Liberecký kraj rozdá milion korun na přiblížení menšin většině
- 22. 05. 2018 00:00
- Sociální
Poprvé ve své osmnáctileté historii přispěje ze svého rozpočtu Liberecký kraj zvláštní dotací ve výši milion korun na zlepšení současné situace národnostních menšin, které na území kraje žijí. O peníze na podporu svých projektů mohou žádat organizace a spolky od 4. do 18. června. Dotační titul, nazvaný Podpora integrace národnostních menšin a cizinců, schválila tento měsíc Rada Libereckého kraje a budou jej mít na programu na konci května ještě také krajští zastupitelé.
O dotaci budou moci zájemci žádat prostřednictvím internetových stránek Libereckého kraje. Peníze by měly pomoci nejrůznějším volnočasovým aktivitám národnostních menšin, například činnosti dětských klubů nebo kampaním, zaměřeným proti xenofobii a rasové nesnášenlivosti. Dotace by měla pomoci zvrátit současný trend, kdy jsou národnostní menšiny vnímány jako jeden z nenaléhavějších problémů současné společnosti po roce 1989.
Tento dotační titul vzešel z návrhu Komise Rady LK pro národnostní menšiny, cizince a sociální začleňování. Peníze jsou určeny na aktivity v tomto kalendářním roce, na projekty, realizované v období od září do konce prosince.
„Problémy s národnostními menšinami od roku 1989 neustále rostou. Programů na jejich účinnější zapojování do většinové společnosti sice bylo za tu dobu v republice realizováno hodně, ale jejich praktický dopad není moc znát. To bychom rádi změnili,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda. „A přitom i mezi českými Romy najdeme řadu úspěšných lidí. Mluvíme o rovnosti, jenže kvůli tomu, že se lidé narodí s jinou barvou kůže, nestojí s těmi ostatními na stejné startovací čáře. Potřebují pomoci, potřebují podpořit už v dětském věku. Budeme se snažit získat dotaci na jejich integraci i v příštím roce,“ dodal.
Lidí, kteří se hlásí k jiné národnosti, žije v Libereckém kraji několik tisíc. Nejpočetnější skupinu tvoří Romové, Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Na Českolipsku žije nyní velmi početná skupina Mongolů, jejíž příchod souvisí s exportem chybějících pracovních sil ze zahraničí.