Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Když hmyz nelétá: entomologové v Severočeském muzeu v zimě bádají

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 23. 03. 2022 11:24
  • Kultura

Sdílet článek

Věda zabývající se studiem hmyzu – to je entomologie. V pracovnách pod věží Severočeského muzea v Liberci působí přírodovědné oddělení, jehož entomolog a dokumentátorka se nenudí ani v zimě, kdy hmyz prakticky nelétá.

V zimním období je třeba zpracovat tisíce vzorků, získaných během sezony v rámci terénních výzkumů. Díky nim se lze dozvědět, které druhy českou přírodu obývají, které z ní mizí nebo naopak přibývají. Vzorky se v přírodě odebírají a blíže se identifikují v laboratoři.

Přímo v terénu lze, na rozdíl od obratlovců, určovat jen snadno rozpoznatelné a nezaměnitelné druhy, k nimž patří například někteří denní motýli, větší brouci, vážky a další. Drobné druhy je potřeba prozkoumat pod speciální lupou.

„Vzorky je třeba vypreparovat – nalepit na štítek nebo napíchnout na špendlík, vytisknout lístek s potřebnými údaji o místě a datu nálezu a sběrateli, takto zpracované dokladové exempláře určit, opatřit štítkem s potřebnými informacemi, zapsat do muzejní evidence a uložit do sbírky,“ uvedl Pavel Vonička, entomolog Severočeského muzea v Liberci.

Vzorků neboli přírůstků jsou každý rok stovky až několik tisíc. Získané údaje se poté publikují v některém vědeckém či odborném časopise nebo populární formou v běžně dostupném tisku, knihách nebo na internetu. 

V Severočeském muzeu jsou uložené entomologické sbírky od druhé poloviny 19. století po současnost.

„Každá muzejní sbírka má svého kurátora, odborníka, který zná sbírku do nejmenšího detailu. A nejen, že zná stávající sbírku, ale také je jeho povinností jí doplňovat. Pro naše odborníky v muzeích se nejedná jen o povinnost, ale často jde o vášeň a životní hobby. Na výsledcích je to vidět“, oceňuje práci pracovníků muzeí Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky