Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj, hygiena i nemocnice v souvislosti s koronavirem spolupracují a jsou na jeho případný výskyt v regionu připraveny

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 31. 01. 2020 00:00
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Na výskyt infekce nového koronaviru reagovali Liberecký kraj, Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK), složky Integrovaného záchranného systému a další odborníci zvýšením obezřetnosti a potvrzením praktických postupů. Ty jsou dostačující, pokud by se koronavirus v regionu vyskytl. V Libereckém kraji se dosud nákaza neobjevila a není důvod ke znepokojení. 

„Společná schůzka ve středu 29. ledna a další mé jednání s ředitelem krajské hygieny Vladimírem Valentou jasně dokazují připravenost všech složek pro případný výskyt koronaviru v našem regionu. Vážná situace v Číně a ojedinělé případy jinde ve světě jsou varováním, ale je zbytečné panikařit. O postupu při eventuálním výskytu jsou informováni praktičtí lékaři, nemocnice a navíc já osobně budu komunikovat se starosty všech obcí, jak jsem na jednání slíbil,“ uvedl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Výsledkem společné schůze také bylo dohodnout si organizaci případného ošetření, laboratorního vyšetřování a předávání informací. „Situace se každou chvíli mění, a to jak z hlediska vývoje počtu nemocných, tak v zavádění souvisejících opatření jednotlivými státy. V tuto chvíli vzhledem k epidemiologické situaci v Libereckém kraji za předpokladu, že je nákaza 2019 nCoV infekční i v době inkubační doby, tedy před prvními příznaky, při znalosti toho, že se přenáší hlavně cestou kapének a skutečnosti, že se v kraji vyskytují laboratorně potvrzené případy chřipky, je nejefektivnější prevencí časté mytí rukou a dodržování tzv. respirační etikety každým z nás,“ zdůraznila MUDr. Jana Prattingerová, lékař-epidemiolog KHS LK a dodala: „Pokud se týká ústenek, nejsou důkazy, že by chránily před infekcí zdravé osoby, ale jsou velmi vhodné k použití pro osoby, které mají příznaky respiračního onemocnění, aby se tak omezilo šíření infekce na další osoby.“

„Ke každému případu budeme přistupovat individuálně. Nicméně je na každém z nás, aby se v případě této a jakékoliv jiné infekce choval obezřetně a s respektem k dostupným validním informacím. V této chvíli doporučuji pečlivě zvážit nutnost cestování do oblastí s hromadným výskytem onemocnění a chovat se zodpovědně v realizaci jmenovaných hygienických návyků. Pokud by existovalo důvodné podezření na nákazu 2019 nCoV, je třeba, aby se pacient obrátil telefonicky na lékaře epidemiology územních pracovišť KHS LK nebo svého praktického lékaře a s ním domluvil další postup. V případě závažného zdravotního stavu přivolal zdravotnickou záchrannou službu,“ vysvětlil MUDr. Vladimír Valenta, ředitel KHS LK.

„Infekční oddělení Krajské nemocnice Liberec je na současnou situaci připravené a vybavené,“ dodal MUDr. Adam Vitouš, primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec.

V Libereckém kraji zatím jedno laboratorní vyšetření v souvislosti s kontaktem s osobou, u níž byl potvrzený případ onemocnění 2019-nCoV v Německu, skončilo negativním výsledkem. Ve čtvrtek 30. ledna 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace globální stav zdravotní nouze. Podle jejího sdělení je důvodem zejména obava, aby se onemocnění nedostalo do zemí se slabším systémem zdravotnictví.

Youtube video

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky