Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Kraj a veterináři žádají občany, aby omezili cesty do lesů a hlásili mrtvé divočáky. Kvůli moru
- 14. 10. 2021 12:19
- Rozvoj
- Životní prostředí
Z Polska a Německa míří k českým hranicím nákaza, kterou přenášejí divoká prasata žijící v lesích – africký mor prasat. Z hlediska Libereckého kraje je nemoc v blízkosti frýdlantského výběžku a je vysoce pravděpodobné, že v dohledné době hranici překročí.
„Africký mor prasat je virové, vysoce přenosné, obvykle smrtelné, nakažlivé onemocnění, které představuje vážnou hrozbu i pro chovatele prasat domácích,“ uvedl Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „V případě nákazy totiž musí být chovy postižených domácích prasat zlikvidovány. Toto onemocnění není naštěstí přenosné na člověka ani jiné živočišné druhy, přestože člověk být přenašečem může.“
Je proto vhodné omezit vstupy do lesů, kde se divoká prasata zdržují. „Lidskou přítomností se zvěř plaší a migruje, což napomáhá šíření nákazy. Pokud někdo nalezne uhynulé divoké prase, ať s ním nemanipuluje a ani k němu případně nepouští svého psa. Nález včetně místa je potřeba ohlásit na Krajskou veterinární správu. Telefonní číslo je 720 995 207,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta.
Nákaza se přenáší například kontaktem s nakaženými prasaty domácími nebo divokými, kontaminovanou podestýlkou, slámou a podobně. Jako přenašeč nákazy může působit i člověk, a to prostřednictvím oblečení a nástrojů znečištěnými při kontaktu s nakaženými zvířaty nebo prostřednictvím špatně tepelně opracovaných potravin z divokých prasat.