Kraj přispěje 200 tisíc korun na ptačí park Mnišské louky
- 04. 12. 2024 10:17
- Životní prostředí
Podpořit ohrožené luční druhy ptáků na území západně od České Lípy v nivě Ploučnice, která je součástí evropsky významné lokality Dolní Ploučnice. To je hlavní cíl Libereckého kraje, který poskytne jako účelovou dotaci částku 200.000 korun České společnosti ornitologické na tamní ptačí park Mnišské louky.
„Česká společnost ornitologická by ráda do vstupního areálu ptačího parku Mnišské louky umístila malou terénní multifunkční stanici. Ta bude sloužit k celoročnímu uskladnění drobného zemědělského a provozního nářadí k údržbě parku, k uchovávání materiálů, pomůcek a tiskovin pro účely exkurzí a ke zpracování dat z monitoringů fauny, flóry a vodního režimu. Jsem moc rád, že dvěma sty tisíci korun můžeme tento projekt z rozpočtu kraje podpořit,“ uvedl Jiří Klápště, náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství.
Stanice bude mít podobu kontejneru obloženého dřevem o rozměrech 6 x 3 x 2,5 metru. Bude umístěn na betonových dlaždicích bez nutnosti vytvořit základovou desku. „Stanice tak nenaruší tamní půdu. Objekt bude fungovat jako by byl na pustém ostrově. Nebude ho potřeba napojit na jakékoli sítě či přípojky, jelikož bude využívat solární panel,“ doplnil náměstek Klápště.
Ptačí park Mnišské louky se rozkládá ve velkém zákrutu říčky Ploučnice u České Lípy. Původně z velké části hospodářsky nevyužívané území s černými skládkami, starým úložištěm kalů a zarůstajícími zbytky původních říčních ramen bylo ideálním území pro obnovu hnízdišť mokřadních ptáků. Ochrana ptáků pomáhá i vzácným obojživelníkům, plazům, vážkám a motýlům.
Jako jeden z hlavních typů managementu je tam využívána také pastva velkých kopytníků (exmoorští pony), kteří na místo byli vypuštěni v prosinci 2023. Společně s narůstajícím množstvím obhospodařovaných pozemků, zavedením pastvy velkých kopytníků a zvyšujícím se počtem exkurzí je tam nutné vybudovat odpovídající zázemí pro skladování nářadí, strojů a informačních pomůcek pro návštěvníky. Proto Liberecký kraj na tento projekt 200.000 korun přispěje.