Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kampaň TECHyes povzbuzuje žáky v zájmu o technické obory středních škol

Mgr. Langer Jiří

  • 09. 10. 2008 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

[id:7044|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Roční kampaň Libereckého kraje na podporu technických oborů na školách TECHyes zastavila podle náměstka hejtmana Petra Doležala dlouhodobý nezájem o technické vzdělání. Mezi lidmi však stále přetrvávají předsudky, že technické profese jsou špinavá těžká a špatně placená práce. Kampaň se snaží tyto mýty odbourat, řekl dnes novinářům Doležal.

Polovina obyvatel Libereckého kraje podle Leoše Křečka z odboru školství, pracuje v průmyslu. "Špatně placení zřejmě nejsou, protože region vykazuje čtvrtou nejvyšší hodinovou mzdu v zemi, v roce 2007 to bylo 110 korun," doplnil.

Prestiž technických oborů a zájem o ně klesal v Libereckém kraji od roku 1990. Letos poprvé se ale technickým školám podařilo udržet si zájem studentů. Strojírenství zaznamenalo nárůst zhruba o pět procent, nepatrně vzrostl zájem o stavebnictví a asi pětatřicetiprocentní přírůstek studentů si připsaly nové technické obory na pomezí strojírenství a eletrotechniky - autotronika a mechatronika.

"U samotné elektrotechniky jsme zaznamenali asi pětiprocentní úbytek studentů, o víc než o 15 procent méně jich je na učebních oborech spojených se sklářstvím," poznamenal Křeček.

Ve středních školách zřízených krajem ubylo letos celkově z původních zhruba 20.000 studentů téměř 400 žáků. Souvisí to s demografickým vývojem, který předpokládá, že do pěti let až třetinový propad.

Kraj začal loni vydávat měsíčník pro školy a obce a zřídil internetový portál www.techyes.info. Na něm je přehled profesí, informace o tom, kde se dají studovat, kde jejich absolventi najdou práci a jak za ni dostanou zaplaceno. Server se snaží oslovit mladé lidi jejich jazykem. Kampaň přišla kraj letos na 800.000 korun. Na její pokračování chce najít zdroje v evropských fondech. Spolu se svazy podnikatelů a hospodářskou komorou se chystá také natočit 30 spotů, které pomohou odbourat předsudky o technických profesích.

Liberecký kraj je specifický tím, že strojírenství, elektrotechnika, stavebnictví a další průmyslová odvětví zaměstnávají více než polovinu obyvatel a technické obory vytvářejí tři čtvrtiny hrubého domácího produktu. V regionu je v současné době 16 středních technických škol. Z 5300 absolventů, kteří každoročně střední školy v Libereckém kraji opouštějí, je však jen 1500 absolventů technických oborů. Mají přitom osmkrát lepší šanci najít uplatnění než absolventi jiných oborů.(s využitím čtk)

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky