Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíLiberecký kraj informuje vlastníky lesů, jak postupovat při výskytu kůrovce
- 11. 04. 2019 00:00
- Životní prostředí
VÝZVA PRO VLASTNÍKY LESŮ: Rozsah kůrovcové kalamity je největší v historii ČR! Současná kritická situace vyžaduje vaši aktivní účast! Vlastníci a nájemci lesů jsou odpovědní za zachování lesa. Důsledkem zanedbání péče o lesní porosty je významná finanční ztráta a porušení právních předpisů.
JAK POSTUPOVAT?
1. Kontaktuje svého odborného lesního hospodáře (OLH) Každý vlastník lesa má k dispozici OLH. Pokud jej neznáte, kontaktuje místně příslušný orgán státní správy lesů (SSL) na obci s rozšířenou působností (ORP), kde vám sdělí nezbytné informace.
2. Informujte o stavu vašeho lesa orgán SSL Každý vlastník a správce lesa je povinen sám nebo prostřednictvím svého OLH informovat o šíření škodlivých činitelů (kůrovce) orgán SSL. Orgánem SSL je vždy příslušný odborný pracovník úřadu ORP.
3. Využijte veřejné podpory a čerpejte dotace na své lesy Krajský úřad vyřizuje dotace krajské (např. oplocenky, lapáky, lapače) i státní (např. obnova, výchova, asanace).
Pokud si nevíte rady, obraťte se na:
- především na svého OLH
- úřad obce s rozšířenou působností
- Krajský úřad Libereckého kraje
- https://zivotni-prostredi.kraj-lbc.cz/lesni-hospodarstvi
Rámcová doporučená opatření:
Celoročně důsledně vyhledávat, vyznačovat, včas vytěžit a účinně asanovat veškeré dříví nově napadené kůrovci. Asanací se rozumí bezodkladné odkornění dříví nebo chemický postřik celého povrchu kmene v larválním stádiu kůrovce, v důsledku čehož kůrovec nedokončí svůj vývoj a uhyne. Asanací se nerozumí pouhý odvoz dříví z lesa, protože tímto naopak dochází k šíření škůdce, který v neošetřeném dříví svůj vývoj dokončí.
Zaměřit se na napadené stromy a nikoli souše, které již nepředstavují riziko šíření škůdce. Staré souše jsou již mrtvé stromy a nemají čerstvé lýko, které je potravou kůrovců. Tyto souše již škůdce opustil a napadl živé jedince smrků v jejich nejbližším okolí. Právě tyto čerstvě napadené jedince smrků je nezbytné vytěžit a asanovat.
Odstraňovat a asanovat rovněž polomy, vývraty a ostatní dříví atraktivní pro rozvoj kůrovců. Čerstvé polomy a vývraty (mající zelené jehličí) vůní své pryskyřice kůrovce přitahují. Na těchto stromech, které již nemají schopnost se přirozeně bránit, je kůrovec schopen se velmi rychle namnožit a rozšířit. Foto napadeného stromu (kůrovcová souše).
Pokud nebudeme včas zpracovávat kůrovcem napadené stromy, dojde k plošnému rozpadu lesních ekosystémů. Chraňte svůj majetek a zachovejte jej budoucím generacím!
Další aktuality
Výrobek roku Libereckého kraje po jedenadvacáté. O titul se ucházelo rekordních 139 místních produktů
- 24. 04. 2025
- Životní prostředí
Příjem přihlášek do soutěže Regionální potravina Libereckého kraje končí v půlce května
- 23. 04. 2025
- Rozvoj
- Životní prostředí
Liberecký kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik
- 22. 04. 2025
- Majetek a investice
- Rozvoj
- Životní prostředí