Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kulatý stůl propojil zástupce kraje a statutárních měst. Jednali o moderní udržitelné energetice

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 03. 05. 2023 12:51
  • Rozvoj

Sdílet článek

Malé setkání u kulatého stolu, kterého se zúčastnili Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje a jeho protějšky z krajských statutárních měst, za Liberec Adam Lenert, náměstek primátora Liberce a Petr Roubíček, náměstek primátora Jablonce nad Nisou, hostila Agentura regionálního rozvoje. Přítomni byli i  energetičtí specialisté, což dalo setkání váhu i po odborné stránce. Všichni se shodli na jednom: Liberecký kraj potřebuje moderní, udržitelnou a efektivní energetiku.

„Naším cílem je mít v regionu energetiku, která bude nejen pokrývat potřeby kraje a měst, firem a občanů, ale bude i šetrná k životnímu prostředí," poznamenal Zbyněk Miklík.

Kraj ani město nestojí na začátku cesty. Střechy krajských budov v blízké budoucnosti pokryjí solární panely. Letos dojde k instalaci prvních tří fotovoltaických elektráren, postupně pak kraj osadí desítky dalších. Města jdou podobným směrem, Liberec má kupříkladu vytipováno a povětšinou i schváleno deset střech vhodných pro instalaci fotovoltaiky. Trojice zainteresovaných tak předpokládá nutnost koordinace aktivit v budoucnosti.

Cílem je postupně budovat infrastrukturu komunitní energetiky včetně zdrojů udržitelné energie. Tu by měly postupně využívat nejen veřejné instituce, ale i jednotlivé domy či bytová družstva. Celý systém se může podle přítomných stát zároveň zálohou pro kritickou infrastrukturu v případě výpadku dodávek z centrálních zdrojů. I proto je dobré jej rozvíjet.

Mimo zástupce veřejného sektoru se kulatého stolu zúčastnil i ředitel Teplárny Liberec Jan Sedláček, který předestřel svou vizi. Teplárna Liberec se podle něj bude snažit zlepšit svou energetickou nezávislost výstavbou dalších zdrojů energie, jako jsou solární, větrné nebo vodíkové elektrárny.

Vize je jasná. „Společně chceme v regionu rozvíjet energetiku budoucnosti, která bude stabilní, cenově dostupná a zároveň šetrná k životnímu prostředí,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

logo inovace

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky