Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Krásy kolem trati: průzračná Kamenice i Bozkovské dolomitové jeskyně

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 06. 01. 2022 10:02
  • Cestovní ruch
  • Rozvoj

Sdílet článek

Řadou zajímavostí se může pyšnit železniční trať z Železného Brodu do Tanvaldu, která byla v předminulém století vybudována jako odbočka z hlavní trati mezi Pardubicemi a Libercem díky iniciativě tanvaldských průmyslníků. Trať vede náročným terénem v údolí řeky Kamenice a pravidelný provoz započal v červenci 1875.

V době výstavby si žádný z projektantů neuměl představit, že by trať z Tanvaldu pokračovala ještě dál a hlavně výš do hor. Legendární kořenovská zubačka, jež je nejstrmější tratí v republice, svůj provoz zahájila až o 27 let později. „Tato unikátní trať je turistickým lákadlem doslova pro generace výletníků. Na své si přijdou jak milovníci železnice, tak celé rodiny s dětmi, pro které je jízda zubačkou mimořádným zážitkem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Řeka Kamenice, podél které tato trať vede, je nejoblíbenější divokou vodou v Čechách. Svoji vodáckou maturitu zde skládají jen ti nejzkušenější, protože řeka je velmi náročná na sjíždění. V její čisté vodě se daří pstruhům.

S tratí se pojí i smutná událost. Pětadvacátého srpna 1990 se kousek od stanice Spálov stalo železniční neštěstí. V nepřehledném skalním terénu se střetl osobní vlak s nákladním. Neštěstí nepřežilo 14 osob, mezi nimi strojvedoucí Eduard Vraštil a jeho vlakvedoucí Karel Svatý. Mostu, u kterého se tato nešťastná událost stala, se dnes říká Edův. Na místě neštěstí se nalézá pomníček. Federace strojvůdců České republiky, obec Jesenný a město Tanvald dodnes na památku obětí pořádají amatérský dálkový běh a pochod Tanvald – Spálov.

Z Tanvaldu do Podspálova podél řeky Kamenice vede Palackého stezka, která byla pojmenována po významném českém politikovi a historikovi Františku Palackém. Nyní je sice uzavřena z důvodu rekonstrukce Na 19 kilometrech lze navštívit řadu zajímavých výletních míst – zříceninu hradu Návarov nebo Bozkovské jeskyně. Stezku není třeba nutně projít celou – stačí zvolit některý z menších úseků, například z Plavů do Podspálova.

Z železniční zastávky Jesenný vede cesta po modré turistické značce k Bozkovským dolomitovým jeskyním. Po jejich prohlídce se mohou výletníci zpět k vlaku vrátit po zelené, která vede kolem. V chladném počasí, jaké nyní panuje, lze návštěvu bozkovských jeskyní vřele doporučit, protože i v mrazech je uvnitř víceméně konstantní teplota 8 °C.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky