Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíKnihovna vydává novou znakoknihu
- 09. 12. 2024 16:25
- Kultura
Ve středu 4. prosince se na liberecké radnici slavnostně pokřtilo vydání již osmé speciální znakové knihy pro děti se sluchovým postižením.
V obřadní síni liberecké radnice jsme ve středu 4. prosince slavnostně představili již osmou znakoknihu, kterou při této příležitosti pokřtili za město Liberec náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch Ivan Langr, za Liberecký kraj Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, a za knihovnu její emeritní ředitelka Blanka Konvalinková spolu s autorkou předlohy Eliškou Strakovou.
„Znakokniha už je vlastně tradice. A skvělá tradice. Děkuji Blance Konvalinkové, která u jejího vzniku stála. Knihovna dlouhodobě promýšlí, jak zpřístupnit knihy lidem s různým druhem hendikepu. Znakokniha je jedním z příkladů,“ oceňuje aktivitu knihovny Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje. Uvedení nové znakoknihy se zúčastnili též členové realizačního týmu, ředitel a zástupkyně Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci a neslyšící děti a zástupci z České unie neslyšících a Tichého světa.
Myšlenka na vydávání znakoknih vznikla v roce 2017. Stála za ní snaha knihovny rozšířit nabídku služeb pro skupinu zdravotně znevýhodněných dětí. „Projekt se pokouší unikátním způsobem zpřístupnit vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka (vedle tištěného slova je figurant, který znakuje) sluchově handicapovaným dětem, mládeži a související cílové skupině, kterou tvoří jejich rodinní příslušníci, ať už slyšící rodiče, nebo slyšící děti. Věříme, že se nám to daří,“ vysvětluje ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.
V letošním roce byla do podoby znakoknihy zpracována kniha Eda regionální autorky a výtvarnice Elišky Strakové. Kniha o mravenečníkovi, který nerad jí mravence, zaujme půvabnými ilustracemi citlivě zakomponovanými do videosekvencí ke znakujícímu figurantovi. Na nové znakoknize pracoval osvědčený tým tvůrců v čele s odbornicemi na překlad uměleckých textů z organizace KukátkOO. Od loňského roku znakoknihu doplňuje i zvuková stopa, knihu tak mohou využívat i nevidomé děti či slyšící sourozenci handicapovaných dětí.
Nově znakokniha přináší bonusové video, na kterém spolupracovala herečka Naivního divadla Liberec Diana Čičmanová s tlumočníky z organizace Tichý svět – jedná se o znakovaný pracovní list ke knize, který využijí děti a pedagogové při výuce.
Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR a statutární město Liberec. Všechny dosud vydané znakoknihy jsou veřejně dostupné na webovém portále www.znakokniha.cz. Neslyšící a další zájemci si zde postupně mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Lucie Seifertové Český ráj a jeho tajemství. Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě. Od roku 2019 byly po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec postupně zpracovány čtyři díly knihy Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské. Tuto kolekci v loňském roce doplnila básnická sbírka Jiří Žáček dětem.
Další aktuality
Reverse the Red: Liberecká zoo se opět přidává k boji proti vymírání zvířecích druhů
- 07. 02. 2025
- Kultura