Informace týkající se ochrany oznamovatelů

Ing. Kateřina Jandlová

odborný zaměstnanec právního oddělení

• 19. 06. 2023 07:27
  • 106/1999

Předmět žádosti: žadatel požadoval soubor informací týkajících se ochrany oznamovatelů. KÚ LK k jednotlivým bodům zaslal následující odpovědi.

1. Vnitřní předpis vašeho kraje upravující ochranu oznamovatelů podle Směrnice. Pokud je tento předpis dostupný způsobem umožňující dálkový přístup, žádáme pouze o internetový odkaz.

Odpověď:

Vnitřní předpis KÚ LK zaslal přílohou .

1. Jakými způsoby jsou/byli zaměstnanci informováni o možnosti učinit oznámení podle Směrnice? Například:

i) internetové stránky kraje (doplňte, prosím, konkrétní odkaz),

ii) informativní plakát vyvěšený na krajském úřadě nebo místě obvyklém pro informování zaměstnanců,

iii) školení pro zaměstnance,

iv) e-learningový program,

v) jiné: uveďte další způsoby,

Odpověď:

Informace jsou dostupné na webovém portálu KÚ LK na adrese https://krajsky-urad.kraj-lbc.cz/ochrana-oznamovatelu. Zaměstnanci byli seznámeni s vnitřním předpisem, který je publikován interně na Portálu úředníka.

1. Umožňuje vnitřní oznamovací kanál (ve smyslu Kapitoly II Směrnice) vašeho kraje podávání anonymních oznámení?

Odpověď:

Vnitřní oznamovací systém neumožňuje podávání anonymních oznámení.

1. Uveďte u následujících položek odpovídající počet oznámení, která byla přijata v období od 17.12.2021 do 30. 5.2023:
  1. Celkem přijato oznámení prostřednictvím vnitřního oznamovacího kanálu.

ii) Celkem přijato relevantních oznámení (všechna oznámení zkrácena o nerelevantní).

iii) Celkem přijato anonymních oznámení.

iv) Celkem vyřízeno relevantních oznámení přijetím opatření.

v) Celkem vyřízeno relevantních oznámení postoupením příslušnému orgánu veřejné moci (např. PČR. Uveďte, prosím, název orgánu).

vi) Počet přijatých relevantních oznámení, které nebyly dosud vyřízeny.

Odpověď:

V období od 17. 12. 2021 do 30. 5. 2023 nebylo prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému přijato žádné oznámení.

5. Pokud kraj obdržel relevantní oznámení, vyberte z následujících oblastí práva (dle čl. 2 Směrnice) ty, jichž se oznámení týkala a uveďte, o kolik oznámení se jednalo. Pokud se jednalo o jinou než uvedenou oblast práva, uveďte ji.

i) zadávání veřejných zakázek,

ii) finanční služby, produkty a trhy a předcházení praní peněz a financování terorismu,

iii) bezpečnost a soulad výrobků s předpisy,

iv) bezpečnost dopravy,

v) ochrana životního prostředí,

vi) radiační ochrana a jaderná bezpečnost,

vii) bezpečnost potravin a krmiv, zdraví a dobré životní podmínky zvířat,

viii) veřejné zdraví,

ix) ochrana spotřebitele,

x) ochrana soukromí a osobních údajů a bezpečnost sítí a informačních systémů.

Odpověď:

Nebylo přijato žádné oznámení.

1. Vyhodnotil kraj od zavedení vnitřního oznamovacího systému jeho funkčnost a účinnost? Pokud ano, jakým způsobem?

Odpověď:

Účinnost ani funkčnost vnitřního oznamovacího systému zatím nebyla hodnocena.

1. Kdo je jmenován příslušnou osobou (příslušnými osobami) v úřadu (uveďte, prosím, funkční zařazení, např. Vedoucí oddělení interního auditu, právní odbor, externí advokátní kancelář apod.) a v jakém je pracovním či smluvním vztahu?

Odpověď:

Příslušnou osobou je jmenován manažer bezpečnosti informací a pověřenec pro ochranu osobních údajů, který je zaměstnancem KÚ LK.

1. Zúčastnila se osoba pověřená vyřizováním stížností (tzv. příslušná osoba) podle vnitřní směrnice od zavedení vnitřního oznamovacího systému nějakého školení nebo vzdělávacích aktivit v oblasti ochrany oznamovatelů? Pokud ano, uveďte, prosím, název školení a poskytovatele, pokud se jednalo o externí školení.

Odpověď:

Příslušná osoba absolvovala certifikační kurz „Whistleblowing Officer“ pořádaný společností TAYLLORCOX s.r.o. a účastnila se workshopu „Whistleblowing“ pořádaného ministerstvem spravedlnosti.

1. Vede příslušná osoba evidenci nerelevantních podnětů? Postupuje příslušná osoba nerelevantní podněty v případě, že takový podnět upozorní na životní situaci, k jejíž řešení je příslušný některý orgán veřejné moci?

Odpověď:

Příslušná osoba nevede evidenci nerelevantních podnětů. Nerelevantní podněty případně předává k řešení příslušným odborům KÚ LK, k jejichž činnostem se mohou vztahovat.

10. Eviduje příslušná osoba anonymní oznámení pro případ, že v budoucnu vyjde najevo identita oznamovatele?

Odpověď:

Příslušná osoba nevede evidenci anonymních oznámení.

• Priloha 1 OS o ochrane oznamovatelu (.docx)
    50 kB
    19. 06. 2023 07:54