Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Liberecký kraj podpořil Dětskou univerzitu. Díky tomu může pokračovat dál
- 24. 06. 2015 16:51
- Školství
Dětská univerzita v Liberci bude pokračovat i v příštím školním roce. Zastupitelé Libereckého kraje na její další fungování schválili v úterý 23. června půl milionu korun. Peníze pomohou Technické univerzitě Liberec (TUL), která Dětskou univerzitu pořádá, překlenout těžké období a otevřít v září již šestý ročník. Dosud univerzitu pro děti financovali z různých projektů, které však skončily a momentálně se do takto zaměřených projektových výzev nelze hlásit.
„Reálně hrozilo ukončení fungování Dětské univerzity v Liberci. Rozhodli jsme se proto tento ojedinělý projekt podpořit a jsem ráda, že s tím souhlasili i krajští zastupitelé. Univerzita je zaměřena na podporu technických a přírodovědných oborů a jezdí sem děti z celé republiky, byla by škoda, kdyby zanikla,“ konstatovala Alena Losová, radní pro školství Libereckého kraje.
Díky půlmilionové injekci od kraje budou moci od září opět kurzy pokračovat, i když jich bude o něco méně, než dosud. Škola počítá s deseti kurzy zhruba po deseti posluchačích. Letos přitom Dětskou univerzitu, ve více než padesáti oborech, ukončilo přes 400 dětí ve věku od 6 do 18 let. Za pět ročníků celkem absolvovalo přes dva tisíce mladých lidí.
V rámci univerzity měli školáci možnost po celý akademický rok pracovat v laboratořích, kde se pod odborným vedením podle zvolených oborů seznamovali prostřednictvím pokusů s fyzikou či chemií, navrhovali strojní součástky nebo elektronické obvody, učili se programovat apod. „Cílem projektu bylo nejen dávat šanci technicky nadaným dětem a mládeži, ale také šířit myšlenku Dětské univerzity i mimo půdu TUL. Do výuky jsme proto zapojili naše studenty a absolventy, aby se naučili s dětmi pracovat. Výstupem projektu je mimo jiné téměř 100 lektorů, kteří zvládnou výuku volnočasových aktivit pro děti prakticky kdekoliv. Hradili jsme přípravu výukových materiálů a pomůcek, metodické materiály, dělali jsme kurzy pro učitele na základních a středních školách,“ řekl vedoucí projektu Miloš Hernych.
Dětská univerzita má za sebou pět ročníků, vznikla a rozvíjela se v rámci projektů podporovaných Evropskou unií. Prvním byl projekt Starttech - Začni s technikou!, následoval projekt Otevřená univerzita a konečně dvouletý projekt Edutech. Nyní její pokračování umožní schválená dotace z kraje, vedení TUL počítá s podporou Dětské univerzity částečně i ze svých zdrojů a hledat chce rovněž nové možnosti financování v rámci různých grantů.