Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj zahajuje pro učitele kurzy badatelsky orientovaného vzdělávání

Mgr. Langer Jiří

  • 18. 11. 2014 17:32
  • Školství

Sdílet článek

V prosinci letošního roku bude zahájena realizace kurzů badatelsky orientované výuky pro pedagogy základních a středních škol.

Jedná se o nový způsob výuky, který není založen na předávání informací žákům, dokonce ani na předvádění experimentů, ale na zadávání problémových úkolů, u nichž žáci nejsou vedeni učitelem, ale pomocí spolupráce a vlastní invence mají navrhnout jejich řešení.

„Kurzy budou rozděleny dle zaměření na fyziku, chemii, biologii či přírodopis a zeměpis, respektive geografii,“ uvedla Martina Vojtěchová, věcná manažerka projektu.

 

Do konce školního roku 2014/2015 je podle ní plánována realizace 32 kurzů pro zhruba 250 pedagogů, které se budou konat na území celého Libereckého kraje. První kurz zaměřený na zeměpis se uskuteční 1. prosince 2014 v Jablonci nad Nisou.

Pozvánky na konkrétní kurzy jsou zveřejňovány na Informačním a vzdělávacím portálu Libereckého kraje –www.edulk.cz .

Kurzy jsou realizovány v rámci projektu TechUp: Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Libereckém kraji, na nějž finanční podporu poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 

Projekt Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Libereckém kraji zapojuje 29 středních škol, s nimiž spolupracuje více než 90 základních škol. Kromě kurzů pro pedagogy zahrnuje projekt několik dalších vzájemně propojených aktivit.

„V první řadě jde o spolupráci škol při realizaci projektových dnů, kdy žáci ZŠ využívají odborné učebny, laboratoře a dílny středních škol, které samy nemají k dispozici,“ vysvětlila manažerka.

Dále střední školy nabízejí žákům základních i středních škol bezplatné volnočasové aktivity – kroužky. Těch je v rámci projektu více než šedesát. Aby bylo možno tyto aktivity uskutečnit, je v rozpočtu projektu vyčleněno více než 22 milionů korun na vybavení škol pomůckami, nástroji, přístroji a dalším zařízením. Doplňkově střední školy pořádají exkurze do technických památek a expozic. V neposlední řadě vzniklo na školách díky projektu 18 metodických center, v nichž se setkávají učitelé příslušných předmětů, vyměňují si informace a zkušenosti, koordinují své aktivity a zejména slaďují vzájemná očekávání mezi školami.

 

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky