Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Legenda české fotografie. Nová expozice v turnovském muzeu připomíná Viléma Heckela

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 29. 08. 2023 08:31
  • Kultura

Sdílet článek

Naprostý klasik. Právě tím byl Vilém Heckel, legendární český fotograf, na nějž přísahají fotografičtí amatéři i profesionálobé. Nově se s jeho dílem mohou seznámit návštěvníci Muzea Českého ráje v Turnově.  Jeho expozice nalezla místo v Domě 72, multifunkčním objektu ve Skálově ulici, jehož rekonstrukci muzeum dokončilo a ve čtvrtek 7. září jej zpřístupní návštěvníkům. Slavnostní otevření Výstavní síně Viléma Heckela se uskuteční v onen den v 17 hodin.

„Už před čtyřmi lety, kdy jsme v muzeu otevírali novou expozici věnovanou fenoménu horolezectví v Českém ráji, jsme si připravovali prostor pro prezentaci jedné z významných osobností českého horolezectví. Z dokumentačního úhlu pohledu možná té nejvýznamnější. Zrodil se tedy záměr zřídit Výstavní síň Viléma Heckela, bezpochyby jednoho z nejtalentovanějších fotografů poloviny 20. století. Prostory přímo navazující na expozici Horolezectví se ukázaly být velmi šťastnou volbou. Této myšlence byla od samého začátku nakloněna také Heckelova dcera Helena, díky níž jsme schopni prezentovat nejen široké spektrum jeho tvorby, ale také jeho pracovní nástroje a stejně tak i další vybavení, bez kterého by se ve vysokých horách neobešel. Ovšem vysokohorská fotografie byla v díle Viléma Heckela spíše taková srdcovka – velmi náročná láska, které se věnoval, protože hory jednoduše miloval. A byla to také láska osudná, která ho nakonec stála život. Ten skončil předčasně v jeho dvaapadesáti letech na expedici do pohoří Cordillera Blanca v Peru v roce 1970, kdy 31. května celou expedici zavalila lavina bahna a kamení při zemětřesení na úpatí hory Huascarán,“ uvedl David Marek, historik a kurátor horolezecké expozice.

Heckelova rozsáhlá tvorba obsahuje mnoho kapitol: průmyslové a reklamní fotografie, reportážní dokumentaci, krajinné fotografie celého Československa a zmíněné fotografické záznamy vysokohorských expedic. Mimořádný talent, jasný cíl, oddanost a láska k přírodě, pracovitost, fyzická kondice a společenská povaha, to vše byly skutečnosti, díky nimž se Vilému Heckelovi podařilo zařadit mezi nejuznávanější fotografy hor a krajiny. 

„Turnovské Muzeum Českého ráje má velmi navštěvovanou horolezeckou expozici a koná se tu řada akcí na horolezecká témata. Jsem moc ráda, že právě expozice Viléma Heckela najde svůj domov právě v nově zrekonstruované budově muzea. Tak velké jméno si to rozhodně zaslouží,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nová Výstavní síň Viléma Heckela návštěvníkům nabídne všechny tyto tematické celky, z nichž každá fotografie dokazuje, že autor své řemeslo dovedl k naprosté dokonalosti. Nejen horské, ale i průmyslové a reklamní fotografie povýšil na umění, kterému v jeho době nebylo rovno. Je zřejmé, že zakázky na reklamní a dokumentační fotografie od velkých průmyslových podniků, jakými byly například Zbrojovka Brno, Škoda Plzeň, automobilka Škoda či výrobce motocyklů Jawa, dalece přesáhly záměry zadavatele a tvoří estetické celky s vysokou výpovědní hodnotou nejen o dobovém designu, ale také o dobovém průmyslu. Jsou v neposlední řadě také dokladem toho, že Vilém Heckel dosáhl ve svém oboru světové úrovně.

TZ: Muzeum Českého ráje

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky