Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj se již připravuje na zákaz umístění dětí mladších 7 let do ústavní péče

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 21. 01. 2025 08:35
  • Sociální

Sdílet článek

Před Libereckým krajem stojí další úkol – připravit se na již platný zákon, který od roku 2028 zakazuje umístění dítěte mladšího 7 let do ústavního zařízení. Nyní proto musí zajistit financování, potřebné programy a seznámit s novelou i obce.

Od 1. ledna 2025 nastala účinnost novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kvůli které vstoupil v účinnost zákaz umisťování dětí ve věku do 3 let do jakéhokoli typu zařízení náhradní péče. V souvislosti s touto úpravou byly v České republice zcela zrušeny všechny dětské domovy pro děti do 3 let.

V Libereckém kraji existovalo jediné takové zařízení pro děti do tří let, a to Dětské centrum Liberec. To se však zavčas a pružně na změny v legislativě zodpovědně připravovalo po dobu několika let (viz tato tisková zpráva). Díky tomu mohlo být zrušeno s několika měsíčním předstihem již na podzim roku 2024.

Zrušení dětských domovů pro děti do tří let souvisí s postupným přechodem od ústavní péče do výchovy v přirozeném prostředí. Postupně tak dochází ke zvyšování věkové hranice u dětí, kterým bude nutné v budoucnu zajistit péči v rodinném prostředí. Současně platný zákon již počítá s rokem 2028 jakožto nejzazším termínem, od kdy už nebude možné umisťovat děti do 7 let věku do ústavního zařízení.

„Stojí tudíž před námi nelehký úkol připravit se na tuto změnu. Budeme muset zajistit potřebné finance, personál a zvýšit počet a kvalitu preventivních aktivit, které podporují rodinu v jejím přirozeném prostředí. Chceme vytvořit programy, které pomohou rodině v těžké životní situaci a případně předejdou nutnosti odchodu dítěte z rodiny. K tomu je potřeba přizpůsobit i komunitní plánování na úrovni jednotlivých obcí,“ doplnila Anna Provazníková, radní pro resort sociálních věcí.

Současně bude nutné stále podporovat rozšiřování možností péče o děti v náhradním rodinném prostředí. Počet dětí z Libereckého kraje, kterým je potřeba najít náhradní rodiny, dlouhodobě stagnuje. Děti, kterým se nedaří najít náhradní rodinnou péči, mají zpravidla větší míru specifických potřeb v oblasti zdraví, mentálního a psychického vývoje.

Krajský úřad Libereckého kraje je aktivně zapojen v kampani na podporu vyhledávání náhradních rodičů s názvem „MÍT DOMOV A RODINU: Samozřejmost, nebo vzácnost?“. Přestože vytváří mnoho aktivit na podporu povědomí o náhradní rodinné péči a současně se zapojuje do celorepublikových akcí k danému tématu, stále není dostatek rodin, které se cítí být připravené na přijetí cizího dítěte. „Krajský úřad Libereckého kraje ročně přijímá přibližně 50 žádostí o zařazení do evidence náhradních rodičů, v každém roce pak přibližně 40 rodin do evidence zařadí. Někteří žadatelé se však v průběhu řízení kupříkladu rozhodnou svou žádost odložit,“ dodal Provazníková.

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí (účinná od 1. ledna 2025) přináší velké množství změn v samotném procesu hledání náhradních rodin pro děti, které to potřebují. „Efekt této novely ale možná nepřinese viditelné změny dostatečně brzy. Nová legislativa totiž vyžaduje i větší míru profesionalizace náhradní rodinné péče – a to například z důvodu péče o zdravotně postižené děti. To zatím není dostatečně připravené,“ uzavřela radní Anna Provazníková.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky