SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH – ORANGE THE WORLD | 25. 11. – 10. 12. 2024
Liberecká Oblastní galerie slaví rok úspěšného provozu v bývalých lázních
- 25. 02. 2015 16:43
- Rozvoj
Přesně před rokem, v pátek 28. února 2014 se návštěvníkům otevřela Oblastní galerie Liberec v bývalých městských lázních. Přes počáteční rozpaky prokázal uplynulý rok, že galerie v lázních získala důstojné sídlo evropské úrovně. Za uplynulých dvanáct měsíců galerie připravila desítky výstav, stala se místem několika odborných konferencí, navštívilo ji několik významných hostů, ale především více než 45 tisíc návštěvníků.
„Mám velikou radost ze skvělých výsledků, kterými se oblastní galerie, zřizovaná Libereckým krajem, může pochlubit. O úspěch se zasloužil skvělý tým odborníků, ale věřím, že k němu nemalou měrou přispěly i finance z krajského rozpočtu – více než 90 miliónů korun na spolufinancování stavby a vybavení, dále pak 23 miliónů na provoz, což je téměř dvojnásobek toho, čím přispíval kraj na provoz ve staré budově. Galerie je chloubou Libereckého kraje a přesahuje svým významem nepochybně i hranice naší republiky,“ zhodnotila roční téměř bezvadné fungování galerie statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierové, která má kulturu a památkovou péči ve svém resortu na starost.
Jak to začalo
Byl pátek 28. února 2014, pár minut před desátou hodinou, a před lázněmi se tvořila fronta lidí, kteří se přišli podívat na nově zrekonstruované sídlo Oblastní galerie Liberec.
„Určitě mezi první prvními návštěvníky převažovali ti, kteří přišli zavzpomínat na bývalé lázně a byli zvědaví na dokončenou rekonstrukci,“ mluví o otevření galerie její ředitel Jan Randáček a dodává: „Ale troufám si tvrdit, že nová galerie nám během roku přilákala poměrně velkou skupinu úplně nových návštěvníků. A dnes k nám lidé chodí z drtivé většiny kvůli umění.“
Hned první víkend si lázně prohlédlo na 3 500 návštěvníků a skvělá návštěvnost galerii vydržela po celý rok. Za dvanáct měsíců ji navštívilo celkem 45 505 návštěvníků (k 23. 2. 2015). Galerie jim nabízí pět stálých expozic, včetně interaktivní expozice Buď v obraze otevřené v dubnu loňského roku. Ve stálých expozicích čeká na návštěvníky celkem 276 uměleckých děl, což je sice jen zlomek z celkových 21 tisíc sbírkových předmětů, které galerie spravuje, na druhou stranu dvakrát více než ve staré budově galerie. Rovněž krátkodobých výstav výrazně přibylo. V dřívějších dobách kurátoři připravovali kolem deseti výstav za rok.
Rekordní počet výstav
Za dvanáct měsíců galerie představila 26 výstavních projektů. Jednotlivé výstavy sledovaly výstavní koncept galerie: kromě současného českého umění se speciálním přihlédnutím k umělcům regionu se galerie soustředila především na představování tvorby německy hovořících výtvarníků, kteří žili v Československu před druhou světovou válkou (Mary Duras, Erwin Müller). Nově se galerie věnuje také fotografii a architektuře.
„Odborné oddělení ale nepřipravuje jenom výstavy,“ přibližuje náplň kurátorek jejich vedoucí Anna Habánová a pokračuje: „V lázních jsme ve velké míře vsadili na vysvětlování a přibližování umění běžným návštěvníkům. Proto prakticky každý čtvrtek pořádáme dopolední a odpolední komentované prohlídky nebo jsme vystavená umělecká díla doplnili rozšířenými popiskami,“doplnila.
Galerie je tu i pro děti
Galerie nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky. Nově vybavený a prostorný ateliér Kotelna nabízí prostor pro výtvarně vzdělávací aktivity, které jsou vázány k výstavám, a také pro sobotní výtvarné dílny. Kromě této „tradiční“ nabídky lektorky připravily dva turnusy letního příměstského tábora.
Havárie klimatizace je odstraněna, teď ještě rozjet provoz kavárny
Galerii se ale nevyhnuly ani problémy. Na konci listopadu zde došlo k havárii na klimatizaci, která měla za následek zatečení do stálých expozic. Galerie musela jejich část uzavřít pro veřejnost. „Vše je dnes již opravené a v týdnu po 9. březnu bychom měli začít s opětovnou instalací uměleckých děl,“ popisuje důsledky havárie Jan Randáček.
Obdobně musela galerie ukončit smlouvu s nájemcem kavárny a nyní hledá ve výběrovém řízení nového nájemce.
„Naučit se budovu správně používat je těžší, než jsme si představovali. Dá se říct, že se s budovou stále sžíváme,“ popisuje „provozní“ těžkosti ředitel Randáček a doplňuje: „Stále hledáme optimální délku a počet výstav, ideální instalaci nebo rozestavení panelů. Také opakovaně řešíme optimální propagaci výstav a informování návštěvníků. Celkově ale považuji přestěhování galerie do lázní za šťastné rozhodnutí.“
Ve čtvrtek bude stále vstup zdarma
Návštěvníci nejvíce oceňují moderní opravené interiéry, záchranu budovy nebo designový mobiliář, ale rovněž blízkost městské hromadné dopravy nebo sousedství Severočeského a Technického muzea. Ve spojení s prodlouženou otvírací dobou do 19 hodin se rovněž osvědčilo zavedení čtvrtečního volného vstupu do galerie.
Do budoucna galerie připravuje několik zajímavých výstavních projektů, ze kterých Anna Habánová vybrala tři: “Na léto plánujeme výstavu turnovského sochaře Valeriána Karouška, který byl mimo jiné také horolezcem a zúčastnil se nešťastné expedice Peru 70. Na podzim pak mezinárodní výstavu současného polského designu Transdesign a v zimě výstavu Na Sibiř. To myslím bude zajímavé téma, protože bude reflektovat tvorbu německy hovořících výtvarníků ve spojení s první světovou válkou.
Mimo výstav se galerie stále snaží zlepšovat své služby a připravuje rozšíření informací pro německy a polsky hovořící návštěvníky.
Jan Randáček
ředitel Oblastní galerie v Liberci
Mgr. Jiří Langer
tiskový mluvčí
Libereckého kraje
Další aktuality
Rozpočet na příští rok schválen. Kraj rovněž zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
- 26. 11. 2024
- Ekonomika
- Rozvoj
Digitální technická mapa kraje získala 1. místo v krajských projektech
- 26. 11. 2024
- Digitální úřad
- Rozvoj