Liberecký kraj uspořádal kulaté stoly k reformě školství pro odbornou veřejnost
- 24. 02. 2011 10:46
- Školství
Až do konce ledna na odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu přicházely připomínky k materiálu „Návrh změn ve středních školách v Libereckém kraji“. Tyto připomínky podávali ředitelé škol, zástupci samospráv, školské asociace, rodiče a další fyzické i právnické osoby.
Většina z nich podle vedoucí Odboru školství Krajského úřadu Libereckého kraje Jiřiny Princové byla spíše obecného charakteru a nenavrhovala konkrétní řešení. Ve čtvrtém únorovém týdnu přišel čas na představení konkrétních připomínek a jejich prodiskutování s řediteli škol a zástupci samospráv v daných okresech. Nejednalo se ale o vypořádání připomínek.
„Veškeré připomínky budou vypořádány písemně a budou zveřejněny na webových stránkách Libereckého kraje, kulaté stoly měly za úkol s připomínkami seznámit ředitele škol a zástupce samospráv a prodiskutovat s nimi reálné návrhy,“ dodala Jiřina Princová.
Začalo to v Jablonci
V úterních dopoledních hodinách se v prostorách jabloneckého Eurocentra sešli zástupci středních škol v Libereckém kraji, úřadu práce a obcí, kde tyto střední školy působí. Postupně byly diskutovány jednotlivé dílčí připomínky týkající se plánovaného omezování kapacit. Velká část vyčleněného času se věnovala především diskusi týkající se jabloneckých gymnázií. Řešil se ale také problém budoucnosti technických a odborných škol. Problémy nemá už jen učňovské školství, ale také technické maturitní obory často zaznívalo z řad ředitelů takto zaměřených odborných škol.
Na Semilsku otázka jilemnického gymnázia
Odpoledne se diskuse přesunula do divadelního sálu Městského úřadu v Semilech. Také zde bylo hlavním tématem gymnázium – tentokrát to jilemnické. Zde kromě zástupců jilemnické školy o připomínkách diskutovali také zástupci obce Jilemnice. Ředitelé často glosovali připomínky z hlediska proveditelnosti, což se týkalo také odloučeného pracoviště ISŠ Vysoké nad Jizerou, které bylo druhým nejdiskutovanějším tématem.
Liberec a Česká Lípa ve finále
K projednávání připomínek z Libereckého okresu se ve středu dostavili zejména ředitelé zdejších škol a jednalo se především o připomínkách týkajících se konkrétních oborových přesunů, navrhovány byly alternativy řešení v přesouvání a koncentraci jednotlivých oborů. Tématem samozřejmě také bylo víceleté gymnázium ve Frýdlantu. Při posledním odpoledním zastavení v České Lípě se sešly téměř tři desítky zástupců škol, obcí a Úřadu práce v České Lípě. Nejvýraznějším tématem bylo Gymnázium v Mimoni, k němuž se vztahovaly konkrétní připomínky a návrhy obce s nabídkou podílení se na provozu školy. Diskutovalo se také o dlouho plánovaném slučování sklářských škol, převedení teoretické výuky z Doks do SOŠ v Lužické ulici v České Lípě, nebo o oborové struktuře v v SOŠ a SOU Česká Lípa.
Návrh změn se nyní bude dopracovávat
Na základě připomínek, které budou písemně vypořádány, a na základě ukončené diskuse s řediteli nad těmito připomínkami bude v následujících týdnech dopracován a doplněn „Návrh změn ve středních školách v Libereckém kraji“, který bude předložen jako materiál do Rady a Zastupitelstva kraje.
„Chtěl bych poděkovat zástupcům škol a samospráv za věcné připomínky, všichni si už asi uvědomují, že máme problém, že pokud nic neučiníme, některé školy zaniknou samospádem, ostatní budou ohroženy a podfinancovány a zaniknou nám také specifické obory, které jsou schopny přežít pouze ve větších školách, které si mohou dovolit je odučit. Názory se samozřejmě stále rozcházejí, nicméně se v průběhu kulatých stolů došlo k některým konsensuálním řešením, které budou v konečném návrhu zohledněny,“ uzavírá Radek Cikl (ČSSD), náměstek hejtmana LK pro resort školství.