Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj a veterináři žádají občany, aby omezili cesty do lesů a hlásili mrtvé divočáky. Kvůli moru

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 14. 10. 2021 12:19
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Z Polska a Německa míří k českým hranicím nákaza, kterou přenášejí divoká prasata žijící v lesích – africký mor prasat. Z hlediska Libereckého kraje je nemoc v blízkosti frýdlantského výběžku a je vysoce pravděpodobné, že v dohledné době hranici překročí.

„Africký mor prasat je virové, vysoce přenosné, obvykle smrtelné, nakažlivé onemocnění, které představuje vážnou hrozbu i pro chovatele prasat domácích,“ uvedl Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „V případě nákazy totiž musí být chovy postižených domácích prasat zlikvidovány. Toto onemocnění není naštěstí přenosné na člověka ani jiné živočišné druhy, přestože člověk být přenašečem může.“

Je proto vhodné omezit vstupy do lesů, kde se divoká prasata zdržují. „Lidskou přítomností se zvěř plaší a migruje, což napomáhá šíření nákazy. Pokud někdo nalezne uhynulé divoké prase, ať s ním nemanipuluje a ani k němu případně nepouští svého psa. Nález včetně místa je potřeba ohlásit na Krajskou veterinární správu. Telefonní číslo je 720 995 207,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta.   

Nákaza se přenáší například kontaktem s nakaženými prasaty domácími nebo divokými, kontaminovanou podestýlkou, slámou a podobně. Jako přenašeč nákazy může působit i člověk, a to prostřednictvím oblečení a nástrojů znečištěnými při kontaktu s nakaženými zvířaty nebo prostřednictvím špatně tepelně opracovaných potravin z divokých prasat. 

  • info PL (.docx)
    19 kB
    14. 10. 2021 12:23
  • info GB (.docx)
    19 kB
    14. 10. 2021 12:23
  • info D (.docx)
    19 kB
    14. 10. 2021 12:23

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky