Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj podpoří projekt Technické univerzity v Liberci zabývající se čištěním pesticidů v odpadních vodách ze skládek

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 23. 01. 2019 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Odbor regionálního rozvoje a evropských projektů krajského úřadu vyhlásil v roce 2017 program „Asistenční vouchery Libereckého kraje“. Jeho účelem je podpora inovačních záměrů v kraji. Žádost o podporu předložila na konci minulého roku Technická univerzita v Liberci. Na přípravu žádosti projektu LIFEPOPWAT do druhého kola EU výzvy programu LIFE, jehož cílem je vyčištění vod kontaminovaných pesticidními látkami, dostane od kraje 246.500 korun. Celkové náklady na projekt jsou 79.900.000 korun.

„Dlouhodobě se snažíme podporovat perspektivní podnikatelské nápady, inovace a smysluplné projekty. Záměr Technické univerzity velice oceňuji, jelikož se zabývá řešením negativních dopadů kontaminovaných látek na životní prostředí. Jsem ráda, že se do projektu zapojí i další subjekty, jako je státní podnik DIAMO či firma Photon Water Technology s.r.o. Dokazuje to důležitost vzájemné spolupráce pro uskutečnění zamýšleného nápadu,“ uvedla Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Projekt má za cíl vyčistit vody znečištěné pesticidními látkami ze skládek. Současné aktivní systémy čištění jsou finančně nákladné a vyžadují stálou obsluhu. LIFEPOPWAT chce využít tzv. pasivní přírodní systém, který nevyžaduje chemické zásahy a stálou obsluhu. Z dlouhodobého hlediska se jedná o ekonomičtější a ekologičtější řešení.

Hlavním řešitelem projektu je Technická univerzita v Liberci. Mezi další partnery projektu patří Diamo, státní podnik, Photon Water Technology s.r.o., Central Mining Institute (Polsko), město Jaworzno (Polsko), SERPOL (Francie) a Aarhus Univesity (Dánsko).

Program „Asistenční vouchery Libereckého kraje“ je realizován v rámci projektu „Smart akcelerátor Libereckého kraje“, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000848.

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky