskými kolejemi v Harcově a námět Matky s dítětem před obchodním centrem Horizont. Bílkova výstava Lidé a hvězdy bude v galerii vystavena do 25. listopadu.

Výstava Michaela Bílka připomene jeho celoživotní dílo vybranými pracemi – sádrovými a dřevěnými sochami. Do katalogu, který galerie k výstavě připravila, jsou zařazeny rovněž reprodukce jeho venkovních soch a také autorské fotografie hvězdné oblohy. „Jednou z vystavených soch je právě Hvězdář, autorův autoportrét z roku 1976“, uvádí výstavu její spoluautorka Anna Habánová. Zpočátku robustní, masivní práce nahradily v době pozdější hmotově odlehčené skulptury. Jejich spojujícím elementem byla lidská duše. Při nahlédnutí do Bílkova světa barevných „panáků“ se střetneme se vzájemným propojením jednotlivých postav, s promyšlenou polychromií a symbolikou – křesťanskou, společenskou, rodinnou. Pro Michaela Bílka nebyla primárně důležitá krása, což lze vyčíst z viditelných stop po nástrojích či nezamaskovaných spojích. „Mnohem zásadnější pro něho byla výpověď výjimečných lidských duší, které objevoval svými nástroji v jilmovém dřevě,“ dodala Habánová.

Michael Bílek (1942 Turnov – 2015 Ústí nad Labem) spojil svůj umělecký život zejména s Ústím nad Labem a jeho okolím. Řadu prací pro sídliště v západních Čechách vytvořil ve dřevě a dodnes se nedochovala. Podílel se spolu s dalšími sochaři na restaurování kamenných plastik v celých severozápadních Čechách. Jako absolvent hořické kamenosochařské školy pokračoval v šedesátých letech ve studiu na Akademii výtvarných umění, kde se přidal k proudu nové figurace a grotesky.

Oblastní galerie Liberec je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 19 hodin. Každý čtvrtek je vstup zdarma. Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje.

TZ: Oblastní galerie Liberec

Anna Habánová

anna.habanova@centrum.cz

724 834 554

Název výstavy: Michael Bílek, Lidé a hvězdy

Termín: 11. 10. – 25. 11. 2018

Místo konání: ochoz Oblastní galerie Liberec

Komentovaná prohlídka: 8. 11. v 10:30 a 17 hodin

Popisky k reprodukcím:

Hvězdář, 1976, polychromované dřevo, Sbírka Oblastní galerie Liberec

Každá z lidských postav nebo zvířat na této výstavě vypráví svůj vlastní příběh. Ten Hvězdářův je autobiografický. Na zahradě svého domu postavil Michael Bílek amatérskou hvězdárnu, kam za jasných nocí chodil pozorovat hvězdné nebe a pořizoval vlastní snímky noční oblohy. Lehká sebeironie a snaha dotknout se hvězd, radost z neobvyklého koníčku, z viděného a cítěného, se odráží i ve vystavené plastice stejně jako nadhled nad sebou samým.

Portrét Ivana Jilemnického, 1969, polychromovaná sádra, Sbírka Oblastní galerie Liberec

Sochař Ivan Jilemnický byl spolužákem autora na střední škole v Hořicích. Vystavený portrét byl součástí diplomové práce, v jejíž obhajobě napsal: „Chtěl jsem podtrhnout nervozitu a složitost této povahy plné zvratů a prudkých kontrastů.“

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky