Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Konference NanoCzech se stala výkladní skříní českých nanotechnologií i místem setkání vědců a byznysmenů

odborný zaměstnanec

  • 04. 10. 2023 11:27
  • Rozvoj

Sdílet článek

Na jeden den mohli účastníci mezinárodní konference NanoCzech Liberec 2023 nahlédnout do světa technologií pracujících se vzdálenostmi miliardtin metru. Česko v nich platí za významného světového hráče. V nejbližších letech ho však čeká výzva v podobě efektivnější aplikace vědeckých poznatků do praxe. Shodli se na tom prezentující i panelisté závěrečné diskuze.

„Největší konkurenční výhodou Česka jsou vysoce vzdělaní lidé. Jak toho využít? Investovat do vědy, výzkumu a inovací, to musí být naše priorita číslo jedna,” otevřel z pozice pořadatele mezinárodní konferenci hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Za hostitele akce, Technickou univerzitu v Liberci, promluvil prorektor Technické univerzity v Liberci Petr Lenfeld.  Univerzitu označil za „matku nanomateriálů”. Převratný objev průmyslové výroby nanovláken podle něj spustil dění, které v její sedmdesátileté historii nemá obdoby. „Nanotechnologie stále rozvíjíme, stavíme nové stroje a navazujeme spolupráce s inovativními firmami,” upřesnil Lenfeld.

Jeho slova záhy stvrdili zástupci univerzity, dceřiné společnosti The University Company TUL a Asociace nanotechnologického průmyslu ČR podpisem memoranda o spolupráci.

Hlavní program konference nabídnul ve velké aule pestrou škálu příspěvků od inovativních firem, vědeckovýzkumných organizací, českých oborových asociací i hostů ze zahraničí. Nechyběl ani pohled etický. Přednesl ho Michal Trčka z Fakulty pedagogické TUL: „Lidé se podle průzkumů bojí neznámého. Fantaskní vidina samoreplikujících se nanobotů paradoxně nahání strach více než reálnější hrozba zneužití jaderných zbraní. Receptem pro vědce je tak v prvé řadě osvěta.”

Přiblížit návštěvníkům využití nanotechnologií v praxi mělo více jak dvacet stánků NanoCzech Expo v předsálí auly. Firmy a startupy ukázaly řešení určená pro filtraci vody a vzduchu, aplikace ve zdravotnictví nebo v kosmetice. Pod Jizerskými horami nemohla chybět ani technologie celoročního běžeckého lyžování SKI365 společnosti NanoTrade, která nedávno zaujala mezinárodní řetězec Decathlon.

Paralelně se na konferenci představily také vědeckovýzkumné projekty TUL s potenciálem komercializace nebo ambiciózní program podpory začínajících podniků agentury CzechTrade.   

„Naším cílem bylo propojit politiky, vědce, výzkumníky a firmy dohromady, poskytnout jim prostor k nalezení společné řeči. Účast více jak tří set návštěvníků i první ohlasy potvrzují, že se nám to podařilo,” hodnotí akci Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Politice podpory vědy a výzkumu byl věnován poslední bod hlavního programu, panelová diskuze o budoucí pozici Česka ve světovém inovačním ekosystému. Budeme lídr nebo zůstaneme ve vleku dění? Podle ekonomky Danuše Nerudové, která diskuzi zahájila, musí Česko přidat: „Zaspali jsme v mnoha oblastech, za tu nejklíčovější však považuji náš systém vzdělávání. Pokud chceme i nadále platit za ekonomiku založenou na vědomostech, musíme reformovat školství, a to co nejdříve.”

Nejen na tom se účastníci diskuze shodli. Mezi další body k řešení uvedly například stav české infrastruktury, systém podpory soukromých investic do startupů nebo transfer technologií.  

Mezinárodní konferenci uspořádal Liberecký kraj společně se svou Agenturou regionálního rozvoje a s partnery, Technickou univerzitou v Liberci a agenturami CzechInvest a CzechTrade.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky