Informace 61/2015 - Upřesňující unformace ohledně navrhované PR Bučiny u Bradlecké Lhoty
- 30. 11. 2015 10:12
- 106/1999
Žadatel žádal o poskytnutí upřesňujících informací o navrhované PR Bučiny u Bradlecké Lhoty, konkrétně o:
1) poskytnutí všech protokolů a jiných zápisů z pravidelných rekognoskací stavu a vývoje území z let 2011, 2012, 2013, 2014 a 2015. V roce 2009 a 2010 území rekognoskováno nebylo?
2) poskytnutí přesné specifikace území navrženého pro vyhlášení, které provedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) , prosím o poskytnutí veškerých písemností AOPK, které má Krajský úřad Libereckého kraje (KULK) k dispozici a písemností KULK samotného k této záležitosti a dále definitivní seznam veškerých katastrálních území a veškerých pozemkových parcel, které KULK vyhlásí za přírodní rezervaci; pokud je to možné, též prosím o vrstvu hranic navržené PR a jeho ochranného pásma (OP) ve formátu .shp
3) poskytnutí záznamů a konzultací s Ministerstvem životního prostředí ČR.
4) Rezervace bude vyhlášena též na sousedních pozemcích na území Královéhradeckého kraje (HK kraj) či bylo konzultováno jen to, že ochranné pásmo PR bude zasahovat také do území HK kraje?. Pokud bude rezervace vyhlášena i na území HK kraje, prosím o seznam dotčených pozemků.
5) poskytnutí veškerých příprav podkladů z dohledávání vlastníků v katastru nemovitostí a jejich určení atd. z let 2014 a 2015.
6) poskytnutí zpracovaného „oznámení na vyhlášení PR“ – citace dle Vašeho dopisu; myšleno zřejmě spíše „oznámení záměru vyhlásit PR“ nebo snad myšleno „ oznámení o zahájení řízení“ či „oznámení o vyhlášení PR“ ???; a dále by mě zajímalo, zda oznámení záměru (doslovně) vyhlásit PR je vázáno na zpracovaný plán péče a pokud ano, dle jakého právního předpisu, normy, zákona, vyhlášky, směrnice apod. ? Pokud ne, proč je nutné čekat na 2. polovinu roku 2016 a tím zvyšovat další riziko nežádoucího kácení cenných porostů?
7) Pokud kraj urychleně oznámí záměr na vyhlášení PR, začne v ten moment území požívat předběžné ochrany? Je tomu tak či není? Pokud ano, oznámí KULK urychleně do konce roku 2015 záměr vyhlásit rezervaci Bradlecké bučiny, aby bylo dotčené území předběžně pod ochranou? Pokud nikoli, tak z jakého důvodu?
8) poskytnutí informace, kteří pracovníci KULK budou zpracovávat plán péče a jaké budou náklady na zpracování plánu péče v Kč vč. DPH. Kdo bude zpracovávat lesnickou část plánu péče?
9) bude do plánu péče zanesen např. požadavek na ponechávání starých doupných stromů, jejich torz a zlomů, vyloučení holosečí apod. Budou při jeho tvorbě použity dosud zpracované botanické a zoologické průzkumy včetně v nich uvedených doporučení a návrhů?
10) Je Vám známo, zda dochází v předmětném území k nějakým změnám oproti stavům popsaným v odborných průzkumech či je stav biotopů neměnný a řadu let víceméně stabilní, bez jakýchkoli změn a změny se ani očekávat nedají?
11) přehled dopadů vyhlášení PR na další chráněné zájmy – které konkrétní zájmy jsou tím myšleny (str. 2 Vašeho dopisu)?
12) ve Vašem dopisu píšete, že není cílem proces vyhlašování PR urychlovat, neboť by to bylo na úkor kvality předkládaných dokumentů. Myslel jsem, že na procesu Vaše pracoviště pracuje již od roku 2009. Zpomalování procesu s sebou přináší riziko dalších nevhodných holosečí a likvidaci biotopů zvláště chráněných organismů! Jsou mi z praxe známy případy, kdy bylo postupováno urychleně a přitom současně velmi kvalitně a to na mnohem rozsáhlejších územích s mnoha desítkami parcel. V případě Bradleckých bučin (jednotky parcel, plošně malé území) urychlení možné není? Od kterého termínu (alespoň rok) se vlastně vaše pracoviště skutečně této problematice naplno věnuje?
13) Jakými způsoby omezíte a pozastavíte případné těžby nejcennějších lesních pozemků s populacemi zvlášť chráněných druhů, když se v současné době stále jedná o hospodářský les v mýtním věku? Hodláte některé porosty převést na les ochranný či zvláštního určení, pokud ano, které?
14) Jaký je detailní postup při převodu lesa hospodářského na les ochranný či zvláštního určení a jeho využití v rámci Bradleckých bučin. Kdo je předkladatelem podnětu, který orgán převod realizuje atd. Mohu v této záležitosti pomoci já osobně a občanské sdružení Bradlecké bučiny a jak konkrétně?
15) Jsou v platném a schváleném LHP zapsány údaje o přírodovědných hodnotách území?
Odpověď:
Ohledně Vaší žádosti, podané na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění (dále jen „zákon o svobodném přístupu k informacím“), ze dne 15.11.2015, Vám Krajský úřad Libereckého kraje (dále jen „krajský úřad“) poskytuje následující informace.
S odkazem na ust. § 4a ve spojení s ust. 4 zákona o svobodném přístupu k informacím Vám Krajský úřad Libereckého kraje sděluje, že informace byly čerpány ze souboru podkladů pro tzv. rezervační knihu přírodních rezervací (dále též PR), ve které jsou shromažďována všechna data a informace o zájmovém území. Rezervační knihu spravuje a pravidelně aktualizuje odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.
Obsahem informace jsou data v členění podle Vašich dotazů obsažených v žádosti. Některé Vaše otázky nebylo možno zodpovědět, neboť požadované informace krajský úřad nemá (neexistují Vámi požadované výstupy), nebo se jedná o dotazy na názor či na obsah budoucího rozhodnutí, které nemají povahu informace ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím. Pokud tomu tak je, uvede krajský úřad konkrétní důvod vždy u čísla konkrétního dotazu.
Ad. 1) Krajský úřad Vám zasílá kopii písemných dokladů, které se vztahují k předmětné záležitosti z let 2012-2015:
- Žádost o poskytnutí dat LHP Města Železnice (rok 2014)
- Specifikace území pro účely vyhlášení PR (2013)
- Zápisy z místního šetření 2012-2015 (4 zápisy)
Z let 2009-2011 nemá krajský úřad žádná požadovaná data k dispozici.
Ad. 2) Krajský úřad přikládá kopii dopisu a mapy z roku 2013 ( č.j. SR/10535/JH/2013-2 ze dne 16. 12. 2013), ve kterém Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) vymezila území navržené k vyhlášení za přírodní rezervaci. Žádné jiné písemnosti k dané záležitosti od AOPK nemá krajský úřad k dispozici. Stejně tak nemá krajský úřad kompletní a definitivní seznam všech katastrálních území a veškerých pozemkových parcel, které vyhlásí za přírodní rezervaci, ani vrstvu hranic navržené rezervace a ochranného pásma ve formátu .shp.
Ad. 3) Konzultace s Ministerstvem životního prostředí ČR ve věci vyhlášení přírodní rezervace probíhaly telefonicky, takže není k dispozici písemný záznam.
Ad. 4) Na území Královehradeckého kraje nebude přírodní rezervace vyhlašována. Předpokládá se, že na území tohoto kraje bude zasahovat pouze ochranné pásmo přírodní rezervace.
Ad. 5) Vzhledem k tomu, že krajský úřad nemá kompletní a definitivní seznam všech katastrálních území a veškerých pozemkových parcel, které vyhlásí za přírodní rezervaci, neexistuje ani seznam vlastníků těchto území. Při jeho zpracování se bude vycházet z veřejně přístupných údajů v katastru nemovitostí.
Ad. 6) Oznámení návrhu na vyhlášení chráněného území není zpracované. Podle § 4 vyhl. č. 64/2011 Sb., o plánech péče, o podkladech k vyhlašování, evidenci a označování chráněných zemí, ve znění pozdějších předpisů, není oznámení návrhu vázáno na zpracovaný plán péče, resp. plán péče není zákonnou přílohou oznámení.
Ad. 7) Při oznámení záměru na vyhlášení přírodní rezervace navržené území nezačne v daný moment požívat žádnou předběžnou ochranu. Dokud není rezervace vyhlášena, nepožívá speciální ochranu, tj. platí zde stávající obecná ochrana území a druhová ochrana dle příslušných ustavení zák. č.114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Krajský úřad do konce roku 2015 pak záměr na vyhlášení přírodní rezervace neoznámí.
Ad. 8) Není určeno, který konkrétní pracovník bude plán péče zpracovávat, předpokládá se kolektivní práce dle jednotlivých odborností pracovníků oddělení zemědělství a ochrany přírody krajského úřadu. Náklady nelze vyčíslit, resp. přímé náklady budou nulové (práce v rámci běžné pracovní doby a pracovního úvazku).
Ad. 9 a 10) Informaci o budoucí podobě plánu péče a o změně stavu předmětného území krajský úřad nemá.
Ad. 11) V území je nutné zohledňovat také zájmy chráněné dle zákona o lesích či zákona o myslivosti.
Ad. 12) Krajský úřad se připravovanému vyhlášení přírodní rezervace věnuje průběžně od roku 2013.
Ad. 13) Informaci o budoucím omezení těžby či převedení lesa na ochranný či zvláštního určení krajský úřad nemá.
Ad. 14) Změna kategorie lesa hospodářského na les ochranný či zvláštního určení se řídí zák. č.289/1995 Sb., o lesích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen lesní zákon). O změnu může požádat pouze vlastník lesa krajský úřad, jako příslušný orgán státní správy lesů. Podle § 8 odst. 2 písm. a) lesního zákona pak lze změnit kategorii na les zvláštního určení z důvodu existence přírodní rezervace (musí být vyhlášena), z důvodu ochrany biologické rozmanitosti pak lze změnit kategorii lesa dle § 8 odst. 2 písm. f) lesního zákona. Vaše osoba či občanské sdružení se do tohoto procesu nemohou nijak zapojit ani nemohou daný proces iniciovat.
Ad. 15) V platném LHP nejsou zapsány údaje o přírodovědeckých hodnotách území.