Liberec hostil fórum sociální ekonomiky ForSEk 24
- 19. 11. 2024 12:25
- Rozvoj
Již třetí ročník fóra sociální ekonomiky ForSEk 24 se uslutečnil ve středu 23. října v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Zúčastnili se jej nejen zástupci a zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), obcí a měst, sociálních podniků, komerčních firem, ale i jednotlivci, které téma sociálního podnikání zajímá.
hned v úvodu fóra došlo k podpisu třístranného memoranda o spolupráci mezi MPSV, Agenturou regionálního rozvoje (ARR) a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR (TESSEA), které odstartovalo činnost SPointu, tedy kontaktního místa pro sociální podniky a zájemce o sociální ekonomiku, jehož hlavní činností budou vzdělávací, konzultační a síťovací akce na podporu sociálního podnikání v Libereckém kraji.
Celý ForSEK byl rozdělen do čtyř tematických bloků. První byl o propojení sociálních a komerčních firem v éře ESG, ve kterém Jana Bábiková z CIRA Advisory shrnula novinky ze světa tohoto nefinančního reportingu, Matin Bílek z hořického sociálního podniku BeeMaty.com předvedl úspěšnou spolupráci při výrobě molitanových výplní do autosedaček a Roman Knížek z Technické univerzity v Liberci představil nápad na zpracování a další využití textilního odpadu. Do panelové diskuze pak svými zkušenostmi přispěla Zuzana Holá z Nadace Vodafone ČR a Radko Dražil z libereckého sociálního Družstva TEXman.
V druhém bloku pak vedoucí Oddělení sociálního podnikání MPSV Ondřej Závodský shrnul aktuální situaci okolo zákona o integračním sociálním podniku a nově vznikající strategii sociálního podnikání. Svými zkušenostmi panelovou diskuzi obohatily dámy z TESSEA Petra Francová a Tereza Dostálová, mnoho praktických zkušeností přinesla i Anna Šimonová z havlíčkobrodského sociálního podniku FOVY.
Třetí blok pak nabídl celkové propojení dvou předchozích, především tedy to, jak odpovědné veřejné zadávání může podpořit spolupráci se sociálními podniky a jejich zapojení do veřejných zakázek. Adam Gromnica z Ministerstva pro místní rozvoj představil, co je cílem strategie odpovědného veřejného zadávání a David Jung z jičínské Prádelny Veronika reprezentoval úspěšný praktický příklad propojení s městem Jičín.
V odpoledním, čtvrtém bloku ForSEku si účastníci a účastnice mohli vybrat ze tří workshopů. V prvním Jana Bábiková představila, co je to greenwashing a jak ho odhalit, v druhém Marek Mencl z Pábení ukázal Kompas udržitelného podnikání a v tom třetím Jana Smetanová a Pavel Doležal z královehradeckého Centra investic, rozvoje a inovací ukázali, jak k ESG reportingu mohou přistupovat obce a samotné sociální podniky.
Na ForSEku se účastníci a účastnice dozvěděli i o aktuálních možnostech financování sociálních podniků, a to prostřednictvím programu S-podnik Národní rozvojové banky a Sociálního bankovnictví České spořitelny. Celé fórum se konalo pod záštitou Libereckého kraje a organizovala ho ARR ve spolupráci s Družstvem TEXman a TESSEA ČR. Moderace se ujal tvůrce podcastu o udržitelném podnikání a cirkulární ekonomice LOOPA Vojtěch Koval, občerstvení pro celou devadesátku příchozích připravil environmentální sociální podnik z Raspenavy Levandulovna.
Fotogalerii, záznamy z bloků, prezentace i zvukové záznamy je možné vidět na adrese www.forsek24.cz.
Kontakt na SPoint je z.rengerova@arr-nisa.cz nebo telefonní linka 602 343 643.