Kraj hodlá modernizovat silnici z Horek u Staré Paky do Dolní Branné

• 12. 09. 2012 15:06

Rada Libereckého kraje na dnešním mimořádném zasedání souhlasila s přistoupením Libereckého kraje k realizaci akce „Modernizace silnice Horka u Staré Paky – Dolní Branná. Zároveň souhlasila s předpokládaným závazkem Libereckého kraje do výše 28,7 mil. Kč v letech 2013 a 2014 a s jeho rozdělením 14 mil. Kč na rok 2013 a 14,7 mil. Kč na rok 2014.

Vláda ČR zařadila projekt „Rekonstrukce silnice Horka u Staré Paky - Dolní Branná“ (dále jen „projekt“) mezi priority Ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury. Dále souhlasila s použitím prostředků státu na realizaci tohoto projektu, a to do výše 75% celkových investičních nákladů. Zbytek nákladů zainvestují smluvní strany podle poměru dohodnutého touto smlouvou. Toto rozhodnutí nabude účinnosti na základě oficiálního potvrzení představitelů společnosti ŠKODA AUTO a.s., o závazném rozhodnutí zmodernizovat a rozšířit závod ve Vrchlabí.

„Koncem loňského roku dle sdělení Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí, společnost ŠKODA AUTO a.s. závazně oficiálně potvrdila modernizaci a rozšíření závodu ve Vrchlabí. Na základě této skutečnosti byla přichystána novelizace výše uvedeného usnesení Vlády ČR, včetně konkrétního vymezení finančních prostředků investičních nákladů na rozšíření průmyslové zóny ve Vrchlabí. Realizátorem zodpovědným za průběh celého díla je vždy žadatel, který podal žádost a kterému byla dotace přidělena. Žadatelem v případě díla je Královéhradecký kraj, a tím je i administrátorem celého projektu,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD)-

Vzhledem k tomu, že pro finální registraci je mimo jiné zapotřebí dohoda o spolupráci, jelikož některé investiční akce zahrnuté do projektu rozšíření průmyslové zóny Vrchlabí jsou na území Libereckého kraje, byla v březnu letošního roku předložena orgánům kraje ke schválení smlouva o spolupráci.

Na základě výše uvedeného byla uzavřena v dubnu letošního roku smlouva o spolupráci při realizaci akce „Modernizace silnice Horka u Staré Paky - Dolní Branná“. Smlouvu schválilo zastupitelstvo Libereckého kraje dne 20.3.2012.

Na území Libereckého kraje jsou v rámci výše uvedeného projektu zahrnuty následující silnice: silnice II/293 v délce 4,86 km a to v části od křižovatky se silnicí I/16 až po křižovatku se silnicí II/295 a silnice II/295 v části od křižovatky s II/293 až po hranici krajů. Celková délka řešených úseků na území Libereckého kraje je 7,88 km

Na území Královéhradeckého kraje jsou v rámci výše uvedeného projektu zahrnuty následující silnice: silnice II/295 v úseku dlouhém 2,09 km a to v části od hranice krajů do Dolní Branné po křižovatku silnic II/295 a III/2953 a silnice III/2953 v úseku Dolní Branné dlouhém 1,52 km. Celková délka řešených úseků na území Královéhradeckého kraje je 3,61 km. Dále jsou na území Královéhradeckého kraje zahrnuty akce: příprava rozšíření průmyslové zóny Vrchlabí včetně komunikačního napojení, stavba silnice I/14 ve Vrchlabí v úseku Nerudova ulice - Nádražní ulice, požární stanice Vrchlabí a rekonstrukce cest a chodníků ve Vrchlabí.

„jednání zástupců Královéhradeckého kraje, Libereckého kraje, Města Vrchlabí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Czechinvestu, Ředitelství silnic a dálnic a Škoda auto v Hradci Králové se uskutečnilo 28. srpna. Na jednání bylo konstatováno, že Vláda ČR v červenci letošního roku schválila 484,858 mil. Kč na realizaci průmyslové zóny Vrchlabí, plus částku 66,142 mil Kč na další neurčené projekty zóny Vrchlabí, konkrétně tedy uvolnila finanční prostředky na tuto akci.

„Dále bylo sděleno, že akce je nutné realizovat nejpozději do 31. 12. 2014, což je nejzazší termín pro využití prostředků ze státního rozpočtu,“ řekl náměstek hejtmana.

V současné době je možné projekt registrovat administrátorem projektu, avšak k registraci je nutné doložit usnesení zastupitelstev obou krajů o doložení vlastního podílu ve výši 25 %.

„Hejtman Královehradeckého kraje požádal Liberecký kraj o projednání závazku kraje do konce září letošního roku. Pro Liberecký kraj se jedná o schválení závazku do výše 28,7 mil. Kč na léta 2013 a 2014 s jeho rozdělením cca na polovinu v jednotlivých letech,“ uvedl Martin Sepp s tím, že Zastupitelstvo Královehradeckého kraje schválilo přistoupení kraje do projektu včetně závazku kraje 6. září letošního roku.

„V případě neschválení závazku kraje na tento projekt bude nutné odstoupit od výše uvedené smlouvy o spolupráci při realizaci akce „Modernizace silnice Horka u Staré Paky - Dolní Branná“ a vzdát se státní dotace ve výši 75 % nákladů, tedy. 86,1 mil. Kč pro Liberecký kraj na opravy a modernizace silnic ve vlastnictví Libereckého kraje.V současné době jsou povrchy předmětných úseků v havarijním stavu a rekonstrukce silnic je nevyhnutelná,“ uzavřel Martin Sepp.