Liberecký kraj vzdělává starosty obcí v oblasti krizové a havarijní připravenosti
- 13. 04. 2011 13:13
- Školství
Pracovníci Krizového řízení Libereckého kraje ve spolupráci se zástupci HZS Libereckého kraje a ostatními složkami IZS, Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, Krajské veterinární správy Libereckého kraje, České inspekce životního prostředí a Krajského vojenského velitelství vzdělávají starosty obcí Libereckého kraje v oblasti krizové a havarijní připravenosti. Vzdělávací kurzy probíhají i v návaznosti na zkušenosti ze srpnových povodní 2010.
„Starostové jsou školeni vždy po komunálních volbách, aby se nově zvolení starostové seznámili s krizovým řízením. O loňských povodních jsme se ale přesvědčili, že je třeba školit všechny starosty. Vzhledem k tomu, že v Libereckém kraji je celkem 215 starostů obcí, bylo toto vzdělávání rozčleněno celkem do deseti skupin, a to tak, že kopírují správní obvody obcí s rozšířenou působností. Celkem je tedy vytvořeno deset skupin. Vzdělávací kurzy budou ukončeny 2. června 2011. Máme tak jistotu, že každý starosta, který se školení zúčastní, dostane potřebné informace krizového řízení a bude tak vědět, co má v době ohrožení jeho obce, udělat,“ řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.
Vzdělávání je koncipováno jako dvoudenní kurz s následujícím zaměřením: otázky havarijního plánování a činnost složek IZS, které odborně zabezpečuje HZS Libereckého kraje, oblasti krizového řízení, zdravotnického zabezpečení, likvidace odpadů vzniklých při mimořádné události nebo za krizového stavu, otázky obranného plánování a hospodářské mobilizace odborně zabezpečuje Krajský úřad Libereckého kraje, svoji činnost a spolupráci s obcemi probírajíjednotlivé složky IZS (zdravotnická záchranná služba, policie ČR, HZS) a v neposlední řadě otázky spojené s krizovými situacemi probírají vedoucí pracovníci výše uvedených státních organizací.
„Jsem potěšen, že je ze strany starostů obcí o školení takový zájem, ale zatím zaznamenáváme účast starostů pouze kolem osmdesáti procent. V některých případech za sebe starostové posílají své zástupce. Ale pokud by došlo k mimořádné události nebo krizové situaci, složky IZS budou komunikovat především se starosty, a ne s jejich zástupci. Každý starosta obce si musí uvědomit, že za řešení takových situací na území své obce, případně obce s rozšířenou působností, stejně jako hejtman na území kraje, nese osobní zodpovědnost,“ doplnil hejtman.
V rámci školení jsou také organizovány praktické ukázky zabezpečení a připravenosti zdravotnické záchranné služby na hromadná neštěstí, které jsou současně přístupná i široké veřejnosti. Součástí ukázky je také vybraná technika PČR, předurčená k řešení havarijních a krizových situací.
Vzdělávací kurzy se již konaly ve Frýdlantu, Turnově, České Lípě a Semilech. Další jsou plánovány v Novém Boru (13. - 14. 4.), Železném Brodě (17. - 18. 5.), Jilemnici (19. - 20. 5.), Liberci (24. - 25. 5.), Tanvaldu (1. - 2. 6.) a Jablonci n.N. (1. - 2.6.).
V druhé polovině letošního roku plánuje Liberecký kraj s HZS Libereckého kraje a s jednotlivými ORP provedení praktické přípravy s metodickou pomocí přímo v jednotlivých obcích. Pomoc bude zaměřena především na dopracování a upřesnění nezbytné dokumentace obce a organizační zabezpečení obce pro případ mimořádných událostí nebo krizové situace. Vzhledem k tomu, že v současné době tato činnost stále častěji nabývá na důležitosti, Liberecký kraj uvažuje o tom, že praktická příprava bude prováděna každoročně.