Liberecký kraj vyčlenil pro potřeby karantény prostory ve dvou svých zařízeních
- 03. 04. 2020 15:37
- Covid-19
- Sociální
Více ochránit seniory v domovech důchodců před nákazou koronavirem SARS-CoV-2 má nové nařízení Ministerstva zdravotnictví České republiky, podle něhož musí všechny kraje zřídit pro potřeby karantény seniorů 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Liberecký kraj získal nyní už zhruba stovku lůžek, kam by mohli být přemístěni senioři z domovů důchodců s mírným průběhem nemoci. Karanténní lůžka byla vyčleněna zatím ve dvou krajských organizacích sociálního zaměření.
V souvislosti s nouzovým stavem, vyhlášeným vládou České republiky, uložil Liberecký kraj všem svým zařízením sociální péče, aby některé nyní nevyužívané prostory přebudovaly na izolované pokoje, které by mohly sloužit pro potřeby karantény klientů z domovů důchodců. Lůžka by tak mohla vzniknout například v jídelnách nebo společenských místnostech domovů pro seniory.
„Ne všechny naše organizace ale mají k tomuto účelu vhodné prostory. Některé pak potřebují na vybudování izolovaných pokojů čas. Zatím jsme našli ve třech zařízeních první stovku lůžek. Věřím, že další budou brzy přibývat a že nařízení ministerstva zdravotnictví splníme,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. „Naším prvořadým úkolem je ochránit zdraví seniorů. Učinili jsme proto několik opatřeních tak, aby se v zařízeních nepotkávaly osoby s těmi, kteří byli pozitivně testování na koronavirus. Domovům pro seniory by moc pomohlo, kdyby si na omezenou dobu příbuzní vzali své babičky a dědečky domů. Snížila by se tak koncentrace starších lidí na jednom místě a zvýšila bezpečnost těch, kteří jsou nejohroženější skupinou současné pandemie,“ doplnil.
Uživatelé pobytových sociálních služeb působících na území Libereckého kraje (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a odlehčovací služby v pobytové formě) musí být po návratu ze zdravotnického zařízení vyšetřeni na přítomnost koronaviru. Ti, kteří již byli na koronavirus pozitivně testováni, budou po návratu umístění do izolace v náhradním pobytovém zařízení.
Konkrétní podmínky opatření jsou následující:
- Uživatel, který se vrací ze zdravotnického zařízení, kde byl hospitalizován, musí být vyšetřen na přítomnost koronaviru.
- Uživatel, který je propouštěn ze zdravotnického zařízení po hospitalizaci s negativním výsledkem na přítomnost koronaviru, je propuštěn po dohodě s určeným pracovníkem odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje do pobytového zařízení, se kterým má uzavřenu smlouvu.
- Uživatel, který je propouštěn ze zdravotnického zařízení s pozitivním výsledkem na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2, je propuštěn po dohodě s určeným pracovníkem odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje do vybraného náhradního pobytového zařízení.
- Uživateli umístěnému do vybraného náhradního pobytového zařízení dle bodu c) je nařízena příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví izolace v tomto náhradním pobytovém zařízení.
Z důvodu potvrzené nákazy v Domě seniorů Liberec–Františkov již odborníci provedli dezinfekční práce na jednom z pater Domu Bára. Část zaměstnanců zůstane v domácí karanténě, část na služebních pokojích Domu Bára. V Domově důchodců v Českém Dubu jsou opatření totožná. Nákaza koronavirem se zde prokázala pouze u dvou zaměstnanců, kteří však nepřišli do styku s klienty.