Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecká knihovna pokřtila další znakovou knihu. Postiženým představí pověsti z Čech i Moravy

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 22. 12. 2021 09:09
  • Kultura

Sdílet článek

Vydání již páté speciální znakové knihy pro děti se sluchovým postižením oslavila na liberecké radnici Krajská vědecká knihovna v Liberci. Znakoknihy unikátním způsobem zpřístupňují sluchově hendikepovaným vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka.

V obřadní síni radnice publikaci pokřtili náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová a náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr. „Knihovníci z Krajské vědecké knihovny neustále přemýšlí, jakým způsobem zpřístupnit knihy nejrůznějším skupinám čtenářů, včetně těch s nejrůznějším typem hendikepu. Již několikátá znakokniha je dokladem právě takové snahy. Velmi si vážím pracovitosti a invence kolegů z knihovny a těší mě, že to čtenáři a návštěvníci knihovny vidí a oceňují,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uvedení nové zakoknihy se zúčastnili také neslyšící – děti a pedagogové Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci – a další neslyšící z řad veřejnosti. Znakokniha letos obsahuje další čtyři kapitoly ze Starých pověstí českých a moravských od Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové –letošní vydání přináší pověsti O lucké válce, O Durynkovi, O Svatoplukovi a O Bořivojovi.

„Vydáváním znakoknih se snažíme o zpřístupnění populárních příběhů i neslyšícím, pro něž je čtení velmi náročnou disciplínou. Pro neslyšící návštěvníky knihovny jsme v minulosti připravili i další aktivity, např. kurzy z oblasti IT technologií, tlumočení vybraných přednášek do českého znakového jazyka nebo exkurzi po knihovně,“ vysvětluje ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Tým čtyř tlumočnic se během jara a léta věnoval překladům textů za odborné pomoci Lucie Sedláčkové-Půlpánové. Na přelomu října a listopadu se třikrát sešly neslyšící  figurantky s kameramanem Janem Myšákem v knihovně, která posloužila jako místo pro natáčení. Podařilo se tedy připravit, natočit, zpracovat a do webové prezentace převést 39 zhruba dvouminutových videí. Na projektu se finančně podílely ministerstvo kultury a statutární město Liberec. Znakoknihu si mohou zájemci prohlédnout na samostatné webové stránce http://www.znakokniha.cz

TZ: Krajská vědecká knihovna

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky