Kraj připravuje v Ralsku další demolice
- 11. 07. 2018 00:00
- Ekonomika
- Rozvoj
Původní kotelna, sklad na uhlí nebo například letní kino půjdou v bývalém vojenském prostoru Ralsko k zemi. Rada Libereckého kraje na svém jednání 10. července 2018 odsouhlasila zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky „Demolice Ralsko 2018“ na zbourání objektů v havarijním stavu a další práce. Zakázku v předpokládané hodnotě 19,84 milionu korun bude zadávat Krajská správa silnic Libereckého kraje (KSS LK), která je pověřená správou bývalého vojenského areálu.
„Zakázka je rozdělená na dvě části a celkem se týká pěti budov. V obou případech jdeme cestou design & build. To znamená, že po vítězi veřejné soutěže požadujeme jak zpracování potřebné dokumentace, návrhů postupů bouracích prací a průzkumů, tak jejich kompletní realizaci,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.
Na základě veřejné zakázky budou z pozemků odstraněny nejen budovy v havarijním stavu, ale také související technologické objekty. Vítěz zakázky bude muset rovněž zlikvidovat náletovou zeleň, stromy, suť a další odpad. V závěru přijdou na řadu terénní úpravy, zatravnění a případně i zalesnění příslušných pozemků.
„Kraj pomalu ale jistě směřuje ke svému cíli. Spolupracujeme proto s odborníky i s Technickou univerzitou v Liberci, abychom našli udržitelné a k přírodě šetrné řešení. Od toho se bude odvíjet další postup. Potenciál tohoto území je obrovský. O to více pozornosti musíme věnovat každému jednotlivému kroku a rozhodnutí, která učiníme,“ vysvětlila náměstkyně Volfová.
Prostředky na demolice jsou vyčleněny z rozpočtu Libereckého kraje na základě žádosti KSS LK. Krajské zastupitelstvo schválilo na tuto akci částku 15,5 milionu korun. Zbytek peněz případně dofinancuje správa silnic ze svého rezervního fondu. „Kraj se rovněž snaží získat na demolice peníze z dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj,“ upřesnila náměstkyně Volfová. Skutečnou hodnotu veřejné zakázky bude kraj znát až po vyhodnocení nabídek a výběru zhotovitele.
Historie vojenského prostoru Ralsko se začala psát v roce 1938, kdy celý prostor Ralska převzal německý Wehrmacht. V roce 1945 zde vybudoval letiště u Hradčan, které bylo následně poškozeno americkými nálety. V roce 1946 tehdejší vláda rozhodla o vytvoření vojenského výcvikového prostoru. Československá armáda během dalších let vybudovala v Ralsku další vojenská zařízení, například výzkumný polygon pro testování různých druhů munice, muniční sklady, tankové střelnice Židlov a Bělá, garáže pro tahače jaderných hlavic a v neposlední řadě přísně utajované sklady jaderných hlavic.
Po invazi a následné okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 obsadila Ralsko až do roku 1991 sovětské armáda. V 80. letech sovětská armáda zvětšila letiště, které dodnes patří k největším ve střední Evropě. Po odchodu sovětských vojsk byl vojenský výcvikový prostor Ralsko v roce 1991 zrušen a 1. ledna 1992 vznikla sloučením devíti osad na jeho bývalém území obec Ralsko.
Některé části vojenského prostoru nebyly používány. Díky nedotčené krajině je v oblasti řada rostlinných druhů, které se mimo vojenský prostor vyskytují již jen ojediněle. Naopak v oblastech, kde působily vojenské jednotky, bylo životní prostředí značně zasaženo, například kontaminací zemin a podzemních vod ropou, těžkými kovy a dalšími nebezpečnými látkami.
V letech 1993 až 2004 proběhla asanace bývalého vojenského prostoru, během které bylo nalezeno a zlikvidováno přes 120 tisíc kusů munice. Nadále probíhá dekontaminace znečistěných půd a podzemních vod. V roce 1995 byla dokončena identifikace majetku a byl zahájen jeho převod obcím a novým uživatelům.
V roce 2007 část prostoru převzal od státu Liberecký kraj. Aktuálně je jeho prioritou vyčistit území od zchátralých a nebezpečných budov. Zároveň se snaží najít cestu, jak využít potenciál bývalého vojenského prostoru Ralsko a zároveň zachovat jeho jedinečnou přírodu.
Zdroj: www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/556-byvaly-vojensky-vycvikovy-prostor-ralsko.html