Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj již zná odhady škod po zářijových povodních. Přesahují 122 milionů korun

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 07. 10. 2024 14:39
  • Doprava
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Celkem 122.208.000 korun činí odhad škod po povodních 13. až 15. září letošního roku v Libereckém kraji. Výčet bude zaslán na Ministerstvo financí České republiky. Největší škody vznikly na dopravní infrastruktuře, vodních tocích a v lesích.

„Složkám integrovaného záchranného systému, a to zejména Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje, všem starostkám a starostům postižených obcí a všem dobrovolníkům ještě jednou moc děkuji za skvělou práci a za to, jak si s celou touto mimořádnou situací poradili,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Škody odhadly obce na více než 122 milionů korun. Kde to bude možné, nejnutnější opravy na majetku si zaplatí ze svého rozpočtu či využijí úhrady od pojišťoven. Tam, kde jsou škody většího rozsahu a obce nebudou moci pokrýt náklady na opravy ze svého rozpočtu, bude možné využít státní dotaci.“

„Obnovu krajských komunikací a mostů budeme provádět postupně dle finančních možností kraje, v případě nutnosti budou dalšími zdroji státní a evropské finanční zdroje,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Konkrétní přehled škod:

1) Na území obce s rozšířenou působností Frýdlant (ORP), pro kterou byl vyhlášen dne 15. září stav nebezpečí, se celkem jedná o částku 105.672.000 korun. Největší škody byly napáchány na dopravní infrastruktuře, ve vodních tocích a v lesích. Škody dle formy vlastnictví ukazuje následující tabulka:

Majetek

Odhad výše škod v korunách

Státu

15.365.000

Krajů

21.946.000

Obcí

47.337.000

Podnikatelských subjektů

1.200.000

Fyzických osob nepodnikajících

19.824.000

Právnických osob nepodnikajících

0

„Obce na území ORP Frýdlant by měly mít možnost žádat v Dotačním titulu č. 1 od Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Tento dotační titul zatím není vyhlášen, a to vzhledem k tomu, že se bude zaměřovat i na další regiony, kde byl nebo ještě trvá stav nebezpečí,“ dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.  

2) Celkové škody na ostatních územích mimo vyhlášený stav nebezpečí pro ORP Frýdlant činí 16.536.000 korun. Největší škody byly napáchány na obecní dopravní infrastruktuře v obci Mníšek a Oldřichov v Hájích. Na většině území pak byly napáchány minimální nebo žádné škody.

Obce mimo vyhlášený stav nebezpečí mohou využít Dotační titul č. 2 od MMR (více informací k němu je zde: https://www.mmr.gov.cz/cs/narodni-dotace/podpora-a-rozvoj-regionu/obnova-obecniho-a-krajskeho-majetku-po-zivelni-(5)), kde je nyní připraveno zhruba 800 milionů korun.

„Tato částka se ještě může navýšit po vyčíslení všech škod na území České republiky, a to mimo vyhlášený stav nebezpečí. Sběr dat byl pro kraje dobrovolný a termín byl do pátku 27. září 2024. Liberecký kraj odhad zaslal v uvedeném termínu,“ dodal radní Jiří Ulvr.  

Níže počet zásahů HZS LK během povodní:

zásahy

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky