Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Kraj a ministerstvo žádají zrušení nového územního plánu města Bogatynia, který povoluje rozšíření těžby v dolu Turów. Schválení plánu bylo nezákonné
- 01. 07. 2019 00:00
- Rozvoj
- Životní prostředí
O dalším společném postupu v záležitosti rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dolu Turów dnes na koordinační schůzce jednali zástupci Libereckého kraje, Ministerstva životního prostředí České republiky (MŽP ČR), právní kanceláře Frank Bold Advokáti a starostové města Frýdlant a Chrastava.
„Minulý týden jsme se s překvapením dozvěděli, že polské město Bogatynia odsouhlasilo změnu územního plánu, a to i bez zapracování námitek Libereckého kraje,“ připomněl dnes po jednání Jiří Löffelmann, radní resortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. „Postup města je nezákonný a shodli jsme se, že kraj i ministerstvo využije všechny dostupné prostředky k tomu, aby dosáhlo zrušení rozhodnutí zástupců města Bogatynia,“ řekl hejtman Martin Půta. „Nevylučuji, že můžeme dospět až k mezinárodní žalobě,“ doplnil Půta.
„Naše spolupráce má za cíl chránit občany Frýdlantského výběžku před nedostatkem pitné vody. Postup polského generálního ředitelství pro ochranu životního prostředí vnímáme přinejmenším jako nestandardní. Mělo od nás jasné informace, že mezistátní konzultace pokračují a nejsou zatím ukončeny. Proto jsme minulý týden poslali dopis na generální ředitelství s tím, aby zrušilo změnu územního plánu města Bogatynia. Také jsme na červenec pozvali polskou stranu na jednání,“ popsal kroky ministerstva Evžen Doležal, ředitel odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence MŽP ČR.
„Je smutné, že česká strana bojuje za to, aby polská strana na vlastním území neporušovala zákon,“ řekl senátor a starosta Chrastavy Michael Canov, kterého vzápětí doplnil starosta Frýdlantu Dan Ramzer: „Jsme zásadně proti projektu rozšiřování těžby v polském dole a uděláme všechno pro to, aby dopad na obyvatele Frýdlantska byl co nejmenší. Jsme připraveni i ze strany Frýdlantské vodárenské společnosti zajistit občanům zásobení vodou.“
„Požádám také o schůzku velvyslankyni Polské republiky v Praze paní Barbaru Ćwioro. Rád bych, aby rozšiřování těžby nemělo dopad na současné dobré česko-polské vztahy, proto budu paní velvyslankyni žádat, aby polská strana udělala vše proti jejich narušení,“ uvedl na závěr hejtman Půta.
Na návrh Libereckého kraje vyjednalo Ministerstvo životního prostředí ČR prodloužení lhůty pro podávání připomínek k plánovanému rozšíření těžby v hnědouhelném dolu Turów do 14. července 2019. Vedle připomínek bude Liberecký kraj také požadovat veřejné projednávání na území České republiky a v českém jazyce.