Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecká iQLANDIA: Stavba za stamiliony je v plném proudu, otevře se v březnu 2014

Mgr. Langer Jiří

  • 17. 07. 2013 15:04
  • Školství

Sdílet článek

V úterý 16. července 2013 to bylo přesně rok od poklepání na základní kámen obřího libereckého science learning centra iQLANDIA, jehož vznik přijde na téměř 400 milionů korun. Stavba, která je financována z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovaci a do níž se prozatím investovalo 100 milionů, je v plném proudu. iQLANDIA ohromí své návštěvníky celkem 355 exponáty z oborů astronomie, nanotechnologie, geologie, fyziky, chemie nebo techniky. Chybět nebude ani planetárium, simulátor rakety či možnost vyzkoušet si laparoskopickou operaci. Otevření centra je plánováno na březen 2014.

 

Na stavbě se intenzivně pracuje. „Momentálně dokončujeme první z pěti podlaží. Do měsíce dokončíme i betonový monoblok s točitou rampou, která nahradí schody a bude mírně stoupat po obvodu stěn válce. Takže expozici plně zpřístupníme i pro handicapované, a to nejenom výtahy,“ říká Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti LABYRINT BOHEMIA, která bude SC iQLANDIA provozovat.

 

Dosud se proinvestovalo 100 milionů korun. Na výstavbu je z rozpočtu vyčleněno celkem 220 milionů, zbytek peněz padne na pořízení exponátů a vybavení. Celý projekt je financován z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovaci. „Kde to jde, nezakrýváme technologie ani stavební prvky, rozvody elektřiny, ventilace nebo tepelná čerpadla zůstanou viditelná. Návštěvníci budou moci toky veškerých energií v budově pozorovat prostřednictvím velkých obrazovek,“ vysvětluje Miluše Suchardová, architektka stavby.

 

Moderní planetárium uprostřed Liberce

Liberecká iQLANDIA se navíc zapíše na mapu evropských planetárií a představí i světovou technickou špičku – digitální projekci na kulovou plochu ve 3D. „Z pohodlí sklopených sedaček budou návštěvníci sledovat oblohu, planety, pořady o zrodu vesmíru, ale i další programy s astronomickou a přírodovědnou tematikou,“ upřesňuje Pavel Coufal.

 

Stavbu o rozloze 10 000 m čtverečních, která se nachází v brownfieldu bývalé liberecké Desty, koncipovali autoři Miluše Suchardová a Jiří Palas tak, aby měla minimální náklady na energie. Budova bude vytápěna tepelnými čerpadly a část energie dodá vlastní solární elektrárna. Prostory ochladí jedinečným systém betonových stropů, unikátní je i technologie leštěného asfaltu v podlahových krytinách, což je v Evropě naprostá novinka.

Podle některých záměrů by se do nové budovy IQlandie mělo přestěhovat Centrum vzdělanosti Libereckého kraje (CVLK). Společnost Labyrint Bohemia jedná s Libereckým krajem s resortem ekonomiky náměstka hejtmana Marka Pietra o další možné spolupráci.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky