Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Jesenný trápí zamořené území, kraj nabídl pomoc
- 23. 02. 2015 16:20
- Životní prostředí
Zamořené území a především podzemní vody a studny trápí již desítky let obec Jesenný na Semilsku. Ekologická zátěž, která je pozůstatkem hospodaření bývalého státního podniku, zůstává léta bez povšimnutí majitele pozemku a obec si její finančně nákladnou likvidaci nemůže dovolit. S řešením letité zátěže pomůže obci Liberecký kraj.
„Obec se na nás obrátila s žádostí o pomoc poté, co všechny její pokusy na řešení problému ztroskotaly. Kontaminace zasaženého území je zde opravdu závažná a je nutné situaci vyřešit. Pomůžeme Jesennému najít způsob, jak se se zátěží vypořádat,“ říká Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.
Kontaminované území v Jesenném je na pozemku velkém přes 75 000 m², u železniční stanice. Zátěž tam vznikla asi v roce 1970 z manipulačního skladu tehdejšího státního podniku Chema. Území je kontaminované chlorovanými uhlovodíky a kromě zamoření půdy jsou chemikálie i ve spodních vodách. „Zasažené jsou také studny, které nemohou lidé žijící v okolí používat. Problém nastává v období sucha, kdy není dostatek vody v náhradních zdrojích a my pak musíme do této oblasti vodu dovážet, tak jako například v loňském roce,“ popisuje Petr Hlůže, starosta obce Jesenný.
V době, kdy byl státní podnik v likvidaci, došlo k částečné sanaci území, ale nakonec vše utichlo. Sklad těkavých látek byl využívaný ještě do roku 1992 a poslední částečná sanace se uskutečnila v letech 1993-1994 a definitivně čistění skončilo v roce 1996. O zamořené území a řešení problému nijak nejeví zájem ani současný vlastník pozemku, jímž je Správa železničních a dopravních cest. Do obce přijeli i zástupci České inspekce životního prostředí a ministerstva životního prostředí, aby situaci zhodnotili, poradit si s likvidací ale musí obec sama.
„Náš roční rozpočet je přibližně 6 milionů korun a je pro nás absolutně nemožné, dát i třeba pouze jeden milion korun na řešení ekologické zátěže,“ říká Petr Hlůže, který proto oslovil s žádostí o pomoc Liberecký kraj. Nyní se proto budou hledat možnosti řešení.
„Obec v jejich úsilí podpoříme, ať už hledáním finančních zdrojů na likvidaci ekologické zátěže nebo vyvinutím tlaku na majitele pozemku, aby se na řešení problému také podílel,“ zdůraznil Josef Jadrný.
Podle předběžných odhadů by sanace zamořeného území, včetně posudku a projektu měla stát zhruba 5 milionů korun.
Galerie
Další aktuality
Tradiční předvánoční setkání starostů měst a obcí s radou kraje se zabývalo aktuálními tématy
- 05. 12. 2024
- Cestovní ruch
- Doprava
- Dotace a granty
- Ekonomika
- Kultura
- Majetek a investice
- Rozvoj
- Sociální
- Školství
- Zdravotnictví
- Životní prostředí