Krajský radní Pavel Petráček byl u otevření Muzea místní historie v Josefově Dole a vzpomínkové akce na Gustava Leutelta
- 22. 09. 2010 15:22
- Školství
Muzeum místní historie v Josefově Dole je otevřeno. Stalo se tak včera u příležitosti 150. výročí narození slavného místního rodáka básníka a spisovatele Gustava Leutelta za přítomnosti starosty města Jana Miksy, radního pro sociální věci LK Pavla Petráčka a kurátora expozice Gerharda Kutnera.
„Je symbolické, že se muzeum otevřelo v budově bývalé školy, kde se Gustav Leutelt 21. září 1860 narodil a zde coby učitel i ředitel a ve škole, také částečně v Dolním Maxově, prožil celý život,“ uvedl radní. který v obci žije.
Ve třech výstavních prostorách 1. patra Muzea místní historie se lze seznámit s historií obce, tradiční místní řemeslnou výrobou a s významnými osobnostmi regionu. První místnost je věnována regionální historii, vedle Josefova Dolu i nedalekých obcí Antonínov, Dolní Maxov a Karlov, a také činnosti spolků a životu v údolí řeky Kamenice. Ve druhé místnost jsou instalovány expozice sklářství, textilního průmyslu a zpracování dřeva, tolik typické práce místních lidí. Třetí místnost je pak věnována významným osobnostem obce a blízkého okolí, z nichž Gustav Leutelt je z nich nejvýznamnější. Koncem dvacátých a ve třicátých letech se stal živoucí legendou, oslavovaným a uznávaným regionálním spisovatelem. Škola v Josefově Dole nesla jeho jméno.
Podle Gerharda Kutnera, který sám věnoval značnou část exponátů, další věci z historie obcí zapůjčili nebo věnovali místní občané. Jsou to například výrobky místních sklářů, dobové nástroje, staré sáně a lyže, oblečení a další artefakty.
Vzpomínkové akce v Josefově Dole se konají i v sobotu, kdy si zájemci mohou ve 13 hodin setkat u pomníčku spisovatele stojícího nedaleko kostela. Poté starosta zahájí výstavu obrazů malíře Václava Kocuma a v pět hodin večer se v kostele vzpomene na Leutelta mší Od devatenácti hodin pak Gerhard Kutner v místním kině promítne diapozitivy a pohovoří o vzniku muzea.
„Památka Gustava leutelta a vzpomínkové akce na něj mají přispět k česko-německému porozumění,“ zdůraznil Jan Miksa.
O rodákovi
Gustav Leutelt napsal množství knih, například i o doktoru Kittelovi z Krásné. Ostatně byl s ním spřízněn, jeho žena pocházela z rodiny Kittelova bratra. Učitel, básník a spisovatel Gustav Leutelt je rodák z Josefova Dolu. Narodil se tam ve škole 21. září 1860 a ve škole v Josefově Dole nebo v sousedním Dolním Maxově za řekou Kamenicí prožil téměř celý život. Místní slávu mu zajistily zprvu básně a později knihy, které o Jizerských horách a jejich obyvatelích psal. Mnoho knih a povídek, kolem roku 1934 vyšly tři silné svazky jeho sebraného díla. Na jeho počest založili lidé i Společnost Gustava Leutelta a vydávali oslavné knihy, ano razili při jeho kulatých narozeninách i medaile. Starý pán z nich na svět shlíží velmi pokojně. Zemřel v Německu dva roky po válce 17. února 1947 opuštěn v Seebergenu v osmdesáti sedmi letech.
Jeho pomník z roku 1922, který stojí v Josefově Dole, byl po desetiletích slavnostně obnoven 1. května 1994.
(citace z knihy : M. Nevrlý - Kniha o Jizerských horách)